SEO Nedir?

Yazan
SEO Nedir? SEO Nedir? Smartien

Bu sorunun cevabını net olarak anlayıp, tamamıyla uyguladığınızda, bir daha asla müşteri sıkıntısı çekmemenizi garantileyecek hayatınızı temelden değiştirecek yegane, eşi ve benzeri olmayan bilgidir. Ancak bir noktayı tam olarak ve amasız, itirazsız kabul ederek hayatınızı değiştirmeye başlayacaksınız.

Bu da şu; Arama Motoru Optimizasyon (SEO) kurallarına göre yapılmamış, SEO testlerini geçemeyen her web sitesi, web sitesi değil, sadece kartvizittir. Ancak firmanızın ismini bilenlerin bulabildiği, sürekli ziyaretçi kaybeden, ilk yayına girdikten sonra dahi sadece firma içinden çalışanların arada sırada ziyaret ettiği internet panolarıdır.

Aslında daha sert ifade etmek gerek. Birkaç ay veya yıla tekrar yapılması gereken, çöpe gidecek boşa bir çalışmadır.

Peki SEO kurallarına %100 uygun yapılmış kaç web sitesi vardır. Neredeyse hiç. Çünkü tüm kuralları sağlamak gerçek bir iş yüküdür. Ama kurallarına uymaya çalışmaya başlayan web sitelerinin sayısı giderek artmaktadır. Bu web siteleri, hiçbir şekilde kurallara uygulamayan web sitelerini de birer birer web mezarlığına göndermektedir.

Nasıl mı? Firma sahipleri, web siteleri, sürekli bir şekilde arama motorlarında geriye düşmeye başladıkça, bulunabilirlik açığını da yüksek miktarlarda Google reklamları ile kapamaya çalıştıkça pes edip tam ne olduğunu anlamasalar da, kulaktan dolma bir şekilde de olsa, daha iyi web tasarımcılarına yönelmeye çalışıp, SEO’ya uygun web siteleri yaptırmaya başladılar.

Tekrar ifade etmek gerekir ise,

SEO Kuralları;

Search Engines Optimization, kolay anlatılıyor diye kendini “SEO’cu” olarak tanımlayan kişilerin hızlı para kazanma umudu ile potansiyel müşterilerine vaatkar bir şekilde basit ve etik olmayan tanımı ile sadece “arama motorlarının sıralama sayfalarında yükseltme” işi değildir.

SEO Kuralları;

Web sitenizin ve markanızın, internet dünyasında özgünlüğünü, kullanıcı dostu yapısını ve  bilinirliliğini, kaliteli bir kurumsal algı oluşturacak şekilde arttırma işlemlerinin tamamıdır.

SEO kurallarını bir şeye benzeterek anlamlandırmak istesek, internetin ISO kalite standartları diye ifade etmek hiç yanlış olmayacaktır.

SEO’cu’ların hemen para kazanmalıyız açgözlülüğü ile firma web sitelerini arama sıralamalarında bazen işe yarasa dahi çok tehlikeli bir şekilde, hızlıca yükseltmek için “Backlink Paketleri” satma işi hiç değildir.

Arama motorlarının yaşamlarını sürdürebilmesi için, internetteki kullanışlı-kullanışsız ve doğru-yanlış bilgi yığınından, kullanışlı ve doğru bilgileri ayıklayabilmek ve bu bilgilere ulaşma yollarını arttırmak amacı ile mecburen sürekli güncellediği, artık internet kanunlarına dönüşmeye başlayan kurallar zinciridir.

Çok hızlı gelen bir gelecekte SEO kurallarına uyan web sitelerinin arama motorları sayfalarında yaşam hakkı olacak, uymayanlar ise arama motorlarının arka sayfalarında ölüme mahkum olacaklardır.

Arama motorlarının her geçen gün sadece kelime-metin aramalarında değil, haritalarda, resimlerde, videolarda da etkinliğini arttırması ile de arama sıralamalarında gerilere düşün web sitelerinin sahibi firmalarda, gerçek hayatta ölüme mahkum olmaktadır. Giderek te daha fazla olacaklardır.

Ve çoğu firma sahibi de bu ticari ölümün doğal olduğunu düşünüp, arama motorlarında arka sayfalara düştüklerinden dolayı geldiğinin farkına bile varmadan ticari hayattan silinmektedir.

Doğru SEO Çalışması

Bunca firma ile çalışmamızda gördüğümüz tek bir gerçek var.

Arama motorlarında organik arama sıralamalarında yüksekte olanlar en ufak bir ticari sıkıntı yaşamıyorlarken, geri planda kalanlar sürekli bilinmez bir düşmana karşı nafile ticari çabalar içine giriyorlar.

Genelde de iflas eden veya işleri kötü giden firmalar, işlerin kötü durumunu hükümetlere, dolara, konu komşuya, akrabaya, en sonda kadere bağlıyorlar.

Günümüz internet dünyasında, nüfusun yarısı internetten aradığını bulup, gidip, görüp veya direkt alışveriş yapıyorken firmaların bu kaderciliği çok anlamsız değil midir?

Artık kabul etmeniz gereken bir gerçek var. Ticari hayatın anlamı değişti. Ticari hayatın anlamı artık internetteki ticaret oldu. Artık mağaza sistemi alışverişin adı geleneksel ticaret veya klasik ticaret oldu.

Önce internet ticaretiniz sağlam olacak, ardından geleneksel ticarete devam edeceksiniz.

İşte internetteki ticaretinizi sağlam yapmak için de SEO kuralları firmalar için doğru internet ticareti oluşturmak için tek ve gerçek kullanım kılavuzudur.

Elbette doğru kurallar da tektir. Yan yolları, ucuz yolları, çalışmadan yapılacak rahat yolları yoktur. Şu an için hizmet veren herkesin bir çok farklı yöntemi olabilir. Ama her geçen gün uygulamalar ortak dilini bulmaktadır.

SEO firmaları içinde ilerleyen günler doğru ile yanlışı yapan firmaları da birbirinden ayıracaktır. Dürüst, gerçek ve etik olarak kuralları uygulayan SEO firmaları ayakta kalacaktır.     

Okunma 392 defa