SEO Nedir ? SEO Çalışması Nedir ?

Yazan
SEO Nedir? SEO Firmaları Ne Kadar Uzman SEO Nedir? SEO Firmaları Ne Kadar Uzman Smartien

Huyumuzdur, iki kişi aynı işi yapsın karşılaştırmalar, kıyaslamalar ve sonunda çamur atmalar kaçınılmazımızdır. Ancak SEO kavramı o kadar dalgalı ilerliyor ki, ya amatörlükten yerin dibine giriyor, ya profesyonellikten göğün ötesine taşınıyor. Ayrımı yapabilmek için vurgulu yazmak zorunda hissediyorum. Bu vurgular çamur atma gibi de algılanabilir ya da bilgilendirme diye de. Takdirini size bırakıyorum.

Bana göre bu SEO kaosunun çözümü, hem uygulayanların hem uygulatanların en başa dönüp kavramın kökü, tarihi nereden başlıyor ne, ne demek diye iyice analiz etmesinden geçiyor.

Bir SEO çalışması yapılmış firmanın, SEO çalışması yapan firmaya övgü videosunu izledim. Hızlı geçişler, çift kamera çekimler, altta sübliminal derinden bir müzik, ardı ardına geçen teknik kelimeler, konu nasıl akıcı anlatılmış, nasıl güzel bir Türkçe-İngilizce Boğaziçi-Odtü kırma şivesi kullanılmış, hayran olmamak elde değil. Terime uzaktan yakından ilgisi olmayan bir izleyici olsa idim “hanım eve koş, pahada ağır ne varsa getir satıyoruz, aha bu firmaya SEO yaptıracağız, artık bizde 10 milyon organik trafik istiyoruuuz..!” duygusu olurdu.  

Hatta ben ki bile bu işin tezini yazmaya kalkışmış biri olarak,

(Bkz. http://www.fbe.deu.edu.tr/AcademicStaffDetail.aspx?LEC_KOD=CSE006 )( Emre Gökhan Vuran)

Ben bile videonun 3. dakikadan sonra hipnotize olup harika, muhteşem yapmışlar, öyle güzel bir çalışma olmuş ki Dünya artık Marsa bir adım daha yakın diye düşünmeye başladım.

Bir limon soda içince ayıldım. Dikkatli dinleyince gençleri yermek gibi olacak ama özetle dedikleri almışlar bir sitenin içeriklerini, içlerine anahtar kelimeler yerleştirmişler. Ama öyle bir süslemişler ki videodaki gençleri izleyen babalarında eminim ki “işte benim oluum, gurur duyuyorum, benim genlerimden de daha azı beklenmezdi zaten duygusu” oluşmuştur.

(Buradan ne anlıyoruz, SEO iyi güzel ama daha da iyisi viral olmaya aday, abartılı video çekmektir.)

Tamam bende SEO çalışmasının ucuz gösterilmesine, anlatılmasına karşıyım ama bu kadar da yapılanın abartılmasının kime ne faydası var?

Bir SEO uzmanı videosu izleyince bence videoyu hazırlayan, anlatan SEO uzmanları dahi ne ile uğraştıklarının farkında değiller. O kadar işi kaptırmış ciddi satmaya odaklanmışlar ki aslında bir eksikliği anlattıklarının, bir hatayı övdüklerinin farkında dahi değiller.

SEO konusunda her okuduğunuz makale sizi bir adım daha sizden alıyorsa, yurtdışı sitelerde her analiz sitesi web siteniz hakkında farklı farklı sonuçlar verip ailenize ayıracağınız kıymetli zamanı çalışyor ve sabrınızı zorluyorsa tavsiyem Smartien’i takip edin.

Arama Motoru Optimizasyonu konusunu elimden geldiğince basit anlatmaya çalışacağım. Basitlik bazen teknik eksik bilgilere sebebiyet verecek ama başka yolu yok.

SEO Nedir?

Herkes ötesini gerisini anlata dursun aslında “SEO Bir Manipülasyon”dur. Arama motoru sayfa sıralarını, çıkmasını istediğiniz hak eden ve etmeyen bilgi veya firma linkleri ile değiştirme oyunudur.

SEO Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır? Pagerank Algoritması Nedir?

SEO Arama motorları ile başlamıştır. Google temel algoritması da pagerank algoritması dahi manipüle edilebilir olarak doğmuştur. Bugüne kadar yapılan her açık kapama girişimi matematik ve işlemci gücü sınırları ve daha da önemlisi arama motorlarının ticari kaygıları sebebi ile daha başka açıklara neden olmuştur. Bu açıklarda yeni SEO yöntemlerine sebep vermiştir.

Açıklar SEO ya sebep oluyorsa, Neden Arama Motorları Açıklarını Kapayamıyor?

Sebep insan psikolojisi. İnsanlar beklemek istemiyor. Bir arama sorgusu, yani aradığınız kelime ve kelime gruplarının cevabını bir saniyenin altında almak istiyoruz. 2 saniye dahi beklemek bizim için uzun geliyor, bu kadar kısa sürede cevap vermeye çalışan arama motorları da elinde belirlediği kriterler ile içerikleri karşılaştırıp sizin önünüze tabiri caiz, atıyor. Ne çıkarsa bahtınıza. Bir arama motoruna bir gün süre verilir ise eminim ki çok daha verimli sonuçlar alırdık.

Peki Teknoloji O kadar Gelişti, O Kadar Para Kazanıyorlar, Koysunlar Daha İyi Makinalar Kapasınlar Açıkları! O Bilgi Bir Saniyede Ayağıma Gelecek ! O Kadar !

Maalesef Canım…, teknoloji düşündüğünüz kadar gelişmedi. Algoritma hesabı sınırı denen BIG O sınırı diye bir kavram vardır. Her algoritmanın BIG O değeri belli aralıkta kalmalıdır. Pagerank algoritmasının BIG O değeri "n" iken diğerleri 2n ve n2 olduğu için Pagerank algoritması öne çıktı.

Peki o algoritmalar BIG O aralığında kalmayınca ne oluyor? Kalmazsa işte bilgisayarınızda mavi ekran görmenize neden olan o hesaplanamaz döngüler ortaya çıkar.

Google’ı Google yapan pagerank algoritmasının doğrulu kadar hızı idi. Diğer arama algoritmaları yavaş yanında yavaş kaldığı için kaybettiler.Yine de her sene genişleyen internet yüzünden gelen veri yığınlarını indexlemek için kullanılan iyi algoritma Pagerank bile yatersiz ve manipülasyona çok açıktı.

Hızı arttıracak daha iyi işlemcileri ise transistör denen temeli 1940’lardan kalma uyduruk teknoloji sınırlıyor. Hala 1.0.1.0., 2 yok. 2 ye kadar sayamayan işlemciler ile aha bu işte. Quantum işlemciler yayılana kadar en iyisi bu. Geldiklerine artık 1.0 aralıklarına sınırlı kalmayacağız.

Ancak bu yeni teknoloji işlemciler yayılsa dahi, arama motorlarının en doğru sonuçları getirmek isteyeceği de ayrı bir şüphe konusu. Arama motorları insanları kumara alıştırmaya çalışan kumarhaneler gibi çalıştıkça doğru sonuçlar gökkuşağının altındaki altın kadar uzakta olmaya devam edecek.

Arama Motorları Kesin Olan Doğru Sonuçları Getirmiyor mu?

Net olarak, Evet. Kısa bir hikaye. Aynı sektördeki 2 kişinin çalıştığı bir iş yeri, içerisi müşteri kaynayan 200 kişinin çalıştığı bir işyerinin önünde çıkabiliyorsa, durum net olarak evettir. Çünkü iş yapan bir işyeri Google da ilk sırada çıkmayı umursamaz, ama yeni açılan bir işyeri için bu hayatın anlamıdır.

İşleyiş sizin de bildiğiniz gibi şu şekilde. Küçük iş yeri önce iyi bir site yaptırır. Derme çatma seo kurallarını öğrenir, uygular, ikinci üçüncü sayfalara kadar gelir. Ardından tüm kuralları bilecek uzmanlara parası yetmez, gerçek seo pahallı ( onu da sonra tartışırız) o zaman gelsin Google reklamları.  

Arama sıralamaları mı, devasa firma 11.sayfada - Cep firması 2. Sayfada, ayrıca reklamları da 1. sayfada. Peki bu sıralar doğru mu? Kullanıcının işine yaradı mı? Peki kim kazandı. Kumarbaz Las Vegaslı atalarımız der ki, Her zaman kasa kazanır. Peki bu hikayede kasa kim?

Ek olarak bir arama sonuçları sıralaması değişmez kurallara tabi olsa tüm sayfalar zınk diye yerinde kalırdı. Sonuçlar doğru olurdu ama insanların içindeki rekabet duygusunu da öldürürdü. Bu sefer reklam verilecek başka sosyal siteler dünyanın en büyük firması olurdu.

Bu açıklamalardan sonra bu konuda şüphesi kalmış olan hala var mı? Gerçekten hala arama motorlarının en doğru sonuçları getirmek için uğraştığını düşünen var mı?

Peki SEO Etik mi? Değil mi?

Yukarıdaki yazılanları okuduğunuza göre arama motorları etik mi ki? SEO etik olsun. Neyin gösterisi içinde neyi tartışacağız. SEO ve Arama Motorları birbirini besleyen biri olmadan diğerinin olmadığı iyi polis kötü polis olayıdır. Nokta.  

Peki SEO yapmak Karmaşık Bir Olay mıdır?

Hayır ve Evet. Çok basitten başlayan katman katman devam eden seviyeleri vardır. İçeriklerinizin içine çıkmak istediğiniz kelimeleri koymakta bir seo çalışmasıdır, Google rich snippet denen yeni tip işaretleme anahtar kelimeleri yapmak, xml çıktı olan günlük oluşan karmaşık 5-6 site haritası yapmakta bir SEO çalışmasıdır.

Yani SEO firmalarının, web tasarım firmalarının sürekli olarak dile alışkanlık ettikleri %100 SEO uyumlu web sitesi diye de bir şey yoktur. Milyon dolarlar yatırıp analiz firmaları kurmuş yurtdışındaki firmalar bile bu derece pervasız değil. Sanki tüm kriterleri yemiş yutmuş gibi %100 SEO uyumlu site yapıyoruz ukalalığı onlar dahi yapmıyor. SEO ile ilgili tüm bildiğiniz kavramlar gibi bu kavramı da biri ortaya atmış, diğerleri çokça satmış.

SEO çalışması içine girdikçe daha derine battığınız bir kaostur.  Ancak bu kaosu size daha fazla bir kaos olarak gösteren ise sektördeki SEO uzmanlarıdır. Ne yaptıkları asla açık değildir.

SEO uzmancım, güzel dedin de NASIL? Oturup elle mi yazacağız tüm bunları, kod mu yapacak, her gün sitenin başında içerik mi düzelteceğiz? Yazılım mı öğrenip kendimiz mi SEO olacağız, istihareye mi yatacağız? Ne yapıyorsun bizim siteye Cancağızım???

Dikkat ederseniz, “ki bende” kullandıkları yazılımları hiçbir zaman anlatmazlar. Ben en iyi niyetli olanım. En azından yazılım kullandığımı söylüyorum. Bir ton şunu yapmalısınız bunu yapmalısınız diye akıl verirler. Tabi satmak ile uygulamak ayrı iki kavramdır.

Özetle iyi satan bir SEO firması iyi iş çıkarıyor demek değildir. Size gelen kadar kaç firmayı Google’dan sildirdiklerini bir bilseniz, kapılarının önlerinden geçmezsiniz.

Yine bilgi vermek gerekirse,

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Nedir?

Genel olarak SEO iki tür olarak yapılır. Site İçi SEO, Site Dışı SEO.

Gelişmiş Site İçi SEO Çalışması Site İçinde Yazılım Şeklindeki Onlarca Programın Çalıştırılması ile Olur.

Her biri ayrı bir işlevi görür. Her biri ayrı bir arama motoru kriterini yerine getirir. İçerik girerken, görsel girerken dikkat edilecek çok nokta varsa da sitenizin buna uygun bir yazılım altyapısı yoksa gelişmiş SEO yapamazsınız. Kodlara girer elle yaparım derseniz çıldırırsınız.

Site Dışı SEO ise eskiden sadece sitenizin linkini oraya buraya ekleme olarak bilinirdi. Artık Site Dışı SEO Google Mybusiness’ta yer almaktan , Facebook sayfaları oluşturmaya kadar geniş bir alana yayıldı.

Devam edecek…

Okunma 2892 defa