SEO Uzmanı

SEO Uzmanı SEO Uzmanı Smartien

SEO uzmanı web sitenizin linklerini arama motorlarında ilk sıralara taşımada bilgisinden ve deneyiminden yararlandığınız kişidir. SEO danışmanlığı yapan bir kişi internet dünyasında pek çok konuya aynı anda hakim olabilen kişidir. Emre Gökhan Vuran olarak 25 senedir web tasarım yapmaktayım. SEO konusunda da yaklaşık bir süre de çalışmaktayım. Türkiye'de SEO üzerine Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde de yüksek lisans tezi yazdım. Deneye dayalı olarak SEO başarısını test ettiğim bu tez ile Türkiye'de ilk çalışmayı yaptım. Hem pratik ve hem akademik olarak SEO uzmanı sıfatını kullanabilen ender kişilerden biri olarak size doğru SEO uzmanı nasıl olabilir hakkında doyurucu bilgi verebilirim.

Bir SEO uzmanı web sitesi tasarımından bu web sitesi yayını için web sunucu yönetiminden, web sitesinin site içi SEO ve site dışı SEO kriterlerine kadar bilgi sahibi olan kişi olmalıdır. Malesef SEO neredeyse internet üzerindeki her konu ile ilgilidir. Maddeler halinde başarılı bir SEO uzmanlığı nasıl olmalıdırı açıklarsak;

SEO uzmanı öncelikle web tasarımına tam hakim olmalıdır. Hiç bir web tasarımı yapmamış bir kişinin önüne gelen web sitesinin ne derece SEO uyumlu olduğunu veya olabileceğini anlaması mümkün değildir. Bir web sitesinde şu SEO kriteri eksik bu tamamlansın demek işin kolay yoludur. Malesef bir çok web sitesi her SEO kriterini sağlayacak şekilde yazılmamaktadır. Gerçekçi olmayan SEO uyumu sağlama istekleri hem yazılımcıları hem site sahiplerini yanlış ve çetrefilli bir sürece sürüklemektedir. SEO uzmanında bu sebeple bir web sitesinin istenilen SEo kriterlerinin ne kadarını sağlayacağını anlayabilecek bir web tasarım yapımı alt yapısı ve geçmişi olmalıdır. Bu öncelikle gerekirse bir web sitesinin SEO çalışması için uygun olmadığını ve altyapının değişmesi gerektiği kararını daha çalışmanın başında verebilmesini sağlar.   

SEO uzmanı bu sebeple firma sahiplerine ikna edici analiz raporları da sunabilmelidir.

SEO çalışmaları konusunda ülkece daha çok yolun başındayız. Teknoloji bilgi sağnağında, firma ve web sitesi sahiplerinin daha temel alan adı, mail sistemi gibi terimleri yeni yeni hazmetmeye başlamışken, birden arama motoru teknolojisinin roket biliminden daha karmaşık teknolojisini bilgisayar mühendisi olmayan kişilere anlatmak ben bu işi iyi biliyorum, ben artık SEO uzmanıyım diyen kişiler için bile bir kabustur.

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı olarak tanıtan kişilerin ilk işi web ve firma sahiplerine SEO tanımını çok detaylı anlatmak oluyor.

Bu anlatımlar uzman ile firma-web sahibi arasında maddi kaygılar ile de yapılınca da SEO konusu hepten karışık bir hal almış gözüküyor.

Eğer firma ölçeği büyük ise SEO konusunda daha vizyonu açık kişiler ile buluşmak artık daha kolay. Ancak firma çalışan sayısı 5 ila 20 kişilik ise ve bu firma sahipleri internete daha yeni yeni alışıyorken, Uzman için SEO, “Search Engines Optimization” olarak kelimlerini dahi tek tek izah etmek bile anlaşılmaz bir konuya dönüşmektedir.

Şimdi web sitesini ilk yaptırmak üzere olan bir kişinin soruları ile Soru-Cevap şeklinde SEO uzmanlığını ve SEO tanımını anlatmaya çalışalım.

SEO Nedir ki? Zaten web sitem var, niye kendi kendine yükselmiyor mu zaten?

Elbette zaman içerisinde arama motorlarının bot denen yazılımları sitenizi buldukça sizi sıralamaya yerleştirmektedir. Ancak arama motorlarının sitenizi ziyaret ettikçe ona yol gösterecek bir takım özellikler olmalıdır. Bu özellikler 2015 yılından önce yapılan bir çok web sitesinde ihmal edilmiştir. O yıllarda bir çok web tasarımcının ilk derdi SEO kuralları değildi. Ve zaten buna uygun yazılımlar ve bilgiye de bir çok web tasarımcı sahip değildi. İdeal olan web tasarımcınızın SEO uzmanı da olmasıdır. Ancak bu her zaman mümkün değildir.

Artık yeni yapılan web siteleri için SEO önem verilen bir konuya dönüşmüştür. Bu durumda SEO kurallarına uygun yapılan ve düzenlenen siteler daha yayına başlar başlamaz sizin sitenizi arama sayfalarındaki sıralamadan geriye doğru atmaya başlayacaktır. Şöyle de izah etmek mümkün eski web siteniz 100 SEO kuralına uyuyorsa, yeni yapılan web siteleri elindeki yazılımlar ile 150 SEO kuralına otomatik olarak uyumlu geliyor.

Ben sitemi yeni yaptırdım, SEO çalışması da yaptılar, Hala niye SEO Uzmanı ile Çalışmalıyım?

SEO çalışması bir rekabette ilerleme çalışmasıdır. Bu durumda yaptı bitti gibi bir tanımlama yapılması mümkün değildir. Bir sporcunun bugün koştum, artık yarın koşmama gerek yok demesi gibi tuhaf bir durumdur. Ayrıca yeni web siteleri bir çok kurala uygun yapılıyor bile olsa bir o kadar yeni kurala web tasarımcıları hakim olmadığından SEO uzmanından yardım almak şart olmaya başlamıştır. İyi bir SEO uzmanı ilk olarak site içi SEO dediğimiz çalışma ile bir o kadar SEO kuralını daha sitenize ilave eder, doğru yapılandırılmamış SEO kurallarını da analiz programlarına göre tekrar düzenler.

Ben Google’a reklam veriyorum, Zaten ilk sayfada çıkıyorum. Bir o kadar parayı niye SEO çalışmasına vereyim.

Bu konu özellikle önemli. SEO ve SEM yani arama motoru optimizasyonu ile arama motoru reklam çalışmaları birbirinin rakibi değil tamamlayıcısı işlerdir. Organik arama sıralarında ne kadar yüksekte yer alırsanız, sitenizi arama motorları ne kadar çok bilirse, arama motoru reklam çalışmalarına da bir o kadar az para ödersiniz.

Google reklamlarına her zaman para verecek bir bütçeniz var ise SEO çalışması zaten sizin bütçenizi yormayacaktır. Çünkü giderek herkes reklam verip ön plana çıkma isteği ile yanıp tutuştukça Google reklamları gün be gün daha pahallı hale gelmektedir. Bir de organik arama sıralarında sonlara doğru iseniz aylık Google reklamı bütçeniz bin dolarlar seviyelerine gelecektir. Zaten bu SEO yazılarını okuyorsanız şu an bu durumdasınız demektir.

Yine bu konuya devam edersek, SEO çalışması yanlış bilinen bir gerçek ile sadece belli anahtar kelimeyi hedeflemez. Sitenizin toplam kalitesini yükseltir. Böylece tüm sitenizde vurguladığını her ürün ve her hizmet arama sıralamalarında yükselir. Gerçek ve Kaliteli bir SEO çalışması ile arama sıralamalarında yükseldiğiniz gibi gelen site ziyaretçilerine de kaliteli bir site ile karşılık verdiğiniz için ziyaretçilerinizi aktif müşteriye çevirme şansınız daha da artar. Hiçbir Google ve arama motoru reklamı bunu yapamaz.

Herkes SEO Uzmanıyım diyor? Kime güveneceğiz?

Aklınızdaki tüm sorulara mantıklı cevap veren SEO uzmanına güveneceksiniz. Doğru SEO çalışması için mutlaka önceden SEO hakkında internetten bilgi edinmelisiniz. Ve SEO uzmanının referansları ilk etapta size yol gösterecektir. Bir SEO uzmanı gerçekten bilgili ise önce kendisi için ilgili kelimelerde yüksek sırada olması gerekmez mi? Ve elbette bunu yaparken sitesinin de SEO çalışması olacak diye yığınlar halinde saçma içerikler ile dolu olmaması gerekir. Sosyal medyasından, müşterilerinin kalitesine kadar her detay iyi olmalıdır. Google reklamı veren, organik aramalarda 7inci 8 inci sayfalarda çıkan bir SEO uzmanı çokta güven verecek değildir.

Ama SEO uzmanının ilk sırada çıkmak için neleri feda ettiği de önemlidir. Eğer kendi sitesinde her detay konudan alakasız yığma anahtar kelimeler ile dolu, görselliği kötü ise o SEO uzmanından da uzak durmakta fayda vardır.

Bazı SEO uzmanı diye kendini nitelendiren kişilerde çok yanlış bir yöntem olan başka sitelere yığma backlink yani sitenizin linkini olur olmadık sitelere doldurmak gibi tehlikeli bir iş ile SEO çalışması yapmaktadır. Bu tür çalışan SEO çalışması yapan ve kendini uzman olarak tanıtan kişilerin veya firmaların siteleri de size satmaya çalıştıkları gold, platin, süper isimli backlink paketleri ile doludur. Mutlaka uzak durulması gerekir. Bu tür çalışmalar SEO çalışması için yanıltıcı ve sitenizin dahi arama motorlarından silinmesine sebep olacak kadar kötüdür.

Özetle sitesi ve yorumları ile size güven vermeyen tüm kişi ve firmalardan uzak durmanızı öneririm.

Bir çok SEO uzmanı varsa Neden Smartien?

SEO üzerine bilgimize güveniyoruz gibi klişe bir cümleden öte tüm araştırma sahamızı arama motorlarındaki eksiklere ve hatta daha nasıl geliştirebilecekleri üzerine yoğunlaştırdık. Dokuz Eylül Üniversitesi FBE Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde SEO konusuna yüksek lisans tezi yapacak kadar ilgi sahamız arama motoru optimizasyonudur.

Bu çalışmalar sonucunda şu an tüm Türkiye de dahil olmak üzere arama motorları işleyişi üzerine bilinmeyen bir çok kavramı da tespit ettik. Bir çok kavramında ya değiştiğini ya da arama motorları tarafından bilerek yanlış yönlendirildiğini fark ettik. Tüm bunları da bilimsel bir makalede toplamak üzereyiz.

Yine Smartien’ni takip ederseniz, arama sıralamalarında 2017 başında kurulmuş olmamıza rağmen tüm hizmetlerimiz ile ilgili kelime aramalarında yüksek sıraları işgal etmeye başladığımızı göreceksiniz.

Araştırma tezimiz kapsamında SEO kapsamında Smartien web sitesinde de yenilikçi SEO yazılımları da kullanmaktayız.

SEO Uzmanı sadece web sitesi ile mi ilgileniyor?

SEO çalışması artık bütünsel SEO olarak adlandırılan bir çalışma yoluna doğru gitmektedir. Bunun nedeni arama motorları artık site içeriği kadar site bağlantılarına yoğunlaşmaktadır. Bu durumda SEO çalışması yapan kişi veya firmalar SEO uzmanlıklarını çok daha geniş alanları kapsayacak kadar geliştirmek durumundadır.

SEO uzmanı artık sadece birkaç linki başka sitelere ekleyen, veya içerikleri düzenleyenden daha farklı bir anlam taşımaktadır.

En iyi SEO uzmanı sunucu işleyişinden, yazılım kodlarına kadar genel bir bilgiye sahip olmalıdır. Bunun dışında içerik oluşturma konusunda bir edebiyat kültürüne ve sosyal medya yönetimi konusunda da iyi bir iletişimci olmalıdır.

Bütünsel SEO uygulamaları artık SEO uzmanlarını her gün kendileri yarışır hale getirmektedir.

Tüm bu zorlukların yanı sıra arama motorları da sürekli olarak kuralları değiştirmektedir. Bu kaçma yakalama oyununda sürekli anlık analizler ile yeni kurallara göre siteleri güncellemek ile yükümlüdür.

İyi bir SEO uzmanı de giderek genişleyen bu sınırlar nedeni ile kaliteli bir web sitesinin ve iş yapan bir firmanın vazgeçilmezi haline gelmeye başlamaktadır.

Bu da firmaların gerçek bir SEO uzmanına ulaşamaması olarak ortaya çıkmaktadır.

Talebin bu derece arttığı bir başka meslek grubu yoktur.

Okunma 2713 defa