Doğru Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

İkinci dalgayı beklediğimiz kadar maalesef ekonomik krizin de pik yapmasını bekliyoruz. Çıkış yolları ararken özel sektör için web siteleri de artık daha da iş kurtarma aracı olarak görülmeye başlandı. Her noktadan ekonomik krizi aşmaya çalışan özel sektör bir yerlerde bir web sitelerinin var olduğunu hatırladı. Web siteleri olmayan iş sahipleri ise “artık herkes internette” sloganları ile bir hücum web sitesi yaptırmaya başladılar. Hemen ardından gelen ikinci hedef ise sosyal medya oldu. O sloganda ilkinden devşirme. Artık herkes sosyal medyada! O zaman size web sitesi yapımı ile ilgili naçizane bilgim ile birkaç işe yarayan püf noktayı vermek isterim. 

Bir web sitesi size nasıl para kazandırır?

Önce işe yarayan tabirini açıklayalım. Çok sayıda ilgili kişiyi size ulaştıran ve (buradaki ve bağlacı önemli)  işinizi o kişilere kaliteli gösteren web sitelerine işe yarayan web sitesi denir. Yani her gün binlerce kişiyi web sitesine çekmek yetmez, o kişilerin sizi ucuz iş yapan bir yer olarak değil kaliteli bir iş yeri olarak ta algılamasını da sağlayan web sitesi doğru yapılmış bir web sitesidir.

Hangi kriterlere göre web sitesi yaptırmalısınız?

Hemen olmaması gereken kriterler ile başlayalım. Günümüzde web sitesi bakmak ile yapmak arasında büyük fark vardır. Eskiden olsa sadece başka bir yerde görüp beğendiğiniz bir web sitesi ana kriterdi. Ama şimdi insanlar ne kadar çok web sitesi gezmiş olursa olsunlar yeni kriterleri bilmediği veya benimsemediği için onları başarısızlığa taşıyan pek çok hatalı karar alıyorlar. Web sitesi yaptırmak derken kuralları halen değişen ama giderek ticari başarı için daha bilinen ve katı hale gelen bir işten bahsettiğimizi anlamalısınız. Bu kuralları da arama motorları belirliyor. Daha çok ta Google belirliyor.

Ticari kazanç için yapılacak web sitesi, “arama motoru kriterlerine” daha açık yazarsak “Google arama sonuçları iyileştirme kriterlerine” göre yapılmalıdır. Siz bu kriterleri kısaca SEO olarak sıklıkla duymaktasınız. Fakat felsefesini anlamak ilk doğru adım olacak. SEO kriterleri yaygın olarak anlaşılan “Google’da yüksek sıraya çıkma kriterleri” değildir. Asıl olarak bir web sitesinin kalite kriterleridir. Google bu kuralları ilan ederken amacı, aslında web sitenizi kullanan bir kişinin web sitenizden memnun ayrılmasını sağlamaktır. Ne kadar başarılı olduğu çok tartışmalı da olsa Google’ın hedefi kaliteli sonuç ve web sitelerini ilk sıralarda göstermektir. Bu sebeple SEO kriterlerin felsefesini anlayıp uyarlayan web siteleri zaten işin sonucunda doğal olarak yüksek sırada yer alırlar.

Yani eskiden olduğu gibi estetik anlayışınız, görsel algınız ne kadar gelişmiş olursa olsun, web siteleri temel olarak arama motorlarının kriterlerine göre yapılması gerektiği için sizin görsel algı başarınızın ticari başarıda o kadar büyük payı olmayacağını da bilin. Ardından, vergi verilen ticari ve yasal bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız bedava web siteleri sağlayan web sitelerinden de işi gerçekten bilmiyorsanız web sitesi yapmayın. Yine size yardımı yerine zararı olacak tavsiyeleri alacağınız bir diğer yer ise matbaa işlerinizi yapan kişilerdir. Bugüne kadar kartvizitinizi, dosyanızı ve kataloğunuzu basan işi sadece basım işi olan kişileri de asla işe dahil etmeyin. Çünkü daha tek web sitesi kurmamış üstelik web sitesinde grafik ve yazı olduğu için web sitelerini sadece basılı bir katalog olarak gören bir kurum veya kişiler web sitesi nasıl tasarlanır ve SEO uyumlu web nedir konusunda sizden de bilgisizlerdir. Üstelik bir çoğu yakın bir iş gördüklerinden sarsılmaz bir özgüvene sahiplerdir. Ve bilmediklerinin dahi farkında olmayabilirler. Bu kişilerin sizi yönlendirmelerine izin vermeyin. Bunun dışında web sitesi tasarım işinden uzak tutmanız gereken kişiler, SEO uyumlu siteyi “hileler ile Google sıralamalarında yükseltme” olarak görenler ve amcaoğlu, dayı kızı gibi unvanları ile es keza bir web sitesi yapmış olan yakınlardır.

Bir web sitesinin kalitesini ne belirler? Ne yükseltir?

Bu durumda web sitenizi nasıl yapacaksınız? Veya yaptıracaksınız? Temel olarak iki kuralı dikkate alın. Birincisi, Google için önemli olan insanların siteyi sevip sevmediğidir. Bu kuralı söylemek kolay uygulaması zordur. Sitenizdeki içerikler yazım dili olarak özgün ve dolu dolu olmalıdır. Siteniz merak uyandıran ve yararlı bilgiler içermelidir. Kullanıcıları site de uzun zaman geçirmeye teşvik etmelidir. Ve başka siteler de sitenizi yararlı bulup link vermelidir. İkincisi kural ise site kullanışlı olmalıdır. Aranılan bilgi kolay bulunmalı ve insanlar sitede kaybolmamalıdır. Temel olarak bu iki kriterde o sitenin özgün içerikler ile dolu olması ile sağlanır. Sonuç olarak bilinilirlik ve kullanışlılık bir web sitesine yüksek ziyaretçi trafiği sağlar. Bunlar ideal olan SEO uyumunun da temelidir.

Elbette genlerimize uygun olarak web sitelerine fazla uğraşmadan hızlı ve kolay şekilde yüksek ziyaretçi trafiği sağlamak isteriz. İlk olarak reklamlar veririz. Sonra bu SEO kriterlerinin yanlarından dolaşmaya çalışırız. Dayanamaz birkaç hileye başvururuz. Başarı yine mümkündür. Çünkü doğru şekilde işini yapan bir avuç web sitesinin olduğu yerde yan yolları deneyen sitelerin de başarılı olarak gözükmesi gayet doğaldır. Fakat asıl ve kalıcı başarı bir web sitesinin kullanıcılara doğru ve özgün bilgiyi ulaştırmasıdır.

Bu durumda müşteri getiren bir web sitesi yapmak, yaptırmak istiyorsanız asıl öğe sizsiniz. Tasarımcı ve yapımcılar değil. Web sitesi yaptırıyorsanız anladığınız gibi bir web sitesini başarıya taşıyan ticari sır o web sitesindeki özgün, çalınmamış yararlı bilgilerdir. Her gün web sitenize birer ikişer işinizi, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi anlatan “özgün” yazılar yazın. Yada güzel videolar çekin, web sitenizden yayınlayın. Her güzel yazı, her yararlı video size katlanarak müşteri getiren birer çalışana dönüşecektir.  Bu bilgiyi biliyorsanız, bu pandemi de işimiz yok demeyin. Klavyesi olan bir cihaz bulun ve işinizi anlatan yazılara başlayın. Sağlıklı, bol kazançlı günler dilerim.

Okunma 82 defa