Arama Motoru Teknolojisinin Şaşırtıcı Geleceği

Arama Motoru Teknolojisinin Şaşırtıcı Geleceği Arama Motoru Teknolojisinin Şaşırtıcı Geleceği Smartien

Ünlü Person of Interest dizisinin dünyayı gözleyen yapay zekalarını Microsoft gerçeğe çevirmeye oldukça niyetli gözüküyor. Üstelik bunu işyeri güvenliğini sağlayan gerçek zamanlı çalışan bir arama motoru adı altında yapıyor.

Ancak bu arama motorunu diziden farklı olarak bunu gizli teşkilatların değil sıradan insanların emrine vermeye de çoktan razı. Bu teknolojiyi işyerlerimizden başlayarak evlerimizin içine direkt koyacak imkanları hazırlamış bile.

Anahtarlarınızı kaybettiyseniz ve kanepe minderleri arasında avlanmak yerine, telefonunuza bakıp anahtarlarınızı bulabileceğiniz arama yapabildiğinizi düşünün. Aradıklarınızın masanızın üzerinde olduğunu en hızlı şekilde metinsel bir sorgu ile yanıtlayan bir sistem. Artık bu sadece hayal değil, bir gerçek fakat neredeyse dehşete düşürecek kadar ilginçte bir teknoloji.

Arama Motorlarının Geleceği

Microsoft, yazılım devleri ve yazılım geliştiriciler için düzenlenen yıllık konferans olan, Microsoft Build 2017'de tam olarak bu tür bir teknolojiyi tanıttı.

Arama motorları teknolojileri dünyayı sarsa da hala gelişme gösterebilecekleri koca kainaat dolusu alanları var.

Artık iyi bir restaurant veya en yakın eczane dışında evlerimizin içini de hedef seçmiş gözüküyorlar.  

Microsoft’un bu yeni arama motoru, birkaç senedir bilgisayarın öğrenme gücünü, resim tanıma teknolojisini, tüketicilerin satın alabileceği ölçekteki basit kameralar birleştiriyor. Son birkaç yıldır çalıştıkları yeni yazılımlar arkasına bulut bilgisayarların devasa gücünüde alarak, bir odadaki insanları ve eşyaları gerçek zamanlı olarak indeksleyebiliyor. Bunun anlamı, pratik olarak, bu yazılıma bir kamerayı eklediğinizde aradıklarınızı sizin için bulabilir demek oluyor.

Microsoft bu yapay zeka dolu yeni arama motorunu işyeri güvenliği için nasıl kullanılabileceği üzerinde yoğunlaşarak tanıttı.

Teknoloji o kadar dizideki yapay zekayı andırıyor ki korkmamak elde değil. Videodan izleyebilirsiniz.

Bu teknoloji sürekli olarak çevreyi gözlemleyerek tetikleyici kurallar zincirinde arama sorgularınıza cevaplar verebiliyor. Hatta sizin alışkanlıklarınıza yönelik bir öğrenme süreci de geliştirebiliyorlar.

Ve tüm aramalarınızı, tüm ortamı kendi telefonunuz üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Bu da terminatör filmlerinin kötücül yapay zekası Skynetini yaratmaya yönelik bir adım olarak gören bir çok kişinin psikozunu destekleyen bir teknolojinin varlığının doğuşunu işaret ediyor.

Son derece etkileyici olan Microsoft'un bu teknolojisini evlerde, fabrika katlarında veya hastanelerde kullanması için bir adım daha var. Bu adım son derece dehşet verici. Buradaki klişe, Skynet kavramlarıyla yazılımın hareket etmesinden de ve herkesi öldürmesinden de öte gerçek başka tehlikeleri  de beraberinde getiriyor.

Hatta bir çok fantezi temelli tehlikeden de daha karışık anlamlar içeriyor.

Microsoft'un sahnede ballandıra ballandıra anlattığı bu yeni gözlem teknolojinin aslında gizlilik adına fabrikaları, hastaneleri hatta evlerimizin içlerini tüyler ürperten bir biri bizi gözetliyor evlerine çevirmesinden kimin ne kadar mutlu olacağı son derece muallak.

Evet, bunun gibi sistemler örneğin bir hastanede bir hastanın durumunu saniyeler için de görmemize imkan vermesi gibi güzel yönlerinin yanısıra aynı zamanda hastanın başında bulunması gereken hastabakıcılarında çalışma raporlarını tutacağı anlamı taşıyacaktır.

İşyeri güvenliği, hasta sağlığı adı altında bile olsa bu arama motorunu yapmak için önce bir gözlem motoru yaratılması hiçbir çalışanı mutlu edecek bir kavram olmayacaktır.

Günlük işleri arasında ne kadar zamanda işten kaytardıklarını arama motorundan öğrenebilecek patronları varken, işyerlerinin bir çalışma kampına çevrileceği tartışmasız bir gerçek olacaktır.

Görünür biçimde etkinlikle ilgili olsa bile, bu tür veriler, sağlık koşulları veya çalışanların kişiler arası ilişkileri gibi her türlü özel bilgiye ihanet edebilir; üstelik tüm bu bilgilere inanılmaz hassasiyetle ve bir düğmeye basarak ulaşılabilecek.

Daha büyük endişe, teknoloji ile beraber başımıza sürekli gelen hayatımızın en büyük endişesini daha global ölçeğe çıkarak bir kavramdır.

Ya Arama Motoru Hacklenirse?

Eğer sistem dışarından müdahaleye maruz kalırsa ne olacak?

Endişeler giderek katlanacak.

Kimin böyle bir teknolojiye ihtiyacı olacağını bilemeyebiliriz, aman kimlerin ihtiyacı olmayacağı çok açık.

Sanatçılar ve politikacılar, makyajdan gözlüklere, bir çok seçenek ile bu gözetimden kaçmaya alışkın olabilirler. Ancak bu yeni arama motoru sıradan insanında kabusu haline çok rahat gelebilecektir.

Şüphesiz, dinamik görüntü tanıma üzerine kurulu bir arama motorunun büyük yararları olacaktır ve Microsoft demosunun gösterdiği şekilde sayısız hayatı kurtarabilir. Ancak sıkı kurallar veya düzenlemeler olmadan, bu akıllı kameralar her türlü gizlilik hattını bile bilmeden geçebilir.

Ancak ne kadar yazarsak ne kadar yorumlarsak yorumlayalım bu yeni arama motoru teknolojisi koşar adım üzerimize gelmekte. Bir Skynet kabusu bile endişelerimiz için en basit olanı kalabilir.

Bu yeni teknoloji insan için person of interest dizisindeki Machine mi yoksa Samaritan mı olacak, işte asıl mesele bu gibi gözüküyor.

Person of Interest dizisinin tüm bölümleri boyunca yaşanan felsefik tartışmaların artık hayatımızın sıradan bir parçası olarak göreceğimiz günlerin çokta uzakta olmadığı açık.

Okunma 2032 defa

Ortam