SEO Çalışması

SEO Çalışması SEO Çalışması Smartien

SEO çalışması nedir? sorusunun cevabını en yalın hali ile bilmek isterseniz, web sitesinizle alakalı iyi planlamayla yapılacak onlarca "basit işten", çözülmesi gereken onlarca "basit sorundan" ve "düzenli ve özgün" yapılması gereken sürekli devam eden içerik ve dökümantasyon oluşturma işlerinden oluşan "karmaşık" bir çalışma olarak tanımlamak en doğru cevap olur. Bu sebeple bu makaleye kadar başka SEO uzmanlarının ve SEO firmalarının sitelerinden okuduğunuz "aslında SEO yapmak çok kolay" indirgemeleri veya tamamen tam tersi SEO çalışmalarını kuantum fiziği gibi gösteren SEO terminolojisiyle ile yazılmış yazıların hem doğru hem de çok yanlış olması bu sebepledir.

İzmir SEO Firması olarak önceliğimiz ve gerekliliğimiz müşterilerimiz için İzmir merkezli ise yerel SEO çalışması yapmaktır. Ardından siteleri için genel SEO çalışması yapmak gelir. Bunun başlıca iki nedeni vardır. Birincisi Google başta olmak üzere arama motorları konum bazlı olarak sonuçları ilk sayfalara taşıdığı için konum bazlı olarak çalışma yapmak şarttır. İkinci sebep, organik trafik ile arama sıralarını ilerletmek esas olduğu için öncelik ile yerelde bir başarı kazanılmalıdır ki, ülke çaplı ve global arama sıralamalarında ilerleme de sağlanabilsin. Biz diğer SEO firmalarından farklı olarak önce müşterimiz bir firma ise Google Benim İşletmem  (Google Mybusiness) hesabına odaklanıyoruz. Harita konumları yanlış ise düzenliyoruz, bilgileri düzenliyoruz ve Google yorumları için nasılolumlu yorum alacaklarına dair bilgiler veriyoruz.

Yerel SEO çalışması yanında genel bir SEO çalışması temel olarak üç bölüme odaklanır. Bu Google arama motorunun çalışma prensibinden kaynaklıdır.

Sizin web sitenizin bir arama terimindeki sıralamanızı oluşturan "toplam puan"nız vardır. Google bu toplam puanı kısaca şu şekilde bulur.

Toplam Puan = IR ( Information Retrieval ) x PR ( PageRank ) x Web Trafiği

Açıklaması kısaca şudur. Sayfanın metin durumundan kazanılan puan x sayfanın metin dışı unsurları; backlinkler x web ziyaretçi trafiği.

Başarılı bir SEO uygulaması içinde durumu net anlamış olursunuz. Bu çarpanlardan gelen her puan ne kadar artarsa web sayfanıza ait link o derece yüksek sırada çıkacaktır. Google belli aralıklar ile bu çarpandan gelen etki değerleri ile oynar.

Bunlara algoritma değişimi olarak bilirsiniz. Ama bu üç etken yapı gereği değişmez. Mutlaka etkilidir.

Son yıllarda Google arama motorlarının ilk icadı dönemlerinde olduğu gibi "metin içinden bilgi alma" anlamına gelen "Information Retrieval" etkenine diğer etkenlerden biraz daha fazla önem vermeye başlamıştır. Diğer etkenleride dahil olmak üzere manipülasyonlara karşı kendince sıkı önlemlerde almaya başlamıştır. Kendince diyorum çünkü SEO firmaları halen hem "backlink" hem "web trafiği" arttırmaya yönelik manipülasyonları çok yoğun kullanmaktadır. Bir çok SEO firması da bu yaptıklarını müşteir ile paylaşmamaktadır.

Bu iki etkene yönelik manipülasyon çalışmaları başarılı olsa da riski büyük çalışmalardır. 

O sebeple Smartien olarak bir SEO çalışmasına başlarken ilk iş sitenizin sayfalarının optimizasyon çalışmasına odaklanmaktayız. Tavsiyemizde SEO uyumu yakalamak için sizin de varsa web siteniz yoksa yeni yaptıracağınız site de sayfaların link yapılarına ve metin içeriğinin kalitesine odaklanmanızdır.

Ardından backlink çalışması ve web trafiği arttıracak çalışmalar gelmelidir. 

Bir Site İçin Uygulanabilir SEO Çalışması Planı

Temel olarak bir web sitesi SEO planı sırasıyla aşağıdaki adımları takip eder. SEO çalışmalarımızın ilk etabı site içi linklerin ve içeriklerin istenen arama sorgularına uygun hale getirmesi ile başlar. 

Arama motorlarının kriterlerinin ve güncellemelerini sürekli olması da bu çalışmaları zorlu kılmaktadır.

a) Site İçi SEO Çalışmasını Anlamak

İlk olarak SEO uyumunu web sitenizin içinde yakalamalıyız. İçerik olarak sitenin zenginleştirilmesi gelir.Yükselmek istediğiniz anahtar kelimelere odaklı olarak link ve makale yapısı kurgulanmalıdır. Ana sayfa sitenizin kalbidir. Bu sebeple ana sayfada anahtar kelimelerin tam eşleşmeli olarak yer alması gerekir. Her anahtar kelimeyi içeren linkler ve bağlı olarak makalaelerin olması Google'a bir hedef verdiği için çok yararlı olur. Bir makalede en az 300,400 kelime olması değil, kaliteli olarak bilgi olmasına odaklanmalısınız. Özgün içerikler rastgele değil, arama sorgularını destekleyecek biçimde yazılmalıdır. Makale olsun diye yazılmış makalelerden kaçınmanız gerekir. Artık Google içerik kalitesini anlama konusunda çok ilerlemiştir. O yüzden bir makale yazarken içinde gerçek teknik bilgilerin olduğu, insanların okuacağı makaleleri oluşturmak site içi SEO adına yüzde 90 işi çözmek demektir. Bunun yanında sayfada H1, H2 etiketleri kullanmak, "bold" vurgular yapmak okuyucunun işini de kolaylaştırdığı için yararlı olur. Anahtar kelimelerin bir sayfa içindeki kullanım oranı %5 ila % 8 arasında olmalıdır. Bundan daha fazla kullanımı spam olarak algılanmasına yol açar. Elbette kullanımların belli bir kuralı vardır. Detayları ile SEO firmaları ve SEO uzmanlarının sitelerinden ve elbette Smartien'den bu kuralları öğrenebilirsiniz. Site içi SEO çalışmasının felsefesini anlamanız önemlidir. Site içi SEO, sadece Google da yükselme demek değildir. Sitenizi kullanan kişilere kullanıcı dostu bir yapı oluşturmaktır. Mobil uyumun tam olmasında, SSL kullanımı ile kullanıcıya güven vermeye, menü linklerinin karışık olmamasına, geri dönüş linklerinin olmasına, yan menüler ile site içinde insanları tutmaya çalışmaya, içerik kalitesine kadar bir çok unsur aslında kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmak içindir. Çok uzun sayfalardan ziyade ayrımı iyi yapılmış sayfalar oluşturmak bu işin iyi bir başlangıcıdır. DOM yapısı denen uzun yükleme sürelerinden kaçınmayı da kolaylaştırır.

Site içi SEO ile ilgili bu son maddeyi de özellikle baş köşeye koyun:

Makalelerinide asla ama asla tek bir paragraf dahil kopya içerik kullanmayın.

Smartien olarak çok etkili SEO uyumlu makaleler hazırlıyoruz. Bunu yaparken müşterilerimizin işini anlamak ve öğrenmek iiçin gerçekten büyük zaman harcıyoruz. Ama çıkan sonuçlar çok harika oluyor. Bir çok iyi makale ile Google sıralamalarında yükselmenin yanında bu makalelerden gelen çok yoğun bir ziyaretçi trafiği de müşterilerimizin web sitelerine kazandırıyoruz.

b) Sitenin Genel Performansını Yükseltmek

Yazdığınız güzel makalelerin bir anlamı olması için sitenin genel hız performansını da arttırmak SEO kriterlerinin önemli bölümünü oluşturur. Google Page Speed hız testinden yararlanmayı unutmayın. Bu hız testinde alacağınız 80 üzeri puanlar sizi yukarılara taşımanın anahtarıdır. Site performansı ile en kısa özet bu şekilde yapılabilir. Biraz ayrıntı vermek gerekirse sitenizde kullandığınız resimlerin, javascriptlerin ve css lerin yüklenme sürelerini kısaltmaya odaklanmalısınız.

Bunun yanında site performası hakkında en doğru bilgileri Google Search Console ile öğrenebilirsiniz. Ve kiminle çalışırsanız çalışın Google Search Console'a sitenizi kaydettirmeden SEO çalışmasına başlamayın. Site hataları, site güvenlik sorunları, yanlış backlinkler, hangi anahtar kelimelerde neredesinize kadar bir çok değerli bilgiyi buradan sağlayacaksınız.

Smartien SEO firması olarak, web sitelerini biz hazırlamışsak sitenin genel performansını çok yüksek tutabiliyoruz. SEO danışmanlık desteği alan firmalar içinde web tasarımcı ve yazılımcıları arasında köprü görevi görerek yapılması gereken düzenlemelerin neler olduğunu tasarımcılara ve yazılımcılara anlatıyor ve takibini yapıyoruz.

c) Sitenin Backlink Durumunu Zenginleştirmek

Site dışı SEO veya size backlink kazandırma veya bizim deyimimiz ile sitenizin internet ortamında bilinirliliğinin arttırılması çalışmalarıdır. Klasik diğer SEO firmalarının aksine sektörünüz ile alakalı olmayan hiçbir siteye kayıt veya link bırakma yapmamaktayız. Bunun yarardan çok zarar verdiği artık çok kesin sonuçlar ile ortaya konmuştur. Sitelerin PageRank puanı 2013 yılından beri ilan edilmiyor olsa da buradan gelen puan Google için hala çok değerlidir. Ancak PageRank algoritmasının özünde olan fikirden dolayı bir yanlış uygulamaya kurban giden çok site olmuştur. Google backlink tarlaları oluşturma sahtekarlığına eski yıllardaki gibi çok affedici yaklaşmaz. Bir backlink çalışmasında önemli olan PageRank (Artık Moz Puanına bakıyoruz, DA Domain Authority ve PA Page Authority) puanı yüksek sitelerde link oluşturmadır. On bin önemsiz sitede linkinizin olmasındansa DA ve Pa Puanı 70'in üzerinde tek bir sitede linkinizin olması daha iyidir. Hatta onbinlerce sektörünüz ile ilgili olmayan sitede linkinizin olması spam link yarattığınız anlamına geleceğinden sitenize aşırı zarar verir. Google çoğu zaman bunun için sizi uyarmaz ama arama sonuç sayfalarında (SERP) sizi gerileterek cezanızı keser. Bunun yanında başka web sitelerindeki linklerinizin Nofollow etiketi taşımaması gerekir. Nofollow etiketli bağlantılardan puan kazanamazsınız. Dafollow ve herhangi bir etiketi olmayan linklerden puan alabilirsiniz. Bİr backlink çalışmasına dikkat edilecek temel nokta budur.

Internet üzerinde bir çok backlink sağlayan site bulunmasına rağmen hacklink ve spamlinklerden kaçınmanız gerekir. Hacklink yani sayfaların sahibinden habersiz kod içine yerleştirilmiş linklere de Google iyi gözle bakmaz. Bu sebeple iyi bir backlink analizi her zaman gereklidir. Sitenize zarar veren düşük puanlı ve spam linklerin Google' abildirilerek temizlenmesi de backlink çalışmasının önemli bir ayağını oluşturur. Yani her zaman backlink bırakmazsınız. Zaman zaman silmeniz ve olan kalitesiz backlinkleri ret etmeniz de gerekir.

Smartien olarak biz backlink çalışması için önce başarılı rakiplerin nerelere backlink bıraktığına odaklanıyoruz. Ardından müşterilerimiz için bu yerlere bağlantılar bırakıyoruz. Sonrasında ise çalışmayı bu linklerin göstermiş olduğu yoldan devam ettiriyoruz.

e) Sitenin Ziyaretçi Trafiğini Arttırmak

Bir sitenin harici olarak ziyaretçi trafiğin arttırmanın en kolay ve yasal yolu, sosyal medya kullanımını arttırmaktır. Google reklamları ile de ziyaretçi trafiği artmasının her ne kadar bir çok site de aksi yazılsa da önemli şekilde SEO'ya katkısı olduğunu da kanıtlanmıştır. Sosyal medyadan ziyaretçi arttırmak ise web sitenizdeki içeriklerin sosyal mecralarda linklerinin paylaşılması ile olur. Facebook, Linkedin sayfalarındaki takipçilerinize günlük göndereceğiniz haberler ile web sitenize ciddi oranda bir ziyaretçi trafiği kazandırabilirsiniz.

Sitelere ziyaretçi trafiği kazandırmanın bir diğer etik olmayan yolu ise organik veya sahte IP'lerden siteye ziyaretçi göndermektir. Genelde internet ortamında siteye günde onbin ziyaretçi, yüz bin ziyaretçi gibi reklamlar ile bu iş satılmaktadır. Ancak risklidir. Sitenin ziyaretçi trafiğindeki ani artışlar ve düşüşler Google ceza algortimalarını tetikler. Bu tarz bir yan yola sapılacaksa baştan kesintisiz bu hizmeti satın almak ve bu kişilere sürekli para vermeyi kabul etmek gerekir. Onaylamadığımız ama malesef halen çok etkili bir yöntemdir.

Web ziyaretçi trafiğini arttırma adına sosyal medya hesaplarını geliştiriyoruz. Hesapların hem tasarımlarını hem içeriklerini düzenliyoruz. Sosyal medya reklam çalışmaları ile de bu hesapların takipçi sayısını arttırıyoruz.

f) Müşterilerimizi SEO Hakkında Eğitmek

SEO çalışması adına binlerce makale okuyacak, binlerce öneri dinleyeceksiniz. Ancak bir kısmı gerçek anlamda uygulanabilir ve uygulandığında anlamlı değişiklikler yaratabilir. Kafanız çok karışacak. O yüzden ilk olarak diyebilirim ki SEO her siteye özel olarak planlanmalıdır.

Belli bir takım SEO çalışması yöntemleri vardır. Hepsi beraber de uygulanabillir, kimi tekte uygulanmaktadır. Bu daha çok zaman ve maliyet sorunu olmaktadır.

Smartien olarak SEO çalışmalarımızı web sitesini biz yaptıysak içinde kurduğumuz SEO yazılımları ile desteklemekteyiz. Bunlar sadece SEO analiz yazılımları değildir. SEO ile ilgili arama motorunun beklediği kriterleri otomatik bir şekilde günlük olarak yapabilen, çıkarılan analizlere göre web sitesinin link yapısı başta olmak üzere tüm etkilenmesi gereken bölümlerine etki etmemizi sağlayacak arabirimler ve gelişmiş yazılımlardır.

Buna göre yerel bir İzmir firması iseniz, başarılı bir SEO çalışması, İzmir içi SEO çalışması ile başlar. Ardından toplam başarı için site içi SEO ve site dışı SEO olarak devam eder. Tüm SEO çalışmalarının odağında aslında web sitesi değil, web sitesinin sahibi vardır. Eğitim de bu çalışmanın asıl bir parçası olmaktadır. Yapılan her uygulama niye ve nasılları ile beraber müşterimize anlatılır. Gizli veya ileride zarar vermesi muhtemel hiçbir çalışma uygulanmaz, müşterimiz ısrar ile istese dahi uygulamamak için çaba sarf ederiz. Bunun dışında bu yazılımlar sayesinde bir önpanel izlemesi de elde etmekteyiz. Bundan kastımız çalışmanın günlük aldığımız verilere göre yine bu yazılımlar sayesinde sürekli iyiye doğru geliştirebilmekteyiz. SEO uzmanı ismi altında hizmet verdiğimiz için sorumluluğumuz çok büyük olmaktadır. Özellikle artık giderek SEO çalışması yapmanın arama motorlarını bir nevi manipüle edilmesi olarak adlandırabileceğimiz için arama motorları da her gün hatta bazen saat aralıklarında bir çok yeni güncelleme ve sıkı kurallar tanımlamaktadır. Bu kuralların bazıları listelerde çok az değişiklik yapsa dahi bazıları eğer kötü bir SEO uygulaması yapılıyor ise web sitelerinin  arama motorlarından silinmesine kadar giden sonuçlar yaratmaktadır. Böyle bir durumun bir firmanın ticari olarak ölmesi anlamı dahi taşıyan sektörlerde uğraş vermekteyiz. Bu da sorumluluğumuzun ve yaptığımızı işin ciddiyeti hakkında az çok bilgi vermektedir. Bize iletişim bilgilerimizden ulaşarak SEO çalışması ve SEO çalışması fiyatları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Okunma 2326 defa