SEO Çalışması

SEO Çalışması SEO Çalışması Smartien

SEO çalışması nedir? sorusunun cevabını en yalın hali ile bilmek isterseniz, web sitesinizle alakalı iyi planlamayla yapılacak onlarca "basit işten", çözülmesi gereken onlarca "basit sorundan" ve "düzenli ve özgün" yapılması gereken sürekli devam eden içerik ve dökümantasyon oluşturma işlerinden oluşan "karmaşık" bir çalışma olarak tanımlamak en doğru cevap olur. Bu sebeple bu makaleye kadar başka SEO uzmanlarının ve SEO firmalarının sitelerinden okuduğunuz "aslında SEO yapmak çok kolay" indirgemeleri veya tamamen tam tersi SEO çalışmalarını kuantum fiziği gibi gösteren SEO terminolojisiyle ile yazılmış yazıların hem doğru hem de çok yanlış olması bu sebepledir.

İzmir SEO Firması olarak önceliğimiz ve gerekliliğimiz müşterilerimiz için İzmir merkezli ise yerel SEO çalışması yapmaktır. Ardından siteleri için genel SEO çalışması yapmak gelir. Bunun başlıca iki nedeni vardır. Birincisi Google başta olmak üzere arama motorları konum bazlı olarak sonuçları ilk sayfalara taşıdığı için konum bazlı olarak çalışma yapmak şarttır. İkinci sebep, organik trafik ile arama sıralarını ilerletmek esas olduğu için öncelik ile yerelde bir başarı kazanılmalıdır ki, ülke çaplı ve global arama sıralamalarında ilerleme de sağlanabilsin. Biz diğer SEO firmalarından farklı olarak önce müşterimiz bir firma ise Google Benim İşletmem (Google Mybusiness) hesabına odaklanıyoruz. Harita konumları yanlış ise düzenliyoruz, bilgileri düzenliyoruz ve Google yorumları için nasılolumlu yorum alacaklarına dair bilgiler veriyoruz.

Yerel SEO çalışması yanında genel bir SEO çalışması temel olarak üç bölüme odaklanır. Bu Google arama motorunun çalışma prensibinden kaynaklıdır.

Sizin web sitenizin bir arama terimindeki sıralamanızı oluşturan "toplam puan"nız vardır. Google bu toplam puanı kısaca şu şekilde bulur.

Toplam Puan = IR ( Information Retrieval ) x PR ( PageRank ) x Web Trafiği

Açıklaması kısaca şudur. Sayfanın metin durumundan kazanılan puan x sayfanın metin dışı unsurları; backlinkler x web ziyaretçi trafiği.

Başarılı bir SEO uygulaması içinde durumu net anlamış olursunuz. Bu çarpanlardan gelen her puan ne kadar artarsa web sayfanıza ait link o derece yüksek sırada çıkacaktır. Google belli aralıklar ile bu çarpandan gelen etki değerleri ile oynar.

Bunlara algoritma değişimi olarak bilirsiniz. Ama bu üç etken yapı gereği değişmez. Mutlaka etkilidir.

Son yıllarda Google arama motorlarının ilk icadı dönemlerinde olduğu gibi "metin içinden bilgi alma" anlamına gelen "Information Retrieval" etkenine diğer etkenlerden biraz daha fazla önem vermeye başlamıştır. Diğer etkenleride dahil olmak üzere manipülasyonlara karşı kendince sıkı önlemlerde almaya başlamıştır. Kendince diyorum çünkü SEO firmaları halen hem "backlink" hem "web trafiği" arttırmaya yönelik manipülasyonları çok yoğun kullanmaktadır. Bir çok SEO firması da bu yaptıklarını müşteir ile paylaşmamaktadır.

Bu iki etkene yönelik manipülasyon çalışmaları başarılı olsa da riski büyük çalışmalardır.

O sebeple Smartien olarak bir SEO çalışmasına başlarken ilk iş sitenizin sayfalarının optimizasyon çalışmasına odaklanmaktayız. Tavsiyemizde SEO uyumu yakalamak için sizin de varsa web siteniz yoksa yeni yaptıracağınız site de sayfaların link yapılarına ve metin içeriğinin kalitesine odaklanmanızdır.

Ardından backlink çalışması ve web trafiği arttıracak çalışmalar gelmelidir.

SEO Çalışmasında Neden Başarısız Oldunuz?

Bu soruyu gelecek kipinde de sorabiliriz. SEO çalışmasında nasıl başarısız olursunuz? Bu soruların cevaplarını bulmak, bir SEO çalışmasında nasıl başarılı olacağınızı da bulmak anlamına gelir.
Önce kendi açımızdan şu nu belirtmeliyiz ki gelen SEO çalışması talep eden kesimde büyük değişim var. Artık pek çok gelen SEO çalışması talebinde, destek isteyenler, SEO ile bir şekilde yoğun olarak ilgilenmiş kişilerden oluşuyor. Sadece SEO kelimesini duyup, ilk defa çalışma yaptıracakların sayısı giderek daha azalıyor. Gelen taleplerin büyük kısmı, ya kendileri web siteleri için SEO yapmış, ya birileri ile daha önce çalışmış ama sonuçta çalışmalardan istediklerini bulamamış kişilerden gelen talepler.

İşte bu noktada neden daha önce başarısız olunduğunuzu çok iyi anlamanız gerekiyor. Yoksa tekrar tekrar başarısız sonuçlar ile karşılaşmanız kaçınılmaz.
Önce SEO tekniğinden, algoritmalarından, yapısal değişimlerden yani her şeyden önce işin felsefesini ve davranış şeklini anlamadığınız için başarısız olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. O zaman sorunun kökenine inmek yani neden başarısız olduğunuzu anlamak çözüm için ilk adım olacaktır.
Aşağıdaki maddelerde yazan müşteri tiplerinden biri veya birkaçına dahilseniz, SEO çalışmasında başarısız oldunuz;

1) SEO çalışmasını en fazla 2-3 ayda sonuç alınacak mucizevi bir tedavi gibi görüyorsunuz. Eğer hala bu düşünceniz devam ediyorsa, sadece şu soruyu kendinize sorun. Eğer SEO bir mucize olsaydı rekabet ettiğiniz binlerce firma da o tedaviyi çoktan sömürüp ilk sıralara gelmez miydi? SEO mucize değildir.

2) SEO çalışmasında başarısız olmuş ya da istediği kadar başarılı olamamış web sitesi sahiplerinin bir başka hatası da şu olabiliyor. “Çok bilmek”. SEO çalışması için bizi arayanların bazıları, daha ilk telefonda SEO konusundaki uzmanlıklarını kanıtlamak için inanılmaz derece de uğraşıyorlar. Görüşmenin ilk beş dakikasında kimin kimi SEO çalışması için aradığını anlamakta biz bile zorlanıyoruz. “Ben zaten her şeyi yaptım, ama siz yine de bir bakın noktasına geldiğimizde” ancak o zaman söze girebiliyoruz. Ve o dakikaya kadar yapılanların SEO çalışması adına ne yapılmaması gereken varsa onlar olduğunu anlıyoruz. Fakat o kadar büyük bir zaman, o kadar büyük yanlışların peşinden giden bir kişiye bu yaptıklarının tamamen yapyanlış işler olduğunu anlatmak çok uzun sürüyor. Zaten çok ta başarılı olamıyoruz. İkinci bir görüşme de olmuyor. O yüzden SEO adına çok bildiğinizi düşündüğünüz çok şey olabilir. Fakat doğru bilmediğiniz aşikar değil mi? Öyle olsa idi, destek aramazdınız.

3) Daha önce SEO yapılmış siteleri kabul etmekte büyük tereddüt yaşıyoruz. Öyle saçma sapan işler yapılmış ki siteyi baştan kurmak çok daha mantıklı hale gelebiliyor. Hatta yeniden kurmak bile konuyu çözmeye yetmiyor. SEO çalışması yapılmış sitelerin iki büyük hatası ile baş başa kalıyoruz. Bunlardan ilki her ilde, her ilçede, her arama kelime grubunda yer almak için oluşturulmuş ve içlerinde anlamsız, okuyanı iğreti eden SEO cümle yığınları ile dolu siteler. İkincisi ise Angola’dan dahi alınmış binlerce gereksiz siteyi sıralamalarda aşağı çeken backlinkler ile dolu kirli domainler. Böyle siteleri baştan yapmak dahi sonuç için yeterli olmuyor. Tek tek yün yumağı çözer gibi her sayfa, her backlink ile uğraşmak gerekiyor. Bu iki durum tipik ben SEO konusunda zaten çok hakimim diyen kesimin kendi başlarına yarattıkları facia siteler.

4) SEO çalışmasında analiz, istatistik, rakamlar yerine önyargılarınıza güvendiniz. Google Analytics ve Google Search Console nedir bilmiyorsunuz. Kerhen bilseniz dahi hayatınızdaki önemini kavrayamayacak kadar büyük bir cehalet içindesiniz. İş yapıp yapmamanızı “kader” kadar etkileyen iki analiz aracı varsa bunlar Google Analytics ve Google Search Console’dur. Bu sitelerdeki raporları anlamıyor, anlamamak için özel uğraşı gösteriyor, bunlar çok karışık diyorsanız, SEO çalışması yaptırmak hem kendinizin hem SEO uzmanının zamanına yazık ettiğiniz, kahvehane muhabbetinden başka bir şey olmamış. SEO basit olarak web sitenize gelen ziyaretçi sayılarını, oturum sürelerini, ilk sayfalarda geldiğiniz anahtar kelimelerin pozisyonlarını ve sitenize gelen kişilerin web sitenizden memnun ayrılmasını sağlama işidir. Temel olarak her şey de rakamları iyileştirme işidir. Elinizde hiç rakam olmadan, hiç istatistik görmeden, web siteniz ve işiniz için “ben öyle düşünüyorum”, “bence çalışmadan değil, başka sebepten ziyaretçi artmıştır”, “Allah yüzümüze baktı, bakmadı”, “Adamın birine siteyi verdik böyle oldu” gibi varsayımlarla, ön yargılarla, kadercilik ile ilerleyen teşhisler koyduğunuz çalışmalar değildir. SEO saf rakamdır, saf istatistiktir.

5) SEO simyacılık hiç değildir. Teknik altyapısı berbat, içerikleri tamamen kopya bir siteyi en iyi SEO uzmanına da verseniz, eğer hayatının önemli bir bölümünü bu siteye adamayacak ve maddi olarak karşılığını alamayacaksa onu sizin “altın”a çeviremez.

6) SEO çalışmalarında önceleri başarılı sonrasında ise çok kötü ziyaretçi rakamları elde ettiyseniz, başınıza iki olay gelmiştir.

a) SEO paketi adı altında backlinkler, hacklinkler satın almış, aldırmış sitenin altyapısı ve içeriklerine hiç dokunmadan 3 ila 6 aylık kısmi başarılar elde etmişsinizdir. Sonrasında SEO paketlerine para vermeyi kestiğiniz için backlinklerini “SEOcunuz”, kaldırıvermiş veya o sitelerden silinmiştir. Google’da sitenizi spam site olarak görmeye başlamıştır.
b) SEO çalışmasında muntazam işler ile sitenizi geliştirerek ilerleyen SEO uzmanına berbat davranmaya başlamışsınızdır. Ziyaretçi sayısı artsa dahi en iğreti şekilde o kişiye şunuları demişsinizdir. “Tamam ilk sıraya geldik, ziyaretçi arttı ama hiç müşteri gelmedi”, “Arıyorlar ama müşteri olmuyorlar”, “Sitede geziniyorlar ama hiç alışveriş yapmıyorlar.” Vs. vs. Bu ziyaretçi sayılarını arttırmada başarılı SEO olan, işini bilen bir SEO uzmanına söylenebilecek, onu yapılan çalışmadan soğutacak en büyük yıldırma davranışıdır. Bu sözleri söylemişsizseniz şu ayrımı yapamamışsınızdır.
SEO uzmanı sizin yatırım danışmanınız değildir. SEO uzmanı size nasıl para kazanacağınızı anlatamaz”. Zaten ticaret olarak para kazanmada uzman olsa SEO uzmanı olmaz. Mal alır, hisse senedi satar, SEO uzmanı olmaz değil mi? SEO uzmanı sitenizi yapısal ve ziyaretçi sayısı olarak geliştiren, istenilen arama kelimelerinde istenilen yere getiren kişidir. Ticari başarısızlığınız onun suçu değildir. Bu cümleleri sarf etmeye maddi olarak ta SEO çalışmasını külfet olarak görmeye başlamışsanız SEO uzmanı sizi tek kelime ile “boş verecektir”. Ziyaretçi sayılarının düşmesi de normal bir sonuç olacaktır.

7) Web tasarım ve SEO çalışmalarında sınır çizmeyi bilmiyor, sınır çizilmesini sevmiyorsunuz. Sürekli olarak web sitesinin her noktasında, her gün, her hafta değişiklikler istiyorsunuz. Sözleşmelere uymuyor, sürekli olarak iş yükünü arttırıyorsunuz. Mükemmel. Sonuç sürekli değişen web tasarım ve SEO uzmanlarıdır. Her değiştirdiğiniz SEO ve web tasarım firmasında da daha da hızlı başarısızlığı yakalayıp, piyasadaki tüm SEO uzmanı ve web tasarımcıları tanıyor hale geliyorsunuz. (Not: Onlarda sizi tanıyor!). İyi bir SEO çalışması, iş hayatında kazanabileceğiniz müthiş bir başarıdır. Google sıralamalarında ayda on binlerce dolar ile yapacağınız reklam maliyetini cebinizde bırakması bir yana, size müşteri yağdıran, iş hayatınızın geleceğinin güvencesi çalışmalardır. Bu sebeple başarılı olduğu aşikar bir SEO uzmanını elden kaçırmamak için her kelimeyi seçerek söylemeniz gerekir. Eğer hala nasılsa biri gider, diğeri gelir, her yer adam kaynıyor diye düşünüyorsanız, gökten işini bilen gerçek SEO uzmanı olan kişilerin yağmadığını zor yoldan öğrendiniz veya öğreneceksiniz.

8) Google sıralamalarında bir iki sıra geri gittiğinizde uykularınız kaçıyor, bir ki sıra ilerlediğinizde daha fazlasını talep eder hale gelmişseniz tebrikler siz bir Google sıralamaları bağımlısısınız. Sürekli olarak daha fazlasını talep eden Google sıralamalarına bağımlı biri iseniz de SEO uzmanı ile çalışmak her iki tarafı yormuştur. Her bağımlı gibi istediğinize ulaşamadığınızda SEO uzmanı için zarar verici, baskıcı ve yorucu biri olmuşsunuzdur. O da sizin ile yavaş yavaş görüşmeleri kesmeye, işleri aksatmaya başlamıştır.

9) Başarılı SEO için katıksız bir gerçek güneş gibi parlar. Gerçek ve bütünsel bir SEO çalışması ucuz bir çalışma değildir. Aylık bedeller ile devam eder. Bir kere para verdiniz diye seneler boyunca size SEO uzmanının o paraya destek vermesini beklemek daha önce şu berbere bir kere para vermiştim, artık her gittiğimde benim saçımı bedava kesecek demek kadar saçma bir düşüncedir.

10) Ve danışmanlıkta bir hizmettir. Aylık bir anlaşmaya yanaşmayan ya da her danıştığınız konu için ücret vermeyi sevmeyen biri iseniz, SEO çalışması sizin için uygun bir çalışma değildir.

11) SEO uzmanı sizin özel bilgisayarcınız, reklamcınız, grafikeriniz değildir. Bu konular için ayrı bir anlaşmanız yoksa SEO konusundan ayrı soracağınız sorular ve yaptıracağınız işler, uzmanın asıl olarak SEO çalışmasına odaklanmasını dağıtır. Bu da SEO çalışmasının düzgün yapılmasını engellemiştir.

Ve son gerçek;
Eğer biri, her ay iş yerinizin kapısından içeri girip size devamlı ve kesintisiz olarak iki, üç müşteri getirseydi, o müşteri getiren kişiye nasıl davranırdınız? O kişiye her geldiğinde yemekler ısmarlayıp, türlü jestler yapıp kapılara kadar uğurlamaz mıydınız? Fakat iş sanal dünya olunca birçok SEO müşterisi, onlara, her ay onlarca, yüzlerce veya binlerce müşteri kazandıran bir SEO uzmanına, çalışanına kötü davranmayı normal karşılar. Maalesef pek çok kişi, hırsla, mantıksızca, “Para veriyoruz elbette yapacak”, “İşi bu!”, “Sadece 3 aydır faturanız ödenememiş, zaten adam gibi iş yapmadı” gibi davranışlar göstermekten çekinmezler.

Yani altın yumurtlayan kazı lime lime keserler.

Bu kişilerin, bu bakış açısı ile bir SEO uzmanından nasıl sürekli artan bir başarı ve verim elde etmeyi umdukları ise SEO uzmanı açısından için tam bir şaşkınlık konusudur.
Özetle SEO çalışmalarının başarısız olmasının iki nedeni vardır. Bilgisiz “SEOcu”lar ile çalışmak ve bilgili, yetenekli “SEO uzmanları”na berbat davranmayı hak ve normal gören kötü müşteriler.

Bir Site İçin Uygulanabilir SEO Çalışması Planı

Temel olarak bir web sitesi SEO planı sırasıyla aşağıdaki adımları takip eder. SEO çalışmalarımızın ilk etabı site içi linklerin ve içeriklerin istenen arama sorgularına uygun hale getirmesi ile başlar.

Arama motorlarının kriterlerinin ve güncellemelerini sürekli olması da bu çalışmaları zorlu kılmaktadır.

a) Site İçi SEO Çalışmasını Anlamak

İlk olarak SEO uyumunu web sitenizin içinde yakalamalıyız. İçerik olarak sitenin zenginleştirilmesi gelir.Yükselmek istediğiniz anahtar kelimelere odaklı olarak link ve makale yapısı kurgulanmalıdır. Ana sayfa sitenizin kalbidir. Bu sebeple ana sayfada anahtar kelimelerin tam eşleşmeli olarak yer alması gerekir. Her anahtar kelimeyi içeren linkler ve bağlı olarak makalaelerin olması Google'a bir hedef verdiği için çok yararlı olur. Bir makalede en az 300,400 kelime olması değil, kaliteli olarak bilgi olmasına odaklanmalısınız. Özgün içerikler rastgele değil, arama sorgularını destekleyecek biçimde yazılmalıdır. Makale olsun diye yazılmış makalelerden kaçınmanız gerekir. Artık Google içerik kalitesini anlama konusunda çok ilerlemiştir. O yüzden bir makale yazarken içinde gerçek teknik bilgilerin olduğu, insanların okuacağı makaleleri oluşturmak site içi SEO adına yüzde 90 işi çözmek demektir. Bunun yanında sayfada H1, H2 etiketleri kullanmak, "bold" vurgular yapmak okuyucunun işini de kolaylaştırdığı için yararlı olur. Anahtar kelimelerin bir sayfa içindeki kullanım oranı %5 ila % 8 arasında olmalıdır. Bundan daha fazla kullanımı spam olarak algılanmasına yol açar. Elbette kullanımların belli bir kuralı vardır. Detayları ile SEO firmaları ve SEO uzmanlarının sitelerinden ve elbette Smartien'den bu kuralları öğrenebilirsiniz. Site içi SEO çalışmasının felsefesini anlamanız önemlidir. Site içi SEO, sadece Google da yükselme demek değildir. Sitenizi kullanan kişilere kullanıcı dostu bir yapı oluşturmaktır. Mobil uyumun tam olmasında, SSL kullanımı ile kullanıcıya güven vermeye, menü linklerinin karışık olmamasına, geri dönüş linklerinin olmasına, yan menüler ile site içinde insanları tutmaya çalışmaya, içerik kalitesine kadar bir çok unsur aslında kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmak içindir. Çok uzun sayfalardan ziyade ayrımı iyi yapılmış sayfalar oluşturmak bu işin iyi bir başlangıcıdır. DOM yapısı denen uzun yükleme sürelerinden kaçınmayı da kolaylaştırır.

Site içi SEO ile ilgili bu son maddeyi de özellikle baş köşeye koyun:

Makalelerinide asla ama asla tek bir paragraf dahil kopya içerik kullanmayın.

Smartien olarak çok etkili SEO uyumlu makaleler hazırlıyoruz. Bunu yaparken müşterilerimizin işini anlamak ve öğrenmek iiçin gerçekten büyük zaman harcıyoruz. Ama çıkan sonuçlar çok harika oluyor. Bir çok iyi makale ile Google sıralamalarında yükselmenin yanında bu makalelerden gelen çok yoğun bir ziyaretçi trafiği de müşterilerimizin web sitelerine kazandırıyoruz.

b) Sitenin Genel Performansını Yükseltmek

Yazdığınız güzel makalelerin bir anlamı olması için sitenin genel hız performansını da arttırmak SEO kriterlerinin önemli bölümünü oluşturur. Google Page Speed hız testinden yararlanmayı unutmayın. Bu hız testinde alacağınız 80 üzeri puanlar sizi yukarılara taşımanın anahtarıdır. Site performansı ile en kısa özet bu şekilde yapılabilir. Biraz ayrıntı vermek gerekirse sitenizde kullandığınız resimlerin, javascriptlerin ve css lerin yüklenme sürelerini kısaltmaya odaklanmalısınız.

Bunun yanında site performası hakkında en doğru bilgileri Google Search Console ile öğrenebilirsiniz. Ve kiminle çalışırsanız çalışın Google Search Console'a sitenizi kaydettirmeden SEO çalışmasına başlamayın. Site hataları, site güvenlik sorunları, yanlış backlinkler, hangi anahtar kelimelerde neredesinize kadar bir çok değerli bilgiyi buradan sağlayacaksınız.

Smartien SEO firması olarak, web sitelerini biz hazırlamışsak sitenin genel performansını çok yüksek tutabiliyoruz. SEO danışmanlık desteği alan firmalar içinde web tasarımcı ve yazılımcıları arasında köprü görevi görerek yapılması gereken düzenlemelerin neler olduğunu tasarımcılara ve yazılımcılara anlatıyor ve takibini yapıyoruz.

c) Sitenin Backlink Durumunu Zenginleştirmek

Site dışı SEO veya size backlink kazandırma veya bizim deyimimiz ile sitenizin internet ortamında bilinirliliğinin arttırılması çalışmalarıdır. Klasik diğer SEO firmalarının aksine sektörünüz ile alakalı olmayan hiçbir siteye kayıt veya link bırakma yapmamaktayız. Bunun yarardan çok zarar verdiği artık çok kesin sonuçlar ile ortaya konmuştur. Sitelerin PageRank puanı 2013 yılından beri ilan edilmiyor olsa da buradan gelen puan Google için hala çok değerlidir. Ancak PageRank algoritmasının özünde olan fikirden dolayı bir yanlış uygulamaya kurban giden çok site olmuştur. Google backlink tarlaları oluşturma sahtekarlığına eski yıllardaki gibi çok affedici yaklaşmaz. Bir backlink çalışmasında önemli olan PageRank (Artık Moz Puanına bakıyoruz, DA Domain Authority ve PA Page Authority) puanı yüksek sitelerde link oluşturmadır. On bin önemsiz sitede linkinizin olmasındansa DA ve Pa Puanı 70'in üzerinde tek bir sitede linkinizin olması daha iyidir. Hatta onbinlerce sektörünüz ile ilgili olmayan sitede linkinizin olması spam link yarattığınız anlamına geleceğinden sitenize aşırı zarar verir. Google çoğu zaman bunun için sizi uyarmaz ama arama sonuç sayfalarında (SERP) sizi gerileterek cezanızı keser. Bunun yanında başka web sitelerindeki linklerinizin Nofollow etiketi taşımaması gerekir. Nofollow etiketli bağlantılardan puan kazanamazsınız. Dafollow ve herhangi bir etiketi olmayan linklerden puan alabilirsiniz. Bİr backlink çalışmasına dikkat edilecek temel nokta budur.

Internet üzerinde bir çok backlink sağlayan site bulunmasına rağmen hacklink ve spamlinklerden kaçınmanız gerekir. Hacklink yani sayfaların sahibinden habersiz kod içine yerleştirilmiş linklere de Google iyi gözle bakmaz. Bu sebeple iyi bir backlink analizi her zaman gereklidir. Sitenize zarar veren düşük puanlı ve spam linklerin Google' abildirilerek temizlenmesi de backlink çalışmasının önemli bir ayağını oluşturur. Yani her zaman backlink bırakmazsınız. Zaman zaman silmeniz ve olan kalitesiz backlinkleri ret etmeniz de gerekir.

Smartien olarak biz backlink çalışması için önce başarılı rakiplerin nerelere backlink bıraktığına odaklanıyoruz. Ardından müşterilerimiz için bu yerlere bağlantılar bırakıyoruz. Sonrasında ise çalışmayı bu linklerin göstermiş olduğu yoldan devam ettiriyoruz.

e) Sitenin Ziyaretçi Trafiğini Arttırmak

Bir sitenin harici olarak ziyaretçi trafiğin arttırmanın en kolay ve yasal yolu, sosyal medya kullanımını arttırmaktır. Google reklamları ile de ziyaretçi trafiği artmasının her ne kadar bir çok site de aksi yazılsa da önemli şekilde SEO'ya katkısı olduğunu da kanıtlanmıştır. Sosyal medyadan ziyaretçi arttırmak ise web sitenizdeki içeriklerin sosyal mecralarda linklerinin paylaşılması ile olur. Facebook, Linkedin sayfalarındaki takipçilerinize günlük göndereceğiniz haberler ile web sitenize ciddi oranda bir ziyaretçi trafiği kazandırabilirsiniz.

Sitelere ziyaretçi trafiği kazandırmanın bir diğer etik olmayan yolu ise organik veya sahte IP'lerden siteye ziyaretçi göndermektir. Genelde internet ortamında siteye günde onbin ziyaretçi, yüz bin ziyaretçi gibi reklamlar ile bu iş satılmaktadır. Ancak risklidir. Sitenin ziyaretçi trafiğindeki ani artışlar ve düşüşler Google ceza algortimalarını tetikler. Bu tarz bir yan yola sapılacaksa baştan kesintisiz bu hizmeti satın almak ve bu kişilere sürekli para vermeyi kabul etmek gerekir. Onaylamadığımız ama malesef halen çok etkili bir yöntemdir.

Web ziyaretçi trafiğini arttırma adına sosyal medya hesaplarını geliştiriyoruz. Hesapların hem tasarımlarını hem içeriklerini düzenliyoruz. Sosyal medya reklam çalışmaları ile de bu hesapların takipçi sayısını arttırıyoruz.

f) Müşterilerimizi SEO Hakkında Eğitmek

SEO çalışması adına binlerce makale okuyacak, binlerce öneri dinleyeceksiniz. Ancak bir kısmı gerçek anlamda uygulanabilir ve uygulandığında anlamlı değişiklikler yaratabilir. Kafanız çok karışacak. O yüzden ilk olarak diyebilirim ki SEO her siteye özel olarak planlanmalıdır.

Belli bir takım SEO çalışması yöntemleri vardır. Hepsi beraber de uygulanabillir, kimi tekte uygulanmaktadır. Bu daha çok zaman ve maliyet sorunu olmaktadır.

Smartien olarak SEO çalışmalarımızı web sitesini biz yaptıysak içinde kurduğumuz SEO yazılımları ile desteklemekteyiz. Bunlar sadece SEO analiz yazılımları değildir. SEO ile ilgili arama motorunun beklediği kriterleri otomatik bir şekilde günlük olarak yapabilen, çıkarılan analizlere göre web sitesinin link yapısı başta olmak üzere tüm etkilenmesi gereken bölümlerine etki etmemizi sağlayacak arabirimler ve gelişmiş yazılımlardır.

Buna göre yerel bir İzmir firması iseniz, başarılı bir SEO çalışması, İzmir içi SEO çalışması ile başlar. Ardından toplam başarı için site içi SEO ve site dışı SEO olarak devam eder. Tüm SEO çalışmalarının odağında aslında web sitesi değil, web sitesinin sahibi vardır. Eğitim de bu çalışmanın asıl bir parçası olmaktadır. Yapılan her uygulama niye ve nasılları ile beraber müşterimize anlatılır. Gizli veya ileride zarar vermesi muhtemel hiçbir çalışma uygulanmaz, müşterimiz ısrar ile istese dahi uygulamamak için çaba sarf ederiz. Bunun dışında bu yazılımlar sayesinde bir önpanel izlemesi de elde etmekteyiz. Bundan kastımız çalışmanın günlük aldığımız verilere göre yine bu yazılımlar sayesinde sürekli iyiye doğru geliştirebilmekteyiz. SEO uzmanı ismi altında hizmet verdiğimiz için sorumluluğumuz çok büyük olmaktadır. Özellikle artık giderek SEO çalışması yapmanın arama motorlarını bir nevi manipüle edilmesi olarak adlandırabileceğimiz için arama motorları da her gün hatta bazen saat aralıklarında bir çok yeni güncelleme ve sıkı kurallar tanımlamaktadır. Bu kuralların bazıları listelerde çok az değişiklik yapsa dahi bazıları eğer kötü bir SEO uygulaması yapılıyor ise web sitelerinin arama motorlarından silinmesine kadar giden sonuçlar yaratmaktadır. Böyle bir durumun bir firmanın ticari olarak ölmesi anlamı dahi taşıyan sektörlerde uğraş vermekteyiz. Bu da sorumluluğumuzun ve yaptığımızı işin ciddiyeti hakkında az çok bilgi vermektedir. Bize iletişim bilgilerimizden ulaşarak SEO çalışması ve SEO çalışması fiyatları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Okunma 2554 defa