Google Adwords’te Aracı Firmaların Sahtekarlığı; Ara Panel Uygulaması

Yazan
Ara Panel Uygulaması Ara Panel Uygulaması Smartien

Arama sıralamalarında üst sıralarda yer almak istiyorsunuz. SEO çalışması size ya uzak geliyor, ya da onca parayı o çalışmalara vereceğinize işin daha kolayı Google Adwords reklamları ile zaten ilk sırada yer alacağınızı düşünmeye başladınız.

Potansiyel müşterileriniz orada bekliyor. Ama O Google Adwords panelleri size o kadar karışık geliyor ki aracı firmalardan, reklam ajanslarından yardım almadan mümkün olmayacağı fikri size giderek cazip geliyor.

Zaten Google adwords aracı firmalarının sizi rahat bıraktığı da yok. Sürekli arayıp üstten girip alttan çıkıyorlar.

Ve Google’a ilk reklamınızı vermeye sizi ikna ettiler.  Size dedikleri de çok küçük komisyonlar alıyoruz veya aylık şu kadar ücret karşılığı reklamlarınızı yöneteceğiz gibi cümleler.

Geri kalan her paranızı reklamlara harcayacağız.

Sizde inanıp parayı havale ettiniz, reklamlarınızı hazırladılar. İçinde bolca reklam stratejileri lafları ile dolu bir konuşmadan sonra güveninizi tazeleyip reklamlarınızı yayına da verdiler.

Evet parayı verdiniz ama işte istediğiniz kelimler de ilk sıradasınız.

Hatta size Adwords’ten daha basit kullanıma sahip bir panelin girişinin şifrelerini dahi verdiler.

Artık her şeyi gördüğünüzü bildiğinizi zannederek reklamlarınızı günlük olarak takip etmeye başladınız.

Bütçe mi bitti? Olur hemen yeni bakiyeyi yükleyelim.

Zaten reklamdan ilk müşterileriniz geldi. Karşılığını aldıktan sonra paranın ne önemi var?

Birkaç ay sonra alışkanlığa dönüşen para verelim müşteri gelsin durumunu bir an durup kontrol etmeye başladığınızda ilk günkü gibi müşteri gelmediğini ama giderek te daha çok para vermeye başladığınızı fark ettiniz.

Daha da kötüsü giderek kötüye giden bu durum için reklam ajansınızı aradığınızda da kibirli bir ses tonu ile rekabetin giderek arttığını daha fazla bütçe vermeden işin altından kalkamayacağınıza sizi ikna ediyorlar.

Tam bir kısır döngüde giderek artan bütçeler ile reklam ajansına para havale etmeye devam ediyorsunuz.

Reklam ajansının size verdiği panele girince de her şey dediklerine uygun gidiyor gibi görüp şüphelerinizi kalbinize gömüyorsunuz.

O zaman özetleyelim. DOLANDIRILIYORSUNUZ.

Google Adwords üzerinden çok sağlam paralar kazanmayı hedef olarak bellemiş bazı reklam ajanslarının en büyük adwords hilelerinden biri “Ara Panel” uygulamasıdır. Çoğunlukla bu paneller orijinal adwords paneli ile bağlantılı ama fiyatlar kısmında reklam ajanslarının şişirme yapabileceği ara kodlar ile doludur. Size gösterilen de şişirilen fiyatlardır. İlk başta bu fiyatlar Google Adwords’ün fiyatları ile birebir aynıdır. Zaman ilerledikçe reklam ajanslarının açgözlülüğüne bağlı olarak bu fiyatlar giderek şişer.

Hatta hatta daha da kötü reklam ajanslarına şahit olduk ki, reklamlarınız daha hızlı bitsin ve tekrar tekrar  para alabilsinler diye reklamların bir çoğuna kendileri tıklıyorlardı. ( Bu konuya da ayrıca değineceğiz.)

Ne zaman şüpheleneceksiniz?

  • Google adwords reklamlarınız ve bütçeniz gün içinde birkaç saat içinde bitiyorsa,
  • Reklamlarınız için ortalama tıklanma maliyetleri size verilen reklam ajansına ait panelde 10 TL’nin üzerine çıkmaya başlamış ise,
  • Reklam ajansınızdan rapor istediğinizde Google Adwords logolu 3-4 sayfalık raporları değilde uyduruk excel, pdf dökümanları geliyor ise,
  • Ne kadar isteseniz de isteyin sizi Google Adwords paneline yönetici olarak atamıyorlar ise,

Bu son madde önemli.

Yani siz bıçak kemiğe dayanıp ta orijinal adwords panel girişi istediğinizde bu sahtekar reklam ajanslarının en büyük yalanlarından biri, her şeyin tek mail hesabı üzerinden yönetildiği, panel girişi için ayrı bir mail hesabı açılmadığı için size yönetim-giriş yetkisi veremeyeceklerini söylemeleridir.  

Elbette böyle bir durum yoktur. Google Adwords’te her hesaba, yani reklama çıkılan her web sitesi adresi için ayrı ayrı kullanıcılar tanımlanabilir.

Size Google Adwords için ilk tavsiyemiz, ilk reklamınızı  Adwords üzerinde kendiniz açın. Yardım alacaksanız da kendi orijinal adwords paneli üzerinden Google telefonlarından destek alın. Her şey sizin kontrolünüzde ise o zaman güvenilir bulduğunuz uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Adword reklamları ile ilgili paranızı koruyacak diğer ipuçlarını da paylaşmaya devam edeceğiz.

Okunma 823 defa