Google Haritaları Değiştiren “Hawk” Güncellemesi

Google Haritaları Değiştiren Hawk Güncellemesi Google Haritaları Değiştiren Hawk Güncellemesi Smartien

22 Ağustos 2017, Google yeni bir yerel algoritma güncellemesini gerçekleştirdi. Nereden mi biliyoruz? Google genel olarak yaptığı güncellemeleri kabul etmemek üzerine bir politika güdüyor.

Ancak SEO uzmanları her gün SERP listelerindeki büyük değişikliklere bakarak önemli güncellemeleri belirleyip bu güncellemeleri isimlendiriyor.

Dünyada SEO uzmanlarınca “Hawk” olarak isimlendirilen bu güncelleme yerel sonuçları etkilemiş gözüküyor. Bu yerel olmayan organik sonuçlar üzerinde hiçbir etkiye sahip olmayan, kesinlikle yerel bir güncellemeydi.

Son zamanlarda en büyük güncelleme 22 Ağustos 2017 tarihine denk gelmiş gibi gözüküyor.

Google da haritalar kısmı hala çok verimli çalışamıyor. Arama sıralamalarında çok yüksekte yer alan firmalar, bazen harita aramalarında çok altta kalabiliyor. Bunun birkaç nedeni var. Öncelikle bir çok rakibin onlara yakın olması ve harita listeleme algoritmasının organik arama algoritmasından farklı olması idi.

Google, Eylül 2016 Possum ismi verilen bir güncelleme ile bu sorunlar giderilmeye çalışmıştı. Şimdi ise daha revize bir algortima güncellemesi ile organik arama sıralamalarında yüksekte olan firmalar için haritalar kısmında da yüksekte çıkabilsinler diye yeni bir güncelleme yapmış gözüküyor.

Google Hawk Güncellemesi

"Hawk" güncellemesi Google’ın yerel filtresinin çalışma biçiminde bir değişiklik yaptı.

Geçmişte haritalar kısmından bilgi almak istediğimizde Google, yerel sonuçlardaki listeleri, halihazırda sıralamaya göre sıralanmış diğer listelere benzer şekilde filtreler.

Temel olarak, Google demetin en alakalı listesini alır ve diğerlerini filtreler.

Organik olarak yinelenen içerikle yaptıklarına çok benzer.

Filtre, aynı şirkete ait birden çok girişin arama sonuçlarını tek tek ele almadığından emin olmak için uzun süre var olmuştur.

(Not: Filtrelemeyi, arama sonuçlarından çıkarılma olarak anlayabilirsiniz.)

Eylül 2016'da, Possum algoritma güncellemesi, filtrenin çalışması açısından önemli bir değişiklik yaptı.

Telefon numarasını veya web sitesini paylaşan listeleri filtrelemek yerine, fiziksel olarak birbirine yakın olan listeleri filtrelemeye başladı.

Bu işletmeler için çok sorunluydu. Bunun anlamı, endüstrinizdeki başka bir işletme sizinle aynı binadaysa - hatta aynı sokakta olsanız dahi- bu, yerel arama sonuçlarının filtrelenmesine neden olabilir demekti.

Özetle, bu size fiziksel olarak yakın rakipleriniz yüzünden (yanlışlıkla) Google’da listelenmemenizi sağlayacağı anlamına geliyordu!

22 Ağustos 2017'de Google, yakınlık filtresini daha katı hale getirmek için rafine etti. Aynı binalarda işletmelerin filtrelenmesi devam ediyor fakat artık yakınlardaki birçok işletme filtrelenmemektedir.

Eylül 2016 Possum güncellemesinin hatasını bir nebze olarak düzeltme amacı ile 22 Ağustos 2017 de Google bu güncellemeyi gerçekleştirdi.

Böylece organik arama sıralamalarında yüksekte olan ama yine başka bir yüksek sonuca yakın diye haritalar kısmında listelenmeyen firmalar artık listeye girdi.

Doğal olarak, bu güncelleme herkese yardım etmedi.

Benzer bir listeyi filtrelemek için gereken mesafeyi sıkıştırmış olsa da, tamamen kaldırmadı. Hala aynı binayı paylaşan rakipler arasında sorun devam ediyor. Özellikle sanal bürolar kullanan firmalar için sorun aynı. Güçlü rakipleri ile beraber hala aynı listerler de çıkmaktalar.

Neden güncellemenin ismi “Hawk?”

Yerel arama topluluğu, bu algoritma güncellemesi için "Hawk" ismini verdi. Çünkü şahinler arama sıralamalarındaki güçsüz sonuçları yedi. Ancak Google ın yakınlık filtresindeki sorun hala devam ediyor. Haritalar için yeni bir çok güncelleme gelecek gibi gözüküyor.

Okunma 1698 defa