8 Modern Web Sitesi Tasarım Trendi

Modern Web Sitesi Tasarım Trendleri Modern Web Sitesi Tasarım Trendleri Smartien

Her yıl, web sitesi tasarımında yeni unsurların ve stillerin ortaya çıkmaya başladığını görüyoruz. Bazı unsurlar - özenle dahil edildiğinde - hikayenizi anlatmanıza yardımcı olur ve şirketinizi açıklamanızı sağlarlar.

Diğer öğeler, içeriğin ister mobil ister masaüstü cihazlarda nasıl göründüğünü iyileştirmek için çalışır. Web sitenize çıkan her eğilimi eklemek gerekli değildir, ancak bunların çoğu ziyaretçinizin deneyimini geliştirme potansiyeline sahiplerdir.

Web tasarım trendlerinden seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek olsa da hangilerinin gerçekten dikkate alınmaya değer olduğunu belirlemek zor olabilir.

Odaklamanızı daraltmanıza yardımcı olmak için, sitenizin performansını artırmak için dahil edebileceğiniz modern web sitesi tasarımının sekiz önemli öğesini ayrıntılı olarak inceledik.

8 Modern Web Sitesi Tasarım Elemanları ve Trendleri

Benzersiz ve Büyük Tipografi Kullanımı

Çoğu şirket, müşterilerinin rakiplerine karşı hemen tanımlamalarına yardımcı olmak için kullandığı belirli bir yazı tipi veya tipografisine sahiptir. Son yıllarda, tasarımcılar seçebilecekleri daha geniş bir font seçeneklerine kavuştular.

Bu da firmaların markalarını tipografiyle daha doğru bir şekilde ifade etmesini kolaylaştırdı. Örneğin, New Yorker, benzersiz yazı tipi olan Adobe Caslon Pro'nun kullanımıyla anında tanınır.

Blokletters- Balpen gibi daha benzersiz yazı tipleri de yeni başlayan teknoloji şirketleri tarafından kullanılmaya başlandı.

buyuk fontlar

Neden Tasarım için yararlıdır?

Tipografi, okuyucuların sayfanın farklı bölümlerine yönlendirmek için web sitesi genelinde bir tasarım eğilimi olarak kullanılır. Örneğin The New Yorker web sitesi, ziyaretçilerini tipografi ve yazı tipi boyutlarına dayalı olarak bir bölümden diğerine yönlendiriyor.

Şirketinizin markasını oluştururken, tipografide seçiminiz, kim olduğunuzla ilgili ince ipuçlarını gösterebilir.  Fontun seçimine göre eğleniyor musun, ciddi misin?, fonksiyonel mi, bilgilendirici mi? Konuyu ilk bakışa göre özetleyebilirsiniz. Seçtiğiniz font ne olursa olsun, web tasarımında uygulanan fontun tarayıcılarda ve bilgisayarlarda uygulanabilirliğinden emin olmanız ise tipografi seçiminin önemli noktasıdır.

Ortak tarayıcılar ve bilgisayarlar tarafından desteklenmeyen bir yazı tipi seçmek, web sitenizin farklı cihazlarda beceriksizce görünmesi anlamına gelebilir.

Büyük Görsel Kullanımı

Ana sayfada kullanılan ekranı kaplayan büyük görüntüler, yukarıdaki ve altındaki kat kavramını ortadan kaldırır. Orta bir alan veya sosyal düğmeler yerine metne odaklanmış bir görüntüye odaklanarak, daha fazla bilgi edinmek için daha sonraki sayfaya ilerlemenizi öneren güçlü bir görsel deneyim yaratır.

Uber web sitesinde olduğu gibi, genellikle üste gelen metin ve diğer içeriklerle birlikte arka plana yerleştirilir. Kullandığınız yaklaşım ne olursa olsun, büyük resimler, yalnızca metne güvenmeden de hikayenizi görsel olarak anlatmanıza yardımcı olabilir.

buyuk gorseller

Neden Tasarım için yararlıdır?

Müşterileriniz her yerden geliyor ve yüksek beklentileri var. Web sitenizi telefon, tablet veya masaüstü bilgisayarından bulup bulmadıklarından emin olamazsınız. Bu tip büyük görüntüler tüm cihazlar için idealdir. Yazı ortada olursa cihaz bağımsız bu yazının okuduğundan emin olabilirsiniz.

Görsel olarak etkileyiciliğinin yanı sıra ana sayfada büyük görsel kullanımı mobil cihazlar için de uygulaması iyi birer seçenektir.

Arka Plan Videoları

Arka planda otomatik olarak oynatılan videolar bir sayfaya çok şey katabilir. Bir hikaye anlatmak ve işinizi açıklamak için gereken diğer zahmetleri önemli ölçüde azaltmak için kullanılabilirler.

Arka planda video oynayan bir siteyi ele alalım. Ziyaretçi web sitenizde ana sayfaya geldiğinizde arka planda büyük bir video otomatik olarak oynayama başlar ve oynat düğmesini tıklattığınızda markaya daha yakından bakarsınız:

Arka plan videosu, ziyaretçinin ana videoyu tıklamayı sağlamak için harika bir yoldur.

back video

Neden Tasarım için yararlıdır?

Arka plan videoları, ziyaretçiyi sayfanıza geldiği andan itibaren cezbetmeye odaklanır. Video, ziyaretçinin tek bir metin satırını okumak zorunda kalmadan şirketinizle ilgili önemli noktaları anlamasına olanak tanır.

Buna ek olarak, video, metinle karşılaştırıldığında beyimiz tarafından 60.000 kat daha hızlı işlenir. İnsanlar genellikle ağır metin bloklarını okumakta tereddüt ederken, videolar zahmetsizdir. Çok hızlı bir şekilde tüketilebilir. Ayrıca, bağlantı hızlarının artması ve mobil cihaz boyutlarının büyümesi daha iyi video deneyimleri sağlamak için yardımcı olmaktadır.

Düz Web Sitesi Tasarımları

2013'te Apple temel olarak düz tasarıma geçti. Basitçe söylemek gerekirse, düz tasarım, gölgeler gibi üç boyutlu algılamayı içermeyen veya vermeyen herhangi bir öğedir.

Düz tasarımı kullanıcıların kavraması daha kolaydır, aynı zamanda web sitelerinde karmaşık veya aşırı teknik unsurlar olmaksızın daha hızlı yüklenebilir.

Apple'ın ayak izlerini takiben, hem büyük hem de küçük birçok kuruluş düz tasarıma geçti. Bununla birlikte, uber gibi şirket ustaca gölgeler ve boyutlar ekleyerek kendi stilini geliştirdi.

apple flat design

Neden Tasarım için yararlıdır?

Düz tasarım, ziyaretçinin içeriğinizi daha çabuk anlayabilmesine yardımcı olur. Derinliğin başka unsurlarca kullanılmasına izin verir.

Web sitenizi düz tasarım kullanarak tamamen tasarlamış iseniz web siteniz boyunca tutarlı olmanız önemlidir. Ziyaretçilerin içeriği anında anlayabilmesi için ana sayfanızın, ürün sayfalarınızın ve web sitenizin diğer anahtar bölümlerinin hepsinin aynı tasarım stilini kullandığından emin olun.

Hamburger Menü Kullanımı

Web sitelerinin çoğunun üstte seçim yapabileceğiniz uzun bir seçenek menüsü olması muhtemeldir.  Bunun avantajı, menünün ziyaretçiyi doğrudan gitmek istedikleri yere götürebilmesidir. Bununla birlikte, dezavantaj, genelde bir ton değerli ekran alanına sahip olmalarıdır.

Gizli veya hamburger menüsü bunu değiştirdi. ( Üstüste üç kısa çubuktan oluşan açılır menüler).

Bu menü stilini öncelikle mobil uygulamalardan başlayarak yayıldığını söyleyebiliriz. Artık bir çok büyük sektör kuruluşunda da bu menüler masaüstü versiyonlarında kullanılmaktadır.

hamburger menu

Neden Tasarım için yararlıdır?

Web sitenizin sayfalarında kullanıcının izlemesi için açık bir yol olmalıdır. Yoğun bir navigasyonun kaldırılması, web sitesi gezinme tecrübesini daha temiz hale getirir. Bu gelişmiş deneyim, kullanıcının istediği işlemi tamamlamak için gereken tüm bilgileri bulma olasılığını artırmaya yardımcı olur.

Dev Ürün Görselleri

Birçok B2B web sitesinin, ürünlerinin farklı özelliklerini veya bölümlerini vurgulamak için sitelerinde büyük ürün görüntüleri göstermeye başladığını fark etmişsinizdir. Bu tesadüf değil.

Neden Tasarım için yararlıdır?

Daha büyük ürün görüntüleri, tasarımcıların bir ürünün farklı özelliklerini daha etkili ve etkili bir biçimde vurgulamasına yardımcı olur. Bu yaklaşım, en değerli parçaları vurgulama fırsatı sunarak bir özellikten yararlanmayı güçlendirir.

Bu büyük resimler de tarama dostudur. Ziyaretçilerin farklı ürün özelliklerinin kelimeler yerine görüntülerle aktararak ne yaptıklarına dair sağlam bir anlayış üretmesine yardımcı olur.

Kart Web Sayfa Tasarım

Pinterest'in yükselişi ile tasarımcılar ve pazarlamacılar kart tasarıma hayran oldular. Bireysel kartlar, bilgiyi görsel bir şekilde dağıtmaya yardımcı olur, böylece ziyaretçiler bilgiye boğulmadan kısa  içeriği kolayca tüketebilir.

Farklı içerik parçalarını kartlara ayıran kullanıcılar, genişletmek istedikleri makaleleri kolayca seçebilirler.

Bu, bir ton metin kullanmaya gerek duymadan ana sayfanın temiz ve düzenli olduğunu hissettirmeye yardımcı olur.

pinteret kart tasarim

Neden Tasarım için yararlıdır?

Kart tasarımı, B2B ve B2C web sitelerinde daha popüler hale gelmektedir. Çünkü kullanıcılar için kolayca sindirilebilen bilgi parçalarını sunmaya yardımcı olmaktadır.

Bu tasarımı sitenizde kullanmak, birden fazla ürünü veya çözümleri yan yana vurgulamıza yardımcı olabilir. Kartlarınızın da responsive olması gerektiğini unutmayın. Bunun anlamı, ekran boyutu küçüldükçe veya büyüdükçe gösterilen kartların sayısı ve boyutları buna göre uyarlanacağı anlamına gelir.

Kısa Ürün veya Özellik Videosu

Arka plan videolarına ek olarak, şirketler belirli bir kullanım durumunu vurgulamak için kısa ürün veya özellikli videolar kullanmaya başladılar.

Bu kısa videolar, ziyaretçilerin sitede uzun video ve bilgiler ile boğmadan ve sıkmadan tutmanın harika bir yoludur.

Neden Tasarım için yararlıdır?

Inc Magazine'e göre, B2B müşterilerinin% 92'si çevrimiçi video izliyor ve B2B müşterilerinin% 43'ü, işlerine yönelik ürün ve hizmetler araştırırken çevrimiçi video izliyor. Dolayısıyla, B2B şirketleri, ürünlerini açıklayan videolar oluşturmalıdır. Çünkü bu, alıcının karar verme sürecinde etkili olmaktadır. Bu kısa videolar, potansiyel müşterinizin gerçekten uzun ve derinlemesine bir araştırma yapmaya ihtiyaç duymadan ürün ve hizmetlerinizin değerini hızlı bir şekilde anlamasına olanak tanır.

Uzun videolarda önemlidir ancak videoların kısaltılması, müşteriyi hemen elde tutmanın en kolay yoludur.

Okunma 1784 defa