Beyler, Biz “Web Sitesini Özel Yazıyoruz” Diyenler, Artık Kabul Edin. Kaybettiniz!

Özel Yazıyoruz Kandırmacası Özel Yazıyoruz Kandırmacası Smartien

Wordpress, Joomla, Drupal sizi ezip geçti. Bu yazılımlara her gün dünyadan onbinlerce yazılımcı tarafından eklenen bileşen programlar ile de özel yazıyoruz dediğiniz “şey” ile olan aradaki fark utanç boyutuna geldi.

Reklam ajansları, web tasarım firmalarının başı şu aralar oldukça dertte. Web sitesi yaptırmak isteyen potansiyel müşterilerin ya da zaten web sitesi sahibi olan kişilerin özellikle SEO bilgisi arttıkça, göstermelik değil, gerçek anlamda web sitelerinin SEO kurallarına uymasını talep etmeye başladılar.

Ve gerçek, reklam ajanslarının, yazılımcıların, web tasarımcılarının manipülasyonları ve algı yönetimi ile saklanamayacak kadar büyük bir şekilde belirmeye başladı. Firma tanıtım web sitelerinde özel yazdırıldığı söylenen web sitesi yazılımları son günlerini yaşıyor.

Nedir Özel Yazılım Web Sitesi ?

Bu yazının konusu olan özel yazılım web sitesi yazılımları, sadece ziyaretçi çekmek, ürün ve hizmet tanıtmak için kullanılan web siteleri için yazılmış özel yazılımlardır. Altyapısında dünyada yaygın olarak kullanılan wordpress, joomla, drupal gibi bir içerik yönetim sistemi kullanılmamış, genelde Php yazılım dili ile kodlanmış, aslında yazılımcının kendi bilgisi kadar internet üzerinden bulup oluşturduğu kişisel arşivinden, bootstrap css, javascript ve php kodlarını birleştirerek, firmaya özel yapıyoruz diye pazarlanan kod yığınlarıdır. Her yazılımcının ayrı bir kişisel arşivi olduğundan bir web sitesi diğerine benzemez. Bu da herhangi bir yazılımcı o projeden ayrılırsa başka bir yazılımcının o web sitesi üzerinde geliştirme yapmaması anlamına gelir. Web, sunucu, arama motoru yenilik isteklerinde güncelleme problemi illa ki yaşanır. Arkasında web sitesini kodlayan kişiden başka teknik ve yazılım desteği olmayan web sitesi yazılımlarıdır. Bu şekilde oluşturulmuş web sitesinin güncelliği, kullanım kolaylığı ve SEO kurallarına uygunluğu, o tek yazılımcının bilgisi kadar iyi olur. Çoğunlukla da toplama kodlar ile yapıldığı için de kendi içinde dahi kod uyumsuzluğu yaşanır.Herhangi bir altyapı standardı, yazılım kodlama standardı yoktur. Tek belirleyici altyapı standardı o yazılımcının standardıdır.

Reklam ajanslarının, web tasarım firmalarının, “asla…biz açık kaynak kullanmıyoruz, kendimiz özel yazıyoruz” adı altında pazarladıkları yığma kodlar ile yapılan web siteleri, yönetim paneli eksikliklerinden, güncelleme sorunlarından ve en önemlisi, hiçbir arama motoru kuralı gözetmeden yapıldığından artık hem yapımcısına hem kullanıcısına bela olmaya başlamış web yazılımlarıdır.

CMS Yazılımlar Nedir?

Dünyada açık kaynak kodlu, yani isteyen herkesin üzerine geliştirme yapabildiği sadece tasarımcıları için değil, son kullanıcı için de çok kullanışlı "İçerik Yönetim Panellerine" sahip yazılımlara CMS (Content Management System) yazılımları denmektedir. En bilinenleri wordpress, joomla ve drupal'dır. 3 yazılımında çekirdek kodları çin para ödemezsiniz. Bu programlar arama motoru ve hosting firmalarınca desteklenmektedir. Ancak üzerine eklenen bir çok tema ve bileşen için de para ayrıca ödemek zorundasınızdır. Yani sanılanın aksine her şeyleri bedava değildir. Sunucu isteklerine, güvenlik durumlarına göre sürekli olarak güncellenirler. Güncel ve lisanslı bileşenler kullanıldığı takdirde çok az sorun çıkarırlar. Yine de sunucu yönetimi ve nasıl çalıştıklarına hakim değilseniz de oldukça başa bela olabilecek yazılımlardır.

SEO İstekleri Özel Yazılım Web Sitelerinin Sonunu Getiriyor

Arama motorları sürekli olarak yeni bir kriter istedikçe de bu yığma kod sitelerini güncel tutmak artık neredeyse imkansız durumda. Bir de buna müşterilerin artan SEO bilincini ekleyince durum hepten çıkmaza girmiş durumda. Her biri farklı bir yazılımcı tarafından yapılan siteleri bırakın yeni kurallara göre güncellemek bazen yapan için bile tekrardan anlamak bile mümkün olmuyor.

Sorun basit site dediğimiz, firma tanıtım sitelerinde gerçek bir facia boyutuna ulaşmış durumda. Açık kaynak kodlu Wordpress, Joomla, Drupal gibi yazılımlar bu alanda o kadar hızlı geliştiler ve gelişiyorlar ki, tek bir yazılımcı ile kodlaması yapılmış “özel yazılım web sitelerini” bu açık kaynak yazılımlar seviyesine getirme tamamen imkansız hale geldi.

O yazılımcıya bırakın saatleri, günleri, 4-5 ömür dahi versek o yığma kodlar ile yaptıkları siteleri bu programların düzenine ve seviyesine getiremeyeceği gün gibi aşikardı.

Web tasarımcılarını yazılımcılar tabanlı seçen reklam ajansları, web tasarım firmaları, "size özel yazıyoruz" sloganı ile bu siteleri çok daha rahat ve pahallıya pazarlama imkanı bulmuşlardı.

Ancak gelişmeler karşısında bu sürekli aksayan ve açıklar vermeye başlayan bu garabet web siteleri ile ne yapacaklarını bilememeye başladılar. Ama yapımcı olarak kendileri oldukları içinde tüm sorumluluk onlara aitti.Bu yüzden her çıkan yeni gelişmeye adapte olamadıklarında, müşterilerinden gelen her teknik güncellem isteğinde "müşterilerini kandırmaya", "su içer gibi yalanlar söylemeye", "istekleri yerine getiremedikçe de aslında CMS programları için çok çok sıradan bir çok konu için dahi, bu konuların çok çok zor olduğuna müşterileri inandırmaya" çalıştılar, hala da devam ediyorlar.

Müşterilerin web sitelerinden beklentileri, istekleri internete mobil ortamında dahil olması ile o kadar katmanlı ve karışık hale geldi ki şu an dünya tarafından tasarlanan açık kaynak kodlu (CMS) web içerik yönetim sistemli web yazılımları, neredeyse bir Linux, Windows işletim sistemi kadar karışık bir kod yapısına sahip oldular. Bir de üzerine sürekli eklenebilen yazılımlar ile bu karmaşanın boyutunu kat be kat arttırdı. Bu gelişmeler açık kaynak kodludünyanın kullandığı CMS yazılımları ile özel yazılımlar arasındaki uçurumun daha da artmasına sebep oldu.

Bir veya bir kaç yazılımcı tarafından özel yazılım yazıyoruz diye pazarlanan web siteleri bu sitelerin yanında bez bebek gibi kaldılar.

Nasıl kendi işletim sisteminizi yazdırmayı düşünmüyorsanız ve CMS gibi programlar tüm dünyada erişebilecek ücretlere bu kadar yaygınlaşmışken, sadece firma tanıtımı için web sitenizi bir yazılımcıya yazdırmaya çalışmak son o derece anlamsız bir iş oldu.

Bir yazılımcı size gelip "size bir kaç bin liraya windows işletim sisteminin aynısını özel yazacağım" derse ne tepki verirdiniz?

Herhalde bu pazarlama sohbeti 2. dakikaya ulaşmazdı değil mi?

Bu sebeple web sitesi için özel yazılım yapıyoruz diyen yazılımcıların tek başına CMS dediğimiz programlar ile mücadelesi kesinlikle mümkün değil.

SEO Çalışması Web Tasarımının Başlangıcıdır.

SEO açısından da değerlendirme yaparsak ta şu an malesef ister Wordpress, ister Joomla iser drupal dahi olsun, Türkiye’de internette yayında olan her 100 siteden 95’i SEO kurallarını uygulama anlamında gerçekten çok kötü durumdalar. Ama kesinlikle çöp olarak değerlendirilecek olanlar, belki çok çok az bir iki istisnası hariç “Özel Yazılmış Firma Tanıtım Web Siteleri”.

Özel yazıldığı ile övüne övüne pazarlanan çöplere, sonradan SEO kurallarını uygulamak istediğiniz de web sitelerinin iş yığını o kadar çok artıyor ki, reklam ajanslarının, yazılımcıların, site başına alacağı on binlerce dolar ile dahi bu kuralların temel olanlarını bile uygulamanız mümkün olmuyor.

Çünkü açık kaynak kodlu olan dünyada yaygın olarak kullanılan CMS'ler içinde kullanılan, en basit SEO yazılımları dahi bilmem kaçıncı versiyona gelmiş durumda. Bazı Wordpress, Joomla, drupal bileşen yazılımlarının bırakın yapım ekibini test ekibinde dahi 5-6 kişi çalışıyor. Üstelik bunu herkese sattıkları için birkaç on dolar’a, euro’ya bu programları alabiliyoruz. Özel yazılım web sitesi yazanların tek başına bırakın çekirdek kodları yazmayı, bu bileşen yan yazılımların benzerlerini dahi yazması artık imkansız. Üstelik çokta gereksiz. Zaten varlar. Neden özel yazılım yazıyoruz diye pazarlama yapanlar Amerika’yı tekrar tekrar keşfetmeye çalışıyorlar ?

Kendilerine “özel web sitesi yazılımcısı” diyen kişiler nerede hata yaptı?

  • Açık kaynak kodlu yazılımları dünyadan farklı farklı ülkelerden yazılımcılar yaptığı için bir yarış edasına büründüler. Egolarına yenildiler. Başka kişilerin yazılımları üzerine yazılım geliştirmeyi aşağılanma olarak gördüler. Bu yazılımları ilk versiyonlarından itibaren bugün kulağa saçma ötesi gelen bahaneler ile görmezden geldiler. Sonrada programlar o kadar gelişti ki treni kaçırdılar. Şimdi bu programların nasıl çalıştığını anlamaları için bile en az birkaç sene eğitim ve deneyim gerektirir oldu. O yüzden bir çok yazılımcı, bu yazılımların ne kadar geliştiğini yapamayacakları hiçbir şey olmadığını göremeyecek düzeyde kaldılar.
  • Yazılım yazmak için başka kişilerin yazılım araçlarını kullanmayı önemsemiyorken, bu bilgiyi müşterilerinden saklarken, işin sonuç kısmında kendi isimlerinin sitenin yapımcı kısmında vurgulanmasını önemsediler.
  • Yüzbinlerce kişinin geliştirdiği platformları ve üzerine yazılan yazılımlar ile tek başlarına mücadele ederiz yanılgısına düştüler.
  • Web yazılım işini hafife aldılar. Web yazılım işinde bilginin aritmetik ortalama ile öğrenildiğini, ama iş yükünün geometrik ortalama ile arttığını sektörlerinde 5. senelerinden sonra belki fark edebildiler.
  • Web sitesi işini çok hafife aldılar. İsteklerin bu kadar hızlı artacağını öngöremediler.
  • SEO çalışmalarını da kurallarını da hafife aldılar. Derdi sadece hızlı para kazanmak olan SEO ile uğraşan kişilerin yanlış yönlendirmesi ile de SEO çalışmalarını sadece arama motorunu kandırma işi olarak algıladılar. SEO kurallarının web sitesi yazılımlarının temeli olması gerektiğini anlamadılar.
  • Alaylı olan web yazılımcıları ve okullu olan web yazılımcıları olarak ta cevap vermek daha doğru olur. Alaylı olan web yazılımcıları için web sitelerini özel yazmak pazarlama için gereken bir konu idi. Kimse bir firmaya gidip Joomla, wordpress ile uğraşıyorum demek istemiyordu. Çünkü bu fikir ve davranış tarzı çok ucuz bir iş gibi sektöre ve insanlara yansıtıldı. O yüzden alaylı web yazılımcıları bir nebze daha az suçsuz. Bir nevi onlar mecbur bırakıldı.

Peki kim bu fikri piyasaya yaydı. Okullu yazılımcılar.

Onca seneden sonra öğrendiklerinin etkisi ile klavye başında her şeyi yapabileceğine inanmış yazılım öğreticisi ve öğrencileri için (sıradan!) web sitesi yapma işi bariz bir aşağılanma idi.

10 dakika da kurulup yayına verilen açık kaynak kodlu bir iş ile anılmak ise tam bir hakaretti. Bu arada, Wordpress, Joomla, Drupal gibi CMS siteler evet 10 dakika da kuruluyor ancak sadece çekirdek kodları. Bu tür siteleri iyi bir site haline getirip düzenlemek ve işletmek gerçek birer mücadeledir. Bu yazılımlar ile uğraşmak tersine mühendislik gerektirir. Yani mükemmel bir makineyi nasıl uyarlayabilirizi gerçekten anlmak gerekir. Bu zorluklarından dolayı, bir çok yazılımcı karışıklığı fark ettikleri için bu yazılımları kötüleyip uzaklaşmayı tercih etmektedir. Bu sebeple de dünyanın ne yaptığı takip edilmedi, hatta önemsenmedi.

Kendileri de çoğu çocukça ve saçma olan kodlar ile işe daldılar. Elbette bu kişilerin çoğu ilk başta web sitesi yazmak istemedi. Bir çok başka yazılım alanı yazılımcılar tarafından denendi. Ama her bir saha çoktan tutulmuştu. Bu sahalarda müşteri sayısı web sitesi isteklerine göre çok çok azdı. En fazla müşteri de web sitesi isteklerinden gelmekte idi. Mecburen de bu alana kaydılar. Bildikleri tek yolla, kendi özel yazılımları ile bu isteklere cevap vermeye çalıştılar.

Ve hata yaptılar. Bu sektör de zaten dünyada bir çok iyi program tarafından tutulmuştu. O programlar ile yarışacak ne bilgi ne maddi güç vardı.

Web sitesi yazılımcıları, tsunami şeklinde gelen rekabeti sezdikleri zaman da bu yazılımların önünü kesmek için CMS yazılımlarını gördükleri yerde kötüleme yoluna girdiler.

Ve sonuçta, “Dünyanın Birbirinden Zeki ve Yetenekli Milyonlarca Yazılımcısı Tarafından Sürekli Geliştirilen Açık Kaynak Kodlu Web Sitesi Yazılım Canavarları, CMS’ler” ile tekrar tasarlanmayı bekleyen birbirinden berbat, uyumsuz, SEO kurallarını hiçe sayan, akla ve mantığa hakaret milyonlarca site ile tüm Türkiye’nin dolması oldu.

Şimdi bu yazılımcıların narsist ve saçma ego kaynağından çıkan yanlış akan nehri başka bir yatağa aktarmaya çalışmak ta çok zor. Özellikle de kaynak kurutulmadan.

Web yazılımcılarına elbette ihtiyaç var. Nasıl var? Bu sistemlerin nasıl çalıştığını anlayıp üzerine program yazılımı yapacak adama çok fazla ihtiyaç var.Bu yazılımlara ülkeye özel bileşen yazılımlar geliştirecek çok kişiye ihtiyaç var.

Ama kesinlikle hiç bir kural gözetmeden, derme çatma kodlar ile yığma yapılmaya çalışılan özel web siteleri yazılımlarını yapacak ve piyasaya mükemmel işmiş gibi sürecek adamlara ihtiyaç yok.

Buna rağmen hala ilk satırdan kendi web sitesi yazılımı ile uğraşma çalışan yazılımcılara diyeceğimiz; "Sen tek kişisin, karşında CMS leri yapan lar milyonlarca yazılımcı. Senin tek maaşın var, CMS yapanların milyarlarca doları, eurosu."

Özel web sitesi yazılımı yazıyoruz diye hala kendini pazarlayan tüm yazılımcılara diyeceğimiz son şey ise şu,

Bu kadar zarar verdiğiniz yeter. Derhal klavyeleri bırakıp CMS’lere teslim olun, etrafınız sarıldı.

Okunma 1335 defa