Kullanıcı Deneyimini Yükselten 8 Web Sitesi Tasarım Kuralı

8 Web Sitesi Tasarım Kuralı 8 Web Sitesi Tasarım Kuralı Smartien

Bir web sitesini tasarlamaya başlamak veya yeniden tasarlamak söz konusu olduğunda, estetik üzerine yüklenmek kolay olabilir. Firma sahibinin şaşırtıcı yorumları ile yol çizilmeye başlanır, "Bu mavinin tonu doğru görünmüyor... Ekranın sağ tarafında logonun olması iyi olmaz mı?.. Ortaya dev bir animasyonlu GIF koymaya ne dersiniz?”

Bununla birlikte, gerçekten web sitenizle bir şey gerçekleştirmeye çalışıyorsanız (ör. Marka bilinirliği, potansiyel müşteri oluşturma, vb.), Web sitenizin görünümünün ötesine odaklanmak gerekir.

İnsanların potansiyel olarak inceleyebilecekleri bir milyondan fazla web sitesine sahip olduğu bir dünyada, web sitenizin tasarımının kullanılabilirlik (web sitenizin kullanımı ne kadar kolay) ve web sitenizle etkileşimde bulunmanın ne kadar kolay olabilirliği için optimize edildiğinden emin olmalısınız.

Web Sitesi Tasarımı Temel Kuralları

Web tasarımı konusunda birkaç iyi öneriyi bir araya getirdik. Yararlı olacağına inanıyoruz.

Web Sitesi Tasarımında Sadelik

Web sitenizin görünümü ve hissi önemlidir. Ancak çoğu ziyaretçi tasarımın ne kadar gösterişli olduğunu değerlendirmek için sitenize gelmiyor. Bunun yerine, bazı işlemleri tamamlamak için sitenize gelirler ya da belirli bir bilgi parçası bulmaya çalışırlar.

Web sitenize gereksiz tasarım öğeleri (diğer bir deyişle, işlevsel bir amaca hizmet etmeyen öğeler) ekleme, ziyaretçilerin başarmak istediklerini gerçekleştirmelerini zorlaştırır.

Kullanılabilirlik perspektifinden basitlik arkadaşınızdır. Ve basitliği çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. İşte bazı örnekler:

 • Renkler, Çok fazla kullanmayın. Bilgisayar-insan etkileşimi el kitabı, web sitenizin tasarımında maksimum beş (artı eksi iki) farklı renk kullanmanızı önerir.
 • Yazı biçimleri, Seçtiğiniz yazı biçimleri en azından okunabilir olmalıdır. Ve web sitesi tasarımında font renkleri söz konusu olduğunda, çok fazla kullanmamalısınız. Ortak bir öneri, maksimum üç farklı boyutta en fazla üç farklı yazı tipi kullanmaktır.
 • Grafik, Bir kullanıcıya bir görevi tamamlamasına veya belirli bir işlevi yerine getirmesine yardımcı olacakları takdirde bunları kullanın (sadece olsun diye grafik eklemeyin).
 • Görsel Hiyerarşi

Basitlik ilkesine sıkı sıkıya bağlı olan görsel hiyerarşi, web sitesi öğelerini düzenlemeyi ve organize etmeyi gerektirir; böylece ziyaretçiler, doğal olarak ilk önce en önemli öğelere doğru yönlendirilir.

Unutulmamalıdır ki, kullanılabilirlik için optimizasyon söz konusu olduğunda, ziyaretçileri istediğiniz bir işlemi tamamlamaya yönlendirmek, doğal ve eğlenceli olmalıdır. Bazı öğelerin konumunu, rengini veya boyutunu ayarlayarak sitenizi, ziyaretçileri önce bu öğelere çekeceği biçimde yapılandırabilirsiniz.

Aşağıdaki Spotify'teki örnekte, "0,99 TL Karşılığında 3 Aylık Premium" harekete geçirici mesajın görsel hiyerarşinin üstünde olduğunu görebilirsiniz. Yeni başlayanlar için, sayfanın solunda yer alıyor (çoğu ziyaretçi soldan sağa web sitelerini okur). Üstelik, doğal olarak dikkatini çeken renkli katın üstündeki tek unsur durumunda slogan var.

web ana sayfa örneği

Web Sitesi Navigasyon Menüsü

Web sitenizi tasarlarken, sitenizin sezgisel navigasyona sahip olmak, ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarını sağlamak için çok önemlidir. İdeal olarak, sitenize gelen bir ziyaretçi bir sonraki adım için nereye bakacağını düşünmek zorunda kalmamalıdır.  A noktasından B noktasına hareket etmenin mümkün olduğunca acısız olması gerekir.

Aşağıda, sitenizin gezinmeyi optimize etmeye yönelik birkaç ipucu verilmiştir:

 • Ana menü düzeninizi olabildiğince basit ve sayfanızın üstünde tutun.
 • Bir menü de sitenizin altbilgisine ekleyin.
 • Kullanıcıların gezinme sırasında geri dönüşleri kolay yapabilmesi için ana sayfa hariç her sayfada hiyerarşik menü kullanın.
 • Ziyaretçilerin anahtar kelimelerle arama yapabilmesi için sitenizin üst kısmına yakın bir noktaya bir arama kutusu ekleyin.
 • Bir sayfada çok fazla gezinme seçeneği sunmayın.
 • Çok derin açılan menü kullanmayın. Çoğu durumda, navigasyonunuzu en fazla üç seviye derinliğinde tutmak en iyisidir.

Sayfanızın içeriğine bağlantıları ekleyin ve bu bağlantıların nereden yönlendirileceğini açıkça belirtin.

Tutarlılığı mutlaka koruyun. Üst menü her sayfada aynı sıra ve düzende kalsın.

Site Tasarımında Tutarlılık

Web sitenizin gezinme işlemini tutarlı hale getirmenin yanı sıra, web sitenizin tasarımında genel görünümü ve hissi, sitenizin tüm sayfalarında tutarlı olmalıdır. Arka planlar, renk düzenleri, yazı biçimleri ve yazınızın sesi, tutarlı olmanın, kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek tüm alanlardır.

web navigasyon örneği

Bununla birlikte, sitenizdeki her sayfanın aynı düzende olması gerektiğini söylemek yanlış değildir. Bunun yerine, belirli sayfa türleri için farklı düzenler oluşturmanız gerekir (ör. Açılış sayfaları için bir düzen, bilgilendirici sayfalar için bir düzen vb.) Ve bu düzenleri tutarlı bir şekilde kullanarak ziyaretçilerin hangi tür bilgiyi bulabileceğini belirleyebilirsiniz.

Erişilebilirlik

ComScore sitesine göre, tablet üzerinden internet kullanımı 2013 ile 2015 yılları arasında% 30 oranında arttı. Bu arada, akıllı telefonlardan internet kullanımı ise aynı dönemde % 78 oranında büyüdü. Buradaki özet şu: Gerçekten mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlamak için, sitenizin ziyaretçilerin kullandığı farklı cihazlar (ve işletim sistemleri ve tarayıcılar) ile uyumlu olması gerekir. Üst düzeyde, bu esnek tasarımlı bir web sitesi yapısına yatırım yapmak gerekir. Yani tasarımınız cihazlara göre tepki vermelidir. Duyarlı bir site ile içerik otomatik olarak yeniden boyutlandırılır ve bir ziyaretçinin kullandığı cihazın boyutlarına uyacak şekilde yeniden düzenlenir. Bu özelliği responsive web tasarım olarak sıkça duymaktasınız. Mobil uyumlu web sitesi tasarımı ile responsive web sitesi tasarımı arasında küçük ama önemli bir anlam farkı vardır.

Daha düşük bir seviyede de olsa, erişilebilirliğin artırılması, tüm resimlerinize alt yazı eklemek kadar basitte olabilir (bu nedenle, tarayıcılarında resim göremeyen ziyaretçiler sayfadaki sayfaları hala anlayabilirler).

Sonuçta, web sitenizin farklı platformlarda harika bir deneyim sağlaması ve bu platformlara göre aynı olması önemlidir.

Bu bizi bir sonraki prensibimize götürür.

Web Sitesi Standartlarına Uyum

Yıllar geçtikçe internet kullanıcılarının gittikçe daha aşina oldukları bazı web tasarımı kullanım sözleşmeleri var. Bu tür sözleşmeler şunları içerir:

 • Ana gezinmeyi bir sayfanın üstünde (veya sol tarafında) bulunması
 • Bir sayfanın sol üst köşesinde (veya merkezde) bir logo olması
 • Her zaman bir ziyaretçiyi anasayfaya geri getirmesi için bu logoyu tıklanabilir hale getirme
 • Bağlantıların üzerlerindeyken renk / görünümü değiştiriyor olması.

Tümüyle orijinal veya benzersiz olma uğruna tüm bu tür tasarım sözleşmelerini pencereden atmak cazip olsa da, bu bir hata olabilir. Arka koltuğa otomobilin direksiyonunu takmak gibi olur; diğer bir deyişle insanları şaşkına çevirir.

Sitenizin ziyaretçileri için mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak için, kullanıcıların aşina oldukları deneyimlerinden yararlanın. Bu bilgiyi, ziyaretçilerin sitenizi gezinmesini kolaylaştırmak için kullanabilirsiniz.

Web Sitesi İçeriklerinde Güvenilirlilik

Sonuçta, web tasarımı sözleşmeleri - ziyaretçiler tarafından zaten tanıdık olan tasarım öğeleri ve stratejileri - kullanarak sitenize daha fazla güvenilirlik kazandırabilirsiniz. Ve mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlayan bir site oluşturmak için uğraşıyorsanız, güvenilirlik (sitenizin verdiği güven miktarı ) uzun bir yol kat edebilir. Sitenizin güvenilirliğini artırmanın en iyi yollarından biri, sitede sattığınız ürün / hizmetle ilgili açık ve dürüst olmaktır. Ziyaretçilerin gerçekte ne yaptığınızı öğrenmek için düzinelerce sayfa taramanız gerekmez. Bunun yerine, bu konuda ön planda olan ve yaptıklarınızın arkasındaki değeri açıklayın.

Başka bir güvenilirlik ipucu: Bir fiyatlandırma sayfası mutlaka olsun. Fiyatlandırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için kişileri sizinle iletişime geçmeye zorlamak cazip gelse de fiyatları açık açık yazmak işletmenizin daha güvenilir ve meşru görünmesini sağlayacaktır

Kullanıcı Merkezli Olun

Web sitesi tasarlarken kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi, günün sonunda, son kullanıcıların tercihlerine bağlıdır. Sonuçta, onlar için tasarlanmıyorsanız, kim için tasarlanıyorsunuz?

Bu listede ayrıntılandırılan ilkeler harika bir başlangıç noktası iken, web sitenizin tasarımını iyileştirmenin asıl anahtarı kullanıcı testi yapmak, geri bildirim toplamak ve öğrendiklerinize göre değişiklikler yapmaktır.

Okunma 1892 defa