Web Sitesi Tasarımınızda Size Para Kazandıracak 10 Nokta

Web Sitesi Tasarımınızda Size Para Kazandıracak 10 Nokta Web Sitesi Tasarımınızda Size Para Kazandıracak 10 Nokta Smartien

1) Dikkat Çeken Başlıklar

Bu makalenin başlığı atılmış yazılmış makaleler, bilgiler diğer monoton yazılardan daha çok insanların dikkatini çeker. Web sitesi içeriklerine fiyat, para ve bu yazının başlığı gibi olan dikkat çeken başlıklar ilave edin. Sitenizde daha çok ziyaretçi çekeceğiniz gibi onların sitede daha uzun kalmasını da sağlamış olursunuz. Böylece birinci noktayı hemen açıklamış olduk. Lütfen hemen bunun viral bir tuzak olduğunu düşünmeyin, okumaya devam edin.

2) Siteniz Mobil Uyumlu Olabilir, Olsun değil, OL-MA-LI.

Hizmet sektöründeyseniz ve hala mobil uyumlu bir siteniz yoksa kapatın o web sitesini daha iyi. En azından insanlar telefonlarından bakarken masaüstü versiyonu web sitenizde minnacık yazılar arasında istediklerini aramaya çalışırken size hakaret etmezler. Yapılan analizlere göre kişiler, hizmet sektöründe yaptıkları aramalarda %70’ten fazla cep telefonları ile aradıklarına ulaşmaya çalışıyorlar.

3) Telefonu Numaranız Ana Sayfada En Üste Olsun

İşiniz hizmet işi ise örneğin araç kiralama, su satışı, böcek ilaçlama gibi, insanların acelesi var. Biraz önce bahsettiğimiz gibi insanlar artık cep telefonları ile yaşıyor ve hemen bir telefon numarasına ulaşmak istiyorlar. Bu durumda sitenizin özellikle mobil versiyonun da ana sayfaya bağlanır bağlanmaz telefon numaranızı insanların gözüne sokun.

4) E-mail Formlarınızın Çalışıp Çalışmadığını Sürekli Kontrol Edin

Web sitelerinde yaşadığımız en büyük tecrübe iletişim formlarının zaman içerisinde belki sitenin kurulduğundan bu yana çalışmaması durumudur. Web sitesi sahibi olarak arada sırada kendinize iletişim formlarından mail atın. Web sitesi tasarımı size teslim edildikten sonra başta çalışan iletişim formlarınız olsa dahi sunuculardaki güncellemeler, hosting firması değiştirmeniz veya iletişim formunun bağlı olduğu e-mail adresine artık kimsenin bakmıyor olması gibi durumlardan dolayı iletişim formundan yazılanlar size ulaşmayacak demektir. Güzel bir uyarı-hatırlatma değil mi?

5) Asla Tüm Web Sitesini Siyah Arka Plan ile Hazırlatmayın

Ana sayfada güzel duran siyah arka plan rengi iç sayfalarda font büyüklükleri ne kadar büyük olursa olsun okuma zorluğu yaratır. Cool gözükeceğim derken tüm web sitenize bağlanan kullanıcıları kaybeder, Google’ın büyük önem verdiği “hemen çıkma oranını” %90 lara taşırsınız ki, bu da arama sıralamalarında asla yükselmeyeceksiniz demektir.

6) Web Sitenizde Konum Haritanız ve Ulaşım Bilgileri Detaylı Olsun

İnsanlar sanal yaşasa da firmalar ile birebir görüşmeyi sever. Ama size ulaşamazlar ise ne anlamı var? O yüzden iletişim bölümüne net bir Google harita yerleştirin. Özellikle bir restaurant, lokanta, cafe gibi bir yer işletiyorsanız, insanların nasıl size gelebileceklerini, ulaşabileceklerini, hem yayalar için, hem toplu ulaşım için, hem aracı olanlar için detaylı yazın. Bu hem insanların sizi bulmasını kolaylaştıracak, hem bu detaylı iletişim bölümünü gördükleri için daha işyerinizi daha tanımadan seveceklerdir.  

7) Hizmetlerinizin Fiyatlarını Açıklamaktan Çekinmeyin

Elbette ticari hayatınızı siz daha iyi bilirsiniz ama web sitesi tasarımında hizmet ve ürünler bölümüne konmuş detaylı ne yapıyoruz ne kadara yapıyoruz fiyatlarımız ne kadar bilgileri insanların size telefon etmesini ve güvenmesini daha çok sağlamaktadır. Önce arasınlar ona göre fiyat veririz diye düşünüyorsanız, genelde site ziyaretçilerinizde bu tür bilgileri vermeyen iş yerlerini aramıyorlar.

8) Ana Sayfadaki Slide Show Bölümlerini Abartmayın

Genelde site sahipleri çok fazla büyük görselin ana sayfada bir o yana bir bu yana gitmesini seviyorlar. Web tasarımcılarına da bu yönde bir baskı yapıyorlar, şunu da ana sayfaya koy, bunu da ana sayfaya koy diye diye slide show lunaparka dönüyor. Ancak site ziyaretçileri bu büyük resimler arasında kaybolmaktan nefret ediyorlar. Bir de yüklenmeyi geciktirdikleri için boşuna arama sıralamalarında zaman kaybediyorsunuz.

9) Ana Sayfadaki Yazıları Hizmetlerinizi Kapsayacak Şekilde Değiştirin.

SEO çalışmasının ilk kuralı, arama motoruna ne verirsen onu bulur. O yüzden ana sayfada tarihçe, iş anılarınız, anlamsız sloganlar yerine hizmetlerinizden, ürünlerinizde bahseden anahtar kelimeler içeren 300 kelimeyi geçen bir yazı mutlaka olsun. Arama motorları bu yazılara bakarak sitenizin ne üzerine olduğunu anlamaktadır. Arama motorunda yükselmek istiyorsanız bu bilgi iyi bir başlangıç olacaktır.

10) Googledan Bulduğunuz Fotoğrafları Kullanmayın

Şu görsel bulma işinde lütfen ucuza kaçmayın. Her yer, Google’dan bulunmuş anlamsız ve uygunsuz fotoğraflar ile doldurulmuş web siteleri ile dolu. İş yeri kebapçı bile olsa iletişim bölümünde kulağında kulaklığı olan Avrupai tipli bayanların olduğu, ana sayfanın el sıkışan takım elbiseli siyahi adamların olduğu ana sayfa ile bir web sitesinin gerçekten ziyaretçileri kandırabileceğini mi sanıyorsunuz? Bu tür fotoğrafları kullanacaksanız bile Google görsel aramalardan ilk karşınıza gelen fotoğrafları alıp (çalıp) kullanmayın. Sizin sektörde 130 firma falan daha bunu yaptı. Fotoğraf gerekiyorsa, çok ucuza yasal fotoğraf bulacağınız sitelerden satın alın. Hem böylece kimsenin kullanmadığı görselleriniz olacak hem de seçeneğiniz çoğalacaktır. Gerçek ve özenli çekilmiş hatta grafik çalışması geçirmiş fotoğraflar size gerçek müşteriler kazandırır. Sahte ve alakasız fotoğraflar ise olan müşterinizi bile kaybettirecektir.   

Okunma 1380 defa