Web Sitesi Tasarım Öncesi

Web Tasarım Öncesi Bilmeniz Şart Olan Kurallar Web Tasarım Öncesi Bilmeniz Şart Olan Kurallar Smartien

İlk, Önce, En ve Ana, Baba Temel Kural; “Web sitesi yapmak aslında çok kolay ve herkes artık web sitesi yapıyor.” Bu fikre sahipseniz asla ama asla web sitesi yaptırmayın. Hem kendinize hem web sitesi tasarım ve yazılımcısına yazık edersiniz.

Karşılaştırabildiğim kadar Türk topraklarında, tarihin hiçbir zamanında, büyücülük, falcılıkta dahil bir iş sektörü için bu kadar ucuzlatıcı bir propaganda hiç yapılmamıştır.

Ama web sitesi yapımı ülkede o kadar yüzeysel anlatımlar ve reklamlar ile bu hale gelmiştir ki bu fikre sahipseniz suç sizde de diyemiyoruz.

Okyanusun kıyısında durup kıyıya vurmuş binlerce deniz yıldızını üşenmeden denize geri atan çocuk misali, tekrar tekrar web sitesinin önemini ve ciddiyetini hiçte ucuzlatılacak bir iş olmadığını anlatmaya çalışacağız.

Belki tüm deniz yıldızlarını kurtaramayız ama kurtardıklarımız için fark yaratabiliriz.

Web Sitesi Yapım Kuralları

Sırasıyla web sitesi tasarımı hakkında fikirlerimizi, tecrübelerimizi paylaşmak isterim. İlk bilinmesi gereken vizyon temelleri;

 1. Web sitesi tasarımı ne işiniz yan bir parçası, ne bir kartvizit hatta ne de bir iş sektörüdür. Web sitesi iş hayatınızın yansımasıdır. Internetin her gün iş hayatını kaplaması ile önemsememek, ucuza getirmeye çalışmak gibi bir alternatifiniz artık yoktur.
 2. Belli başlı site değilseniz, internette yeni yeni yer alıyorsanız, web sitesi ile beraber sosyal medya da aktif olmadan gerçekten web sitesinden tek başına bir yarar beklemek mümkün değildir.
 3. Web sitesi sahibi olmak, başta kolay başlayan ama gün be gün koşarak artan zorluk ve istekleri karşılamak demektir.
 4. Web sitesi yaptırmaya fikir olarak hazır olmanız gerekir. Seneler boyunca web sitesi olsa ne olur olmaza ne olur dedikten sonra bir anda kafanızda ışık parlayıp aniden web sitesi yaptırmaya girişmeyin.

Şimdi ise bir çok firma sahibinin web sitesi yapımında ihmal ettiği önemsemediği ama ileride çok canını yakacak uyarılarımıza geçelim.

İlk aklıma gelen 10 ihmal ve hata;

 • Web sitesi kuracağınız alan adlarını web sitesi tasarımcısına, web sitesi firmasına aldırmak, orda bırakmak. Yapılan ihmal-hataların en başında olanıdır. İş hayatınız yorucu olabilir, internetten, bilgisayardan korkuyor, anlamıyor olabilirsiniz. Ama bu iş başkasına devredilecek bir iş değildir. Maalesef öğrenip sizin yapmanız gereken bir iştir. Alan adları satın alınan değil, kiralanan bir hizmettir. Her sene yenilenmesi gereken birer sözleşmedir. Üstelik alan adınız kendi isminizdir. Gibi bile değildir. Internet’teki isminizdir. Eğer onu başkasına aldırırsanız, onun kullanım haklarını da ismi alan kişiye devretmiş olursunuz. Web sitesi yapan kişi, kurum ile ters düşmeniz veya web tasarımcının kendi özel hayatında yaşayacağı bir problem sonucu ona gelecek sene ulaşamamanız, alan adınızı kaybedeceğiniz anlamına gelir. Tr uzantılı isimler bu tür durumlarda kurtarılabilir ama yine bürokrasi gerekir. Fakat, .com, .net, .org gibi uzantılı isimlerin yıllık ödemesini bir şekilde yapamazsanız bu isimleri kaybedersiniz.
 • Mutlaka tüm şifreler ve web sitesi tamamlandıktan sonra bir yedekte sizde olsun. Yine en büyük ihmallerden biri de bu tür aslında her web tasarımcıya da yük olan aşırı güven durumlarıdır. İnsanlık hali her şey olabilir, lütfen sitenizin yedekleri ve şifreleri sizde de olsun.
 • Web sitesi yapımına bugün karar verip yarın girmeyin. İşin ücret kısmından da önemlisi içerik kısmıdır. Yazılar ve görseller eksik ise başkasında görüp özendiğiniz web sitelerine asla kavuşamazsınız. Önce yazı ve resim tüm eksikleri tamamlayın.
 • Web siteniz yayına girdikten sonra unutulacak bir iş değildir. Devamını getirmezseniz, sosyal medya çalışmaları, seo çalışmaları ile desteklemezseniz işe yaraması için boşuna beklentiye girmeyin.
 • Web siteniz ikinci işyeriniz olacaktır. Her gün mutlaka bir şekilde o site ile ilgilenin. Her gün açıp bakmak bile bir adımdır.
 • Web tasarımcınızdan sürekli bilgi alıp, sizde detayları öğrenmeye çalışın. Site yapımı sadece ana sayfaya büyük resimler koyup göz boyamak değildir. Asıl işi yapan yazılımlar, kodlamadır.
 • SEO, arama motoru optimizasyonu kriterlerine dikkat etmeden site yaptırıyorsanız, o zaman Google reklamlarına ciddi bütçeler ayırmak zorundasınız demektir. SEO işini ciddiye alın ve bu konuda çok detaylı araştırma yapın.
 • Mutlaka ama mutlaka arama motorlarının webmastertool’ larına sitenizi kaydedin ve yönetici yetkisinde giriş isteyin. Ne olduğu konusunda bu yazıdan sonra detaylı araştırma yapın.
 • Bedava site asla bedava değildir. Bu hayatta neyi karşılıksız alabildiniz? Bedava siteler vaat eden hiçbir reklam kampanyasına kanmayın.
 • Web sitesi yapımcısı ile terste düşmeyin. Güvenmediyseniz işe de hiç başlatmayın. Web sitesi ve barındırma hizmetleri birbirinden ayrılan işler olmadığından tüm mail hesapları ve web siteniz hatta sosyal medyanız bu web tasarımcısının elinden geçecektir. O yüzden ters düşmemeye çalışın. Sinirlenip yoldan çıkarsanız da bu son cümlelerimizi hatırlayın.
Okunma 3334 defa