Web Tasarımının Geleceği Nasıl Olacak

Web Tasarımının Geleceği Web Tasarımının Geleceği Smartien

Dünyanın web tasarım dünyasına ve internet evrenine yön veren uzmanların görüşleri ile web tasarımın geleceği hakkında ufuk açıcı bir makale. Sadece gelecek tahminleri değil, firmanızın web tasarımının gitmesi gereken yol hakkında da iyi bir fikir sahibi olacaksınız.

Makale, Future of Everthing Sitesinden Alınmıştır.

Erken internet günlerinden bir web sitesine baktığınızda, o zamandan bu yana işlerin büyük ölçüde değiştiğinden oldukça emin oluyoruz.

Ancak 5 yıl öncesinden bir web sitesine bakarsanız, bu değişiklikler de aynı şekilde açıktır. Web tasarımı söz konusu olduğunda, pazarlama eğilimleri, yeni kullanımdan çok kullanılmışa hızlı bir şekilde ilerlemekte ve tasarımcılar ve geliştiriciler sürekli olarak tasarım ile tüketici ihtiyaçları arasında uyum sağlamak için kendileri ile mücadele etmektedirler.

Geçtiğimiz 20 yılda web sitelerinin nasıl değiştiğini kolayca görebiliriz ancak önümüzdeki 20 yıl içinde neler yapacaklarını öğrenmek istedik. Bu yüzden, endüstri uzmanlarıyla konuştuk ve onlara şu soruyu sorduk:

Web tasarımının geleceği nedir?

Lisa Sabin Wilson

Lisa Sabin-Wilson, WebDevStudios firmasının yöneticisi

"Web tasarımının geleceği içeriğe dayalı teknolojidir.

Bağlamsal teknoloji, ( Google reklamlarının kullanıcı davranışlarına göre şekillenmesi gibi) kullandığımız teknolojinin ihtiyaçlarımızı ve çevremizi sorunsuz bir şekilde anladığını ortaya koyuyor, diye açıklıyor Sabin-Wilson. Kullanıcılar, bunun olup bittiğinin farkında değildir, çünkü anında olur.

O teknoloji tasarımının, sanal gerçeklik, yapay zeka, giyilebilir teknoloji ve daha fazlası gibi günümüzde ortaya çıkan teknolojilerinin tümünün yollarının kesişeceğine inanıyor.

Peki bu bizi web tasarımda nerede yakalayacak?

Web tasarımının kendisini teknolojiye ve bağlama dayalı olarak düzenlemesi gerekecek. Bir kullanıcının davranış ve ortamının temel faktörleri ortaya çıktı, diyor. Bu anlamadan bağlamsal tasarımın gelişmesi gerekecek. İnsanlar bu teknolojilere ve platformlara 10,15 ya da 20 yıl sonra adapte olursa, web tasarımı şimdiden birkaç adım ileride düşünmemize ve hareket etmemize neden olacaktır.


 

Marc Ensign

Marc Ensign, LoudMouse kurucusu
Önümüzdeki 10-15 yıl içinde, web siteleri yapay zeka biçimini alacak.

Bu John Connor'ın bizi uyardığı gibi yapay zekaların dünyayı ele geçirdiği nokta da olmayacak.

Ancak web siteleri, kim olduğunuzu, neyi sevdiğinizi, kim olduğunuzu ve sayısal izinize çekilen bir sürü diğer bilgiyi tanıyor olacak.

Bu web siteleri, sizin ziyaret ettiğiniz ekranın arkasında, ziyaret ettiğiniz her sayfada pazarlama sahaları oluşturacak.

Tek taraflı bir sohbet gibi daha az kişinin olduğu bir deneyim yaşatacak.

Web tasarımında kazanan pazarlamada ve özellikle web sitelerinde daha insan görünen şirketler olacak.


 

Karoyn Hart

Karolyn HART, InspireHUB Yöneticisi2016'da, ilk ortaya çıkan markaların önceliğini işlemsel Web Apps lehine kullandıklarını gördük.

Şu anda, bir web tasarımcısı ile bir App uygulama tasarımcısı arasında hala bir ayrım var.

Yeni bir iş fonksiyonunun yaratılmasını öngörüyoruz.

Çevrimiçi Deneyim (OX) Tasarımcılar, ( App uygulamalar için kullanıcı deneyimi oluşturanlar) şu an anladığımız UX Design işlerinden ayrı olacaklar.

Çevrimiçi Deneyim Tasarımcısı, uygulamaya erişmek için hangi mobil cihaz kullandıklarına bakılmaksızın kullanıcılar için son derece sorunsuz bir deneyim sunmak çalışacaklar.

Gelecekte bu iki dünyanın birleştirilmesini sağlayacak kapsamlı bir konuma getirilen hem web ve hem uygulama tasarımcısı olacaklarlar.


 

Jason Parks

Jason Parks, The Media Captain Başkanı

Müşterilerimiz yeni bir siteyi oluşturduğunda, Google'da bir yıllık yapılan tüm arama sorgularında web sitesinin mobil versiyonu, webin masaüstü versiyonundan fazla aranmış bile olsa müşterilerimiz için odak noktası hala masaüstü versiyonu oluyor.

Müşterilerimizin bu düşünce yapısını değiştirmeye çalışıyoruz.

Geliştiricilerimiz, mobil tecrübeye daha fazla önem vermek üzere eğitiliyor.

Çünkü arama trafiğinin çoğunun mobilden geleceğini biliyoruz. Müşterilerimizi bu eğitimler ile 4-5 yıl sonunda kendilerini mobil için mükemmel bir şekilde konumluyor olacak.

10-15 yıl içinde, arama trafiğinin mobil cihazlar için% 80'i geçeceğini tahmin ediyorum.

Eğilimler, mobil cihazlara yönelik sitelere doğru kaymaya devam edecek.

Bunun çok ses çıkaran bir tahminde olmadığını biliyorum, ancak gelecek bu şekilde olacak.


 

Christopher Lis

Christopher Lis, Sparxoo'da Web ve Mobil Geliştirme Müdürü

Tasarımcıları tasarımlarını özellikle yüksek çözünürlüklü monitörler için uyarlamalarını bekleyin.

Günümüzde çok az insan 4K ekranları elinde bulunduruyor. Ancak Moore yasasına göre zaman geçtikçe, sonunda kristal berraklığında ekranlar için fiyatlar düşecek.

Giderek daha fazla insan bunları satın alabilecek.

Günümüzde ortak bir eğilim, bir sitenin genişleyebileceği boyutun, genellikle 1600 - 1920 piksel ile sınırlamaktır.

Bu, sitenin büyük ekranlarda iyi görünmesine yardımcı olabilir, ancak sitenin genel UX'ini artırabilecek kullanıcı arayüz öğelerini eklemek için boşa harcanmış bir fırsattır. Daha yüksek çözünürlükle ile kullanıma hazır tüm alanlardan yararlanabiliriz.

Kullanıcı için önceden planlanmış yöntemler ile hem web sitesinde daha iyi bir  görünüm sağlarız.

Bunun yanı sıra kullanıcı için mümkün olan en iyi tecrübeyi almasını sağlayacak araç çubukları, geliştirilmiş gezinmeler ve görünüm pencereleri gibi şeyler de ekleyebilirsiniz.


 

Mark Tuchscherer

Mark Tuchscherer, Geeks, Chicago BaşkanıMobil cihazlar ve çoklu ekran kullanıcıları zaten masaüstünü kullanıcı sayısını aştı.

Bundan sonraki 10-15 yıl içinde masaüstü kullanımının geçmişte kaldığını göreceğiz.

Her şey cep telefonları, tabletler veya gözlük içine yerleştirilmiş bir çeşit VR olacaktır.

Her web sitesi ve uygulama, bu cihazlar ve kullanıcılar etrafında tasarlanacaktır.

Ayrıca hafif ara birim tasarımlarının web tasarımı dünyasında da artmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Bu zamana kadar da doğru orantılı hafif arabirim tasarımında Javascript arabirim tasarımlarınında daha fazla insan tarafından kullanıldığını gördük.

Bence bu gibi şeyler gelişmeye ve web tasarımı için daha fazla normale dönüşmeye devam edecek.


 

Michael Parks

Michael Parks, Skyrocket, Yaratıcı Yönetmen

Gerçekten etkileyici deneyimler olacak.

Nefes kesen 3D deneyimler yaratmak için WebGL'den yararlandık. VR patladı. WebVR da Web Tasarımcıları'nın önünü açacak.

AR teknolojisi en sonunda ana tekonoloji olacak şekilde hazırlandı.

Gelecekte derin ve güçlü deneyimler yaratmak için bu teknolojilerin harmanlandığını göreceğiz.

VR Kulaklık setleri normal kulaklık kadar yaygın olacaktır (ve umarım aynı derecede hafif).

Geleneksel navigasyonel kullanıcı arayüzü unsurlarının, insanların ellerini hareket ettirdikleri, göz kırptığı veya konsantre olduklarında nereye gitmek istediklerini anlayacak yeni arayüzlerle değişeceğini göreceğiz.

Sinema sanatından büyük ölçüde etkilenen web tasarımcıları, kişisel sınırları anlayan ve yanlış anlamaları ortadan kaldıran, insanlar ile samimi bir empati kuran kontrollü arabirimler tasarlayacaklar.


 

Christopher Hinds

Christopher Hinds, Road Warrior Creative firmasında yönetici ve ortak.

Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) cihazlarının ve teknolojilerinin yavaş ama sürekli bir şekilde yayıldığını görüyoruz. Bu teknolojinin internet kullanım şeklimizi değiştirecek bir potansiyele sahip olduğuna inanıyorum:

Bu cihazlar daha yaygınlaştıkça, bu yeni donanımdan yararlanan özellikler ile tasarlanacak web siteleri için talep artacaktır.

Eminim 10-15 yıl içinde web'i hiçbirimiz bugün bekleyemeyeceğimiz şekilde kullanacağız.

Bununla birlikte, beklediğim belli bir şey, VR ve AR cihazlarının e-ticaret web tasarımında yaratacağı etkidir:

Amazon'da bir buzdolabıyla alışveriş yaptığınızı düşünün ve VR kulaklığınızla veya VR özellikli akıllı telefonunuzla her açıdan gözlemleyebileceğiniz 3 boyutlu bir model çağırın.

Veya Microsoft HoloLens gibi artmış gerçeklik platformlarında, aynı buzdolabının mutfağınıza görsel olarak yansıtıldığını hayal edin; böylece mutfağınıza uygun olup olmayacağından emin olabilirsiniz.

Bunun için, Zillow'da evde alışveriş yaptığınızı ve bir düğmeye basarak etkileşimli bir VR ana tura sahip olabileceğinizi hayal edin!

Bir şey kesin: Web tasarımının geleceği heyecan verici!


 

Andrew Haller

Andrew Haller, AirDev'in kurucu ortağı ve CEO'su

Önümüzdeki 5-10 yıl içinde, bugün kodlayıcılar tarafından oluşturulan yazılımların çoğu, Bubble gibi hiçbir kod aracı kullanmayan üreticiler tarafından bir araya getirilecek.

Bu hareket için birkaç örnek var: Bilgisayarların, Apple ve Microsoft'un görsel işletim sistemleri önce uzman kodlayıcılar ile sınırlıydı. Lotus ve Excel gibi araçlardan önce mali modeller oluşturmak için kodlayıcılara ihtiyaç vardı.

Kodlama bu tür dönüşümler için hazırlanıyor ve çoğu yazılım bu yola giderken, kodlama yapan uzman bilgisayar bilimcileri ise daha çözülmemiş sorunlara yeni çözümler aramaya devam edecek.

Bubble olarak adlandırılan yeni bir DIY teknolojisi kullanıyoruz, bu da web sitelerini ve uygulamalarını rakibimizden daha hızlı ve daha uygun fiyatlı hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda önceden kodlama deneyimi olmadan insanları kiralamamıza izin veriyor.

Bubble'yı kullanarak web ve uygulama oluşturma alanı yeni bir yaklaşım ile öne çıkıyor.

Bilgisayar yazılımlarını, uygulamalarını ve web sitelerini, normal olarak alacağı zamanın çok az bir kısmıyla, beş gün içinde 3.000 USD'lik düşük bir maliyetle oluşturabiliriz.

Bubble, teknik anlamda olmasa da kendi alanlarında uzman danışmanlarımızın sonsuz kod dizilerini değil, işletme hedeflerini göz önünde bulundurmasını sağlıyor.


 

Lauren Hong

Lauren Hong, Out & About Communications'ın Başkanı

Bence web sitesi tasarımı daha etkileşimli hale gelecektir. Daha fazla sanal gerçeklik web tasarımıyla tanışacağız.

Bugün, temiz web tasarım ile hikayenizi çevrimiçi anlatmayı ve insanlara genel bir deneyim kazandırmayı daha çok konuşuyoruz.

Teknoloji geliştikçe, web tasarımı web siteniz, basılı broşürünüzden çok daha fazla deneyimsel / etkileşimli hale gelerek hikayenizi daha iyi anlatabilmenizi sağlayacaktır.

Pazarlama analitiği ve sahip olduğumuz tüm veriler parmak uçlarınızda olacak.

Web tasarımının daha da kişiselleştirilmiş olacağını düşünüyorum.

Bunun birçoğu zaten oluyor.

Teknoloji geliştikçe, web ile arayışımızı şekillendirmeye devam edeceğini ve web sitelerinin nasıl düşüneceğini / tasarlayacağını düşünüyorum.


 

Alejandra Anderson

Alejandra Anderson, Beyond Medya Solutions Kurucusu ve Yaratıcı Yönetmeni

Web tasarımının geleceği, düz 2D web sitelerimizden ziyade derin çekici sanal gerçeklik deneyimleri ile dolu olacak.

Bir çikolata fabrikası içinde yürüdüğünüzü ve lezzetli şekerlemelerinin neredeyse tadına bakabileceğiniz, nasıl yapıldığını görebileceğiniz kapsamlı bir VR filmi içeren bir şirket sayfası hayal edin.

Salonunuza ya da yatak odanızdan ayrılmadan, en son moda şovuna ön sırada oturabileceğiniz web sitesi de olabilir.

Sosyal işbirliği ise gerçek kişiyle etkileşime girip sohbet edebileceğiniz ve işbirliği yapabileceğiniz her kişinin avatarları ile yüksek çözünürlüklü sanal gerçeklik odalarını oluşturacak.

Bir kişinin avatarı daha ayrıntılı hale geldikçe, kendinize çeşitli kıyafetler giydiğinizi görebileceğiniz sanal giyim odaları bir standart olacaktır.

Bu avatarlar üzerinden yeni bir saç kesimi eğilimlerini denemeye çalışacaksınız.

Ya da satın almaya gitmeden önce yeni olan ürünleri üzerinizde görebileceksiniz.

Artırılmış gerçeklik, dijital fiziksel etkileşim ve sürükleyici ortamların karışımı, web tasarımı deneyimimiz üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak.


Kaynak: www.futureofeverything.io/2017/03/14/ask-thought-leaders-whats-future-web-design/

Okunma 1876 defa