Web Tasarım Firmaları

Web Tasarım Firmaları Web Tasarım Firmaları Smartien

Internet dünyasının yerinde durmayan sürekli daha fazlasının istendiği arenasına hoşgeldiniz. Web sitesi tasarımlarının html notepad editör ile yapıldığı, FrontPage kullananların dahi sayıldığı günler çokta uzak gelse de daha daha 15-20 seneyi bulmamıştır. Web tasarımcılarının eski diye andığı günlerden sonra artık yeni ve rekabet dolu ama bir o kadar da fırsat ve yeniliğin olduğu günümüze hoşgeldiniz. Artık web tasarım firmalarına bizim de bir tane web sitemiz oldu tasarlattık gibi bir yaklaşım ile gidilmiyor. Web tasarımcılar artık şirket kurul toplantılarında bir koltuk sahibi. Bir çok firma artık kendi web tasarımcılarını kendi bünyesinde barındırmaya başladı. Web tasarımcılar bu işi hobi amaçlı yapan üniversite öğrencilerinden artık güven vermek zorunda olan ilgili bölümlerin eğitim sisteminden çıkmış tecrübe sahibi uzmanlara dönüşmüş durumdalar.

Web tasarım firmaları da bu hızlı dönüşümü ve artan talebin bir çığa dönüşmesini biraz korkutucu bularak izliyor.

Web tasarım firmaları artık birer grafik tasarım tabanlı web siteleri yapan değil, firmaların geleceğini etkileyen uzmanlar barındıran firmalara dönüşmeye başladılar.

Web sitesi kullanıcı deneyimlerinin bir firmanın cirosu üzerinde iki-üç kat etki eder olduğu bir dönem yaşıyoruz. Web sitesi tasarımlarından beklentiler o kadar arttı ki doğru terimi hızla bir o kıyıdan bir o kıyıya savruluyor.

Ancak şu hiç değişmedi. Web tasarım firmalarından müşterilerinin beklentileri. Web tasarım firmaları her zaman yol gösterici firmalar oldular ve olacaklar. Yani bir tekstil firması gibi ürünlerini ortaya serip müşterinin ürünü seçmesi gibi bir durumları hiç olmadı. Her zaman ürünü müşteriye özel dikip tasarlamak durumundalar. Ve her müşteriyi sürekli keşfediyorlar. Bu da sürekli onları sürekli fikir sorulan uzmanlar olmak durumunda bırakıyor. Yani müşteri ne istediğini bilip gelmiyor, bana ne yapabilirsiniz diyor. Bu manzarayı göz önüne koyduktan sonra, bir web tasarım firmasının önündeki en büyük zorluğu da ortaya koymuş oluyoruz. Geleceğe karar verme yükümlülüğü.

Web Tasarım Firmaları

Bir web sitesi tasarımı yaparken, öncelik ne olacak. Hangi kriterler göz önüne alınmalı. Çünkü yanlış bir yönlendirme ya işlerin baştan yapılmasına veya işin çöpe atılmasına neden olduğu gibi müşterinin iflasına daha neden olabilir.

Smartien Web Tasarım Firması olarak gideceğimiz yolu tecrübe ve bilgi ile çok net olarak çizdiğimizden müşterilerimizi de doğru yönlendirebildiğimizi düşünüyoruz. Web tasarım firması olmamızın yanına SEO firması, SEO ajansı ve SEO uzmanı sıfatlarını koymamız rastgele değil.

SEO blog makalelerimizi de detaylı okumanızı öneriyoruz. Özellikle belirttiğimiz, SEO kurallarının sadece arama motorların optimizasyonu terimi içinde algılanmaması gerektiğidir. SEO kuralları aslında tamamen web sitesi ziyaretçilerinin site kullanım deneyimini arttırmak için ortaya konana kurallar bütünüdür.

Web tasarım firmaları web sitesi tasarımlarını SEO kurallarına uygun tasarlamaya başladığında otomatikman kullanıcı deneyimi en zengin siteleri de tasarlamış olmaktadırlar. Ve burada bahsettiğimiz SEO kuralları maalesef SEO firmalarının yaptıkları gibi etik olmayan ucuz backlink havuzları veya sahte hesaplardan, IP lerden kullanıcı trafiği yaratmaya çalıştıkları hileler değillerdir.

Gerçek anlamda SEO kurallarıdır.

web tasarim firmalari smartien

Web Tasarım Firmaları Neyi Kriter Almalı

Web tasarım firmalarının da dikkat etmesi gereken bu kuralların başlıcaları şunlardır.

 • Site link yapısının kullanıcıların aradığı bilgiye daha kolay ulaşmasını sağlayacak bir ağaç yapısında olması
 • Her sayfanın bir standart ile tasarlanması
 • Site açılış hızının her cihaz için uygun olması
 • Sitenin genel görünümün tüm cihazlara uygun halde olması
 • Site içeriğinde özgün olmak
 • Grafik kalitesinin yüksek ancak site hızına etki etmeyecek optimizasyon işlemlerinden geçmiş olmasına dikkat etmek
 • Grafik görsellerinin web sitesi tasarımı ve sayfaları içinde dengeli olarak yerleştirilmesine dikkat etmek
 • Site kodlamasının çok temiz bir kodlama ile yapılması, ve her css, her jsscript gibi kendi içinde ayrı bir kod grubu barındıran kod başlıklarının düzenli bir şekilde sınıflandırılmış ve optimize edilmiş olarak yayına verilmesi
 • Site içinde h1,h2,h3 gibi başlıkların kendi düzenlerinde her sayfada kullanıyor olması
 • Dünyada kabul görmüş ve üzerinde anlaşmaya varılmış site standartlarının sağlandığından emin olunması.( logonun üstte olması, iletişim linkinin mutlaka bulunması gibi)
 • Sosyal medya hesaplarının açık olması ve sitenin bu hesapları ile bağlı olması
 • Firma web sitenin Google başta olmak üzere tüm arama motorlarına kayıt olduğundan emin olunması ve xml yapıdaki site haritalarının arama motorlarına yüklemiş olmak

Bu gibi yaklaşık 250’nin üzerinde SEO kurallarına uygun yapılacak web siteleri her durumda diğer web sitelerinin her anlamda önünde yer almaktadır. Hem arama motorlarında hem gerçek dünyada kullanıcıların gözünde.

O yüzden tasarım firmalarının bu yeni dünyada ki zorunluluğu iyi de bir seo firması olmak zorunda olmalarıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Olmadan Olmaz

En iyi web tasarım firması olmak için ise sadece bu da yeterli olmamaktadır. Web tasarım firmaları artık sosyal medya ya da hakim olmak durumundadırlar. Web sitelerini tanıtacakları ana mecra sosyal medyadır. Buradaki yapacakları çalışmalar da artık web tasarım hizmetleri içine dahil olmaya başlamıştır. Her ne kadar bu başlıklar için ticari hayatta ayrı birer firma yapıları oluşturulsa da müşterilerimiz bize geldiği zaman hem web sitesi tasarımını hem seo çalışmalarını hem sosyal medya çalışmalarını talep etmektedirler. Tüm bu ihtiyaçların merkezinde web tasarımı olduğundan firmalarının bu konularda iyi değiliz deme şansı kalmamaktadır.

Sosyal medya hakimiyetinin ardından gelen sosyal medya reklamcılığı ise tasarım firmalarının sınırlarının ne kadar genişlediği konusunda herkese fikir verecektir.

Tüm bu teknik bilginin yanında web tasarımcılar bilgisayar ve kodlar ile kendilerini çevreleseler de temel de web tasarımının bir firma, firma çalışan ve müşterileri için olduğu bilincinde olmalıdır. Yani web tasarım firmalarının asosyal olup cool görünmek gibi bir durumları olamaz. Sürekli müşterileri ile iletişimde kalıp onlara güven vermelidir. Özellikle teknoloji gibi zaten insanı korkutan ve çileden çıkaran, onların alıştığı düzeni sürekli değiştiren bir kavram içinde iş yapıyorsanız, güven ve iletişim her konu başlığından daha önemlidir.

Web Tasarım Firması Bir Eğitim Firmasıdır

Zaten korkan ve güvensiz olan sürekli olarak yeni konular ile tanışan bir öğrenci gibi olan müşterinize bir web tasarımcı olarak güven vermelisiniz. Açıkçası iyi bir öğretmen de olmak zorundasınız.

Web sitesi tasarım firmaları aynı bir eğitim kurumu gibi de davranmalıdır. Bilgi vermekten kaçınan, müşterilerinin gözlerinde sorular oluştuğunu görürken zaten anlamazlar diye konuların detayına girmekten kaçınmak müşteriniz ile olan güven duvarındaki ilk delik olacaktır.

Hiç bir zaman eskimeyecek her zaman yeni bir iş sahası olarak kalacak ilginç bir işteyiz. Ne kadar zaman geçerse geçsin, her zaman ticari hayattaki en bilinmez iş web tasarım işi olacaktır. O yüzden sürekli olarak genç kalacağımız bir iş yapıyoruz.

İyi bir web tasarım firması bu yüzden çalışan yaşı ortalaması ne olursa olsun ruhu genç olan rekabetçi kişilerden oluşur. İyi bir web tasarımı ile kötü bir web tasarımını aslında tek bu ayrım vardır. Sizin siteyi ruhu genç ve rekabetçi kişiler mi yaptı, yoksa işini sevmeyen yaşı ne olursa olsun, ruhu yaşlı kişiler mi?

Smartien web sitesini bir dolaşın. Yazılarımızı ve görsellerimizi bir inceleyin. Size nasıl bir his veriyoruz? Sürekli rekabete hazır ve her gün değişen bir site mi görüyorsunuz? Evet. O zaman siz doğru bir web tasarım firmasındasınız.

Okunma 2344 defa