Web Tasarımcısı Eğitimi Nasıl Olmalı?

Web Tasarımcısı Eğitimi Nasıl Olmalı? Web Tasarımcısı Eğitimi Nasıl Olmalı? Smartien

Elbette karşı çıkanı çok olur ama neden web tasarımcısı eğitimi yok! Var olduğunu iddia edenler olacaktır, ama o zaman hipotezim şu, neden kimse gurur dolu web tasarımcısıyız diyemiyor! Neden hala halkın önemli bir kısmı, web tasarımcısına yeşilçam filmlerinin hoparlör kenarında kendi kendine dans eden adam muamelesi yapıyor? Neden hala mesleğe yeni atılanlar sevdikleri kızın babasına, şimdilik web tasarımcısıyım, ama kpss yi bekliyorum demek zorunda hissediyor. Sene 2020 neden hala web tasarımın ilk yılları gibi hala aynı eleştiriler cevaplanıyor?

Web tasarımcıların sıklıkla duydukları;

“Herkes web tasarımcısı zaten”.

-O zaman bizi niye çağırdınız? Yoldan çevireydiniz birini, daha iyisi siz ne güne duruyorsunuz?

Devamı en sevdiklerimden, ”Eh bende kendi çapımda uğraşıyorum tabi, hatta daha önceki web sitemi ben yaptım. İyidi ama eskidi tabi..”,

-Bayım, bir sayfayı word’te html olarak kaydedebildiğiniz için sizi web tasarımcısı olarak görmemiz mümkün değil.

Web Tasarımcılığı Nedir?

Bu sorunun cevabını az çok yazmadan önyargılar ile uğraşmak çok zor hatta mümkün değil. İşin özü, web sitesi tasarımcılığı iş sınırları sürekli genişleyip sürekli alt dallara ayrılan internet veya intranet uygulamalarının hepsini kapsayan çok geniş bir çalışma sahasıdır. İster klasik tanıtım web sitelerinin notepad ile html kodlayın, ister mobil uygulamalara arabirimler tasarlayın, siz kendi sıfatınızı karşı taraf için özelleştirmedikçe, halkımız için herkes web tasarımcısıdır.

Halktaki bu algı yüzünden neredeyse tüm bilgisayar başındaki kişiler webci muamelesi görmekten kurtulamaz.

Tesla için kokpit yazılımları da yapsanız Cemil amca için potansiyel webcisinizdir.

Bu sebeple ilk ön yargının doğma ve ölme nedenini kısaca açıkladık. Yani aslında klasik anlamda web tasarımını meslek edinen kişi sayısı aslında çok ama çok az.

Peki bu yazıya konu olan klasik web sitesi tasarımcısı kimdir? Bir şeyleri sınıflandırma isteğimize karşılık vermek olarak yazacak isek, Internet üzerinde bir sunucu barındırması altında, bir firma veya kişi için tanıtım veya satış olmak üzere firmalar için web siteleri hazırlayan kişilere “klasik anlamda web sitesi tasarımcısı” olarak bakabiliriz.

Neden Klasik Web Tasarımcı Sayısı Düşündüğünüzden Azdır?

Web tasarımcısını tarif ederken müşterilerin beklentilerine göre bir tanımlama yapmak gerekir. Halkımız “en iyi web tasarımcısı” tarifi yaparken şu özellikleri istemektedir. Elbette madde madde bu bu diye sayamazlar ama isteklerini alt alta yazarsak karşılığı aşağıdaki ana maddeler olur.

 1. İyi grafik tasarım yeteneği olmalı,
 2. Bir bilişim yazılım diline iyi hakimiyeti olmalı,
 3. En son css bilgisine sahip olmalı, bootstrap, css3 vs, vs,
 4. Yönetim panelli web siteleri kurabilmeli,
 5. Satış web siteleri kurabilmeli,
 6. En azından bir web barındırma hesabı yöneticisi olmalı,
 7. Mobil web siteleri kurabilmeli,
 8. Mobil yazılım dillerinden birinde iyi hakimiyet,
 9. Kesinlikle çok iyi bir dökümantasyon uzmanı,
 10. Çok iyi bir edebiyat yönüde olmalı,
 11. İyi bir reklam yazarının özellikleri de olmalı,

Bir de müşterilerin bir web sitesi tasarımcısından opsiyonel istekleri vardır. Giderek bu opsiyoneller ana maddelere eklenemeye de başlamıştır.

İyi bir web tasarımcısı;

 1. Sosyal medyayı çok iyi kullanabilmelidir.
 2. SEO çalışmalarına tam hakimiyeti olmalıdır.
 3. Dijital reklam uzmanlığı olmalıdır.

Bunlar bir müşterimize gittiğimizde sübliminal olarak, bize iletilen isteklerden derlediklerim. Kesinlikle eksiltilecekler yoktur arttırılacaklar vardır. Bu maddeler web tasarımcılığı konusunun nasıl giderek genişleyen bir evren olduğunu ortaya koymaktadır.

Peki bu kadar bilgiye sahip olması beklenirken  gerçek web sitesi tasarımcı sayısının fazla olabilmesi mümkün müdür?

Bir de web tasarımcıların hor görülmesinde işin arz tarafı vardır?

Bir web site tasarımcısı ne kadar donanımlı olsa da diğer web tasarım firmalarının reklam kampanyalarının ilk kurbanı olmaktan kurtulamaz.

İşte birkaç web tasarım reklam kampanyası sloganları örnekleri.

“Neden web siteniz hala yok, ki aslında yapmak çok kolay, üstelik bedava”

“50 TL ye kişisel, 100 TL kurumsal web sitesi”

Bu sloganlar ile pazara girenler de öyle küçük firmalar değil, bazıları milyar dolar düzeyinde sermayeli. Peki gerçekten web tasarımı bu kadar kolay yapılabiliyor mu?

Net cevap elbette hayır. Ama burada bizden yine kapitalizmi yaratan başlıca soruya cevap isteniyor.

İşinize çok az yarayacak olanı bedavaya almak mı, gerçekten işinize yarayanı hak ettiği fiyata almak mı?

Bir bisiklette sizi 1000 km götürür, Bir Ferrari de. Asıl mesele bir bisiklet ile Ferrari ve arasındaki diğer seçeneklerin hangisinin bütçesinin size göre olduğudur. Tabi bir bisiklet alırsanız, o varmak istediğini 1000 km boyunca pedalı siz basacaksınız.

Buradaki web sitesi tasarımı ile olan metaforu size bırakıyorum.

Yani web tasarım firmaları da paranız ölçeğinde size bisiklette satıyor olabilir, Ferrari de.

Ama buradan çıkan sonuç web tasarımcıları  çok ama çok fazla donanımlı olmalıdır.

Bu manzaraya göre çıkan sonuçlar şunlar olmaktadır.

Web tasarımcıları arasında bisiklet yapabilen ile Ferrari yapabilen de vardır. Yani her web tasarım firması ve tasarımcısı aynı değildir.

Bu açıdan web tasarımcı sayısı görünürde ne kadar çok olursa olsun, aslında gerçek donanımlı web tasarımcısı sayısı sürekli de artan web sitesi tasarımı müşteri sayısını karşılayabilmekten çok ama çok uzaktır.

Donanımlı web tasarımcıları da hem web tasarımcısı sayısı çok fazla illüzyonu yüzünden, hem giderek artan müşteri talepleri ve öğrenilmesi gereken teknoloji istekleri yüzünden ilerleyen yıllarında mesleklerine küsme noktasına varmaktadır.

Peki Web Tasarımcı için Çözüm Nedir?

Çözüm dile kolay ama uygulanması çok zor olandır. Eğitim. Milli düzeyde tüm lise ve lisans düzeyinde verilmesi gereken web tasarımcısı yetiştirme zorunlu eğitimidir.

Gerçek dünya da web sitesi tasarım isteği o kadar yoğun olarak artıyor ki, durum ortaokul düzeyinden başlayarak web tasarım eğitimi zorunlu olursa bir çözüm başlangıcı yaptık diye bahsedebiliriz.

Tamam şu an bazı okullarda web tasarım eğitim verilemeye başlandı. Peki neden hala bir gram bile web tasarımcı algısında ve kalitesinde değişiklik olmadı.

Bas bas bağırarak diyebilirim ki verilen eğitim çok ama çok yanlış.

Web sitesi tasarım eğitimi  hala bir yabancı dil eğitimi gibi verilmeye çalışılıyor.

“Öğrenciler önce temeli öğrenmeli.”

Gelsin html, gelsin css, gelsin ne kadar temel terim.

Eğitim için kulağa ne kadar doğru geliyorsa uygulama da o kadar yanlış bir eğitim sistemi.

Yukarıda bir tasarımcıdan beklenenleri ve bilmesi istenenleri hatta eksik olarak bile sıraladım. Ne kadar çok madde var değil mi? Peki bir öğrenci ne kadar sene eğitim alabilir? 2,3,5,10 ?

Ve bu öğrenme yoluna temel bilgileri öğreneceğim diye yola çıkarsa azimli ise ancak 45 veya 50 sinde mesleğe atılabilir durumda olmaz mı?

Bu durumda, artık geçelim temeli öğretmeyi, en son web tasarım uygulamaları ne ise oradan başlatalım öğretmeye.

Bir çok son teknoloji web sitesi yapım ara programları ve yazılımları var. Direkt onları öğretelim.

En son grafik tasarımlarını gösterelim.

Kesinlikle web tasarımcısına kod nasıl yazılır göstermeyelim. Onlar yazılımcıların işi olsun. Web tasarımcılarına yazılım eğitimi değil, o yazılımlar ile yazılmış web tasarım yazılımlarını öğretelim.

Önce en son web yazılım teknolojisini gösterelim gençlere.

Web tasarımı eğitimi bir Everest tırmanışıdır. Eğitim sistemimiz onları deniz seviyesinden yukarı çıkarmaya çalışıyor. Kimi yolda pes ediyor, kimi zirveye vardığında zaten çok yorulmuş oluyor.

O yüzden eğitim sistemi onları zirveye yakın bir yere bırakmalı. Zirveye çıkmayı kolaylaştırmalı. Zirveleri görenler eğer merak ederse yavaş yavaş aşağı insin.

Sonuç almadığı açık olan bir sistemde ısrarın büyük nedeni de hala okulların beyaz veya kara tahtalar ile öğrencileri oyalaması. Kaç kişiye kaliteli bilgisayar düştüğü malumunuz. Bilgisayar mühendisliği bile okusanız üniversitelerin durumu ekipman anlamında içler acısı.

Bu eksikliğe zaten yoksun olan duruma bir de kafası karışık öğreticiler, öğretim üyeleri ekleniyor.

Web tasarım eğitimi verdiğini söyleyen kurumların da çoğu göstermelik.

Üniversiteler de durum daha da vahim. Konuya müdahil olması beklenen bilgisayar mühendisliği hocaları, web tasarım diye bir dersi bırakın okutmayı teşvik bile etmiyor. Öğrencilere verdikleri bakış açısı web tasarımı çok kolay, daha özel şeyler ile uğraşın. Ülkemizde web tasarımcısına olan garip ve tutarsız hor görme bakış açısı üniversite hocalarında da pek farklı değil.

Bu ülke, öncelikle web tasarım eğitimi yaygınlaşmaz ise ve hala eğitim sistemi web sitesi yapmak için temelden her şeyi öğretmeliyiz ısrarını sürdürür ise talebi karşılayacak gerçek uzmanları mumla aramak zorunda kalacak.

Peki eğitim sisteminden kişisel olarak umudum var mı?

Sizin var mı?

Bence daha sorunu tanımlayamamış bir sistem çözüm üretemez.

Web tasarımı dünyada giderek sanal gerçeklik düzeyine ilerlerken biz hala html tasarımları nasıl yoluna sokarız diye düşünürken umut var mı?

Kim ne derse desin web tasarım mesleği dünyadaki en spesifik ve karışık meslek olma yolunda hızla ilerliyor. Web sitesi tasarımları sanal gerçeklik katkılı uygulamalar, holografik mobil yazılımlar gibi artık bilim kurgu filmleri katkılı fikirler ile giderek karmaşıklaşıyor. Eğer işin ciddiyetini anlamaz isek bir çok ülkemize ait firma web tasarımlarını da yurt dışına yaptırmaktan başka çare bulamayacak.

Çünkü ülke de bu ihtiyacı karşılayacak web tasarımcı olamayacak.

Okunma 2110 defa