SEO Temeli, Google Webmastertool

Mutlaka Bilmeniz Gerekenler; Google Webmastertool Mutlaka Bilmeniz Gerekenler; Google Webmastertool Smartien

Google Webmastertool; Mutlaka Bilmeniz Gereken Çok Ama Çok Önemli Bilgidir.

Web Sitesi yaptıracaksanız, web Siteniz varsa ve SEO çalışması yapıyor ve yaptıracaksanız, mutlaka ama mutlaka ilgilenmeniz gereken, başkasına güvenip emanet edemeyeceğiniz bir bilgiyi paylaşmak istiyoruz.

Web sitesi yaptırmak, SEO Çalışması yaptırmak başlı başına zaten karışık bir iş. Bu yüzden web tasarımcılar, web tasarım firmaları ve SEO danışmanlarından yardım alıyorsunuz.

Ancak her hizmet alacak firma, kişi gibi mutlaka bilmeniz gerekenleri öğrenmeden yardım alacağınız kişilerin karşısına gelirseniz çoğu zaman iyi niyetin dışında bir korumanız olmadan yola çıkmışsınız demektir.

Rakipleriniz, Sevmeyenleriniz Sizi Google'dan Çok Basit bir Şekilde Silebilir!

Bu yüzden yazılarımızda “Bilmeden Gelmeyin” anlatımları yapmaya başlayacağız. Negatif SEO Nedir? Ana fikir olarak bahsedeğiz.

İlki ve bizce en önemlisi bilmeniz şart olan arama motorlarının “Webmastertool, Search console” bölümleri.

Bu bölümlerin adı webmaster diye başlaması büyük bir yanılgıya yol açıyor. Bu kısımdan sadece web tasarımcısının değil, firma sahibi ve kişisinin de bilgisi ve haberi mutlaka olmak zorunda.

Webmastertool Nedir?

Özetlemek gerekir ise arama motorlarının çalışmasını destekleyen xml formatında site haritalarını bildirmek için ortaya çıkmış, ancak web siteniz ile ilgili arama motorları üzerindeki sorunları tespit için kullanılmaya başlanmış bir nevi arama motorları ile iletişim kurulan yerdir.

Yani arama motoru web sitenizdeki, ya da net olursak, en çok kullanılan arama motoru Google web siteniz ile ilgili problemleri bu bölümde gösterir.

Elbette çok daha karışık işlerinde takibi buradan olur ancak bunları daha sonraki yazılarımızda paylaşacağız.

Ancak web sitesi sahibi olarak bilmeniz gereken öncelikli bölüm, “Manuel İşlemler” bölümüdür.

webmastertool 01

Bu bölümden web siteniz için yapılan, yaptığınız işlemlerin Google tarafından cezalandırılıp cezalandırılmadığını anlarsınız.

Google cezası da özetle şudur,”Önce Linklerinizin Google’da yükselmesini durdurmak, yanlışa  devam ederseniz, sonrasında sizi Google’dan SİLMEK”.

Yani web tasarımcınız, SEO çalışması için tuttuğunuz kişi,kişiler bilerek veya yanlışlıkla ve daha önemlisi SİZİ SEVMEYEN, RAKİP OLAN FİRMALAR SİTENİZİ GOOGLE'DAN SİLMEK İÇİN dahi çok çok basit şekilde, linklerinizi Google'ın sevmediği sitelere bırakarak sitenizin Google'dan silinmesini tetikleyebilir.

Bu kadar basit olması gerçekten çok çok inanılmaz bir durumdur.

Ve sitenize karşı yanlış bir işlem yapılıyorsa ancak ve ancak bu bölümden bu işlemleri görebilir, haberdar olabilir ve önceden anlayabilirsiniz.

Yoksa “GOOGLE WEBMASTERTOOL'A (SEARCH CONSOLE) GİRİŞ YETKİNİZ VE KAYITLI E-MAİL ADRESİNİZ YOKSA, FİRMANIZ GOOGE’DAN SİLİNMEDEN HİÇ BİR ŞEKİLDE YANLIŞ YAPILAN İŞLEMLERİ GÖREMEZ VE ANLAYAMAZSINIZ.

webmastertool 02

Google eğer “Spam” olarak tanıttığı işlemleri tespit eder ise size derhal bunu durdurmanız için bir e-mail ile durumu bildirir ve detaylandırır. Elbette bu bildirim e-maillerini ancak siz bu bölüme kayıtlı bir e-mail adresiniz var ise alabileceğiniz anlamına geliyor.

Web Sitesi Spam işlemi Nedir? Kimler Yapar?

Arama sıralamalarında sitenizi yükseltmek için sitenizin, sayfalarınızın linkini alakasız sitelere ekleyerek yükselmeyi deneme işlemleri başta olmak üzere,

Aynı IP’den bağlı olmanıza rağmen arama motorlarını kandırmak için farklı IP’lerden bağlanarak web sitenize sahte hit kazandırmaya çalışan SEO çalışmaları,

Ve sizi sevmeyen, rakip olan kişi veya firmaların web sitenizi Google’dan silmek için yaptığı Negatif SEO çalışmaları,

Hepsi Spam işlemi olarak tanımlanmaktadır.

Yani tekrar tekrar vurgularsak,

Web Tasarımcınızın veya SEO çalışanlarınızın yanlış SEO çalışması tercihleri ve

“RAKİPLERİNİZİN”, “SEVMEYENLERİNİZİN” sizi Google’dan silmek için çokta karışık olmayan teknikler kullanarak yapacağı işlemeler “Spam” işlemi olarak tanımlanır.

Ve sizin tek savunmanız, bu spam ve saldırı işlemlerinden tek haber alacağınız bölüm, webmastertool veya diğer adı ile Search Console’dur. Tek yapmanız gereken de buraya yönetici olarak kendinizi eklemek ve ekletmektir.  

Şimdi bu bilginin daha fazla ne kadar değerli olduğunu anlatmamıza gerek olmadığı kanısındayız.

Bu yazıyı okuduktan sonra ilk iş olarak web tasarımcınıza ekli değilse web sitenizi, özellikle Google webmastertool  veya diğer adı ile “Search Console” bölümüne ekletmesini söyleyin.

Ardından da kendinizi de bu kısma bir “G-mail” hesabı ile yönetici olarak atayın.

Daha sonraki yazılarımızda özellikle rakiplerinizin ve sizi sevmeyenlerin yapabileceği  firmanızı arama motorlarından dahi silebilecek Negatif SEO çalışmalarından bahsedeceğiz.

Okunma 3485 defa