Sorular ve Cevaplar - 1 -

SEO, Sorular ve Cavaplar 1 SEO, Sorular ve Cavaplar 1 Smartien

Arama Motoru Optimizasyonu hakkındaki merak edilen sorulara olabildiğince açık cevaplar vermek istedik. Blog yazılarımızdan bu soruları ve cevapları takip edebilirsiniz.

  • Arama motoru optimizasyonu başarısı gerçek mi?

Çalışmalarının başarısı hakkında karşılaştığımız insanların kafalarında hala çok büyük şüpheler var. Bunun birkaç ana nedeni var.

  1. Uygulamalar çok bilinmeyenli denklemlerden oluşuyor. Kimse ne yaptığından gerçekten emin değil. Bu uğraşlar arasında çok fazla ve çok başarısız uygulamanın olması şüpheleri arttırdı.
  2. Başarılı olan çalışmalarda size niye başarılı olduğunu aslında hiçbir zaman tam olarak anlatmıyor. Çünkü sırlarını kimse paylaşmak istemez.
  3. Bir çok web tasarım, ajans ve seo yaptığını söyleyen firma gerçek çalışmalardan ziyade size Google, yandex reklamları satmanın daha karlı olduğunu gördüğü için konu hakkında çok negatif dedikodular yaymayı ve yanlış uygulamalar ile insanları manipüle etmeyi amaç edinmiş durumdalar.

Net cevap ile evet arama motoru optimizasyonu başarısı gerçektir. Bunu gerçekten çok ileri taşımakta uğraş gerektirir. Ama kesinlikle çok şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz.

  • Etik olmayan uygulamalar kullanılabilir mi?

Etik olmayandan kastınız web sitenizi tehlikeye atacak uygulamalar ise evet, yanlış ellerde web sitenizi arama motoru optimizasyonu yapıyoruz diye ciddi tehlikeye atabilirsiniz. Arama motorundan özellikle Google dan silinmenize kadar iş gidebilir

Uygulamalar gerçek uğraş verenler için, aslında web sitenizin her detayını mükemmelleştirmektir. Korkulacak bir yanı yoktur. Çalışma zaten yardımcı bir uygulama değil, zorunlu bir uygulamadır. Sadece ülkemizde hedef arama sıralarında çok hızlı yükselmek ilan edildiği için, bir çok SEO yaptığını söyleyen kişiler işin daha hızlı ama tehlikeli olan yollarını tercih ettiklerinden çalışmanın ismi çıkmıştır.

  • SEO da hangi yollar etik değildir?

2 yöntem asla tercih edilmemelidir. Hızlı sonuç verir, ama bir o kadar da tehlikelidir. Yine de etkilidir. Ama tekrar ediyorum, tehlikelidir. Ama şu an optimizasyon adı altında %90 bu işlemler yapılmaktadır.

  1. Doğal olmayan yollar ve doğal olmayan web sitelerine web sitenizin linklerinin başka sitelere konması işlemi, yani backlink havuzu yaratma işlemleri. Örneğin bir muhasebeci sitesinin linkini, bir tüp bebek merkezinde görürseniz, bilin ki muhasebeci sitesine yanlış yollardan uygulamalar yapılmaktadır.
  2. Sahte DNS ler üzerinden oluşturulan sahte web sitesi tıklanmaları,
  • Ne zaman ortaya çıktı?

Google ana algoritmasının yarattığı büyük bir açıktan var olduğu için icat olması da arama motoru Google ın icadına kadar gider. Aslında bir manipülasyon işlemi olarak ortaya çıkmıştır. Ancak şimdilerde Google ın aldığı önlemler ile web sitenizi mükemmelleştirme kriterleri olarak ta tanımlanabilinir.

Okunma 2759 defa