Web Sitesi Tasarım Kriterleri Nedir?

Yazan
Web Sitesi Tasarım Standartları Web Sitesi Tasarım Standartları Smartien

Pazarlamacılar için bile, web sitesi tasarım standartları çok düşünülen bir şey değildir. Ancak web tasarımcıları için kritik önem taşır.

"Standart web antlaşmaları" olarak tanımlayabileceğimiz uygulamalar web tasarım standartları olarak kabul edilebilecek en iyi uygulamalardır.
Bunlar, web tasarımcılarının takip ettiği, ziyaretçilerinin beklentilerine uygun olduklarını bildikleri bir dizi kurallardır. Bunlar web sitesi için açıklık ve kullanışlılık için bir nevi yönergelerdir.

Web Sitesi Tasarım Standartı Nedir?

Neler Standart Olarak Kabul Edilmelidir?

Web tasarımcıları, bu soruyu cevaplayabilmek için en iyi 50 pazarlama sitesine bakarak 10 kuraldan oluşan bir dizi yönerge belirlemiş durumda. Elbette bu yönergeler yıldan yıla değişiklik gösterse de başlangıç için iyi bir fikir veriyor.

Bu 50 site alexa.com daki işletme>pazarlama ve reklamcılık kategorsinden seçilmiş en iyi pazarlama web siteleridir. E-ticaret hedefleri olmayan haber ve medya-yayın siteleri hariç tutularak belirlenmiştir.
İncelenen 50 web sitesi arasında;

  • Standart Uygulanan:  Bu web sitelerinin% 80'i veya daha fazlası aynı tasarım yaklaşımını kullanıyor.
  • Genel Uygulanan: Bu web sitelerinin% 50 - 79'u aynı tasarım yaklaşımını kullanıyor.
  • Kafa Karışıklığı Yaratan: % 49 veya daha az web sitesi tek bir tasarım yaklaşımı hakim değil.

Web Sitesi Tasarım İçin 10 Kriter

1) Sol Üstteki Logo

Araştırılan web sitelerinin% 100'ünde sitedeki her sayfanın sol üst köşesinde tıklanabilir bir logo vardı. Bu bir standarttır!

2) Sağ Üstteki İletişim Linki veya Bilgisi

Web sitelerinin % 44'ün her sayfanın sağ üst köşesinde iletişim bağlantısı var. Bu yerleştirme çok yaygın kabul edilmesine rağmen hala bir standart olarak kabul edilmiyor.

3)Üst kısımdaki Ana Menü

Web sitelerinin % 88'inde, ana navigasyonun her sayfanın üst kısmındaki başlıkta yer alması, yatay olarak üst tarafta bir navigasyonun bir web tasarım standardı haline gelmesini sağladı.

4) Ana sayfa slayt gösterisi

Web sitelerinin% 32'sinde dönen bir dizi resim ve mesaj içeren bir ana sayfa slayt gösterisi var. Bu da statik olarak aslında resim kullanımının daha yoğun olduğu anlamına geliyor. Yine de kullanım durumu ve site tipine göre bu özelliğin site sahibine bağlı olduğu anlamını da taşıyor.

5) Ana sayfada Pazarlama Sloganları ve Yönlendirmeleri Kullanma

Pazarlama metinleri web sitelerinin% 80'inde ana sayfada yüksek bir oranda kullanılıyor. Diğer sayfalar için pazarlama metinleri için belirgin bir kıstas yok.
Pazarlama metin ve görselleri için belli bir piksel yüksekliği yok. Ancak genel yorum, ziyaretçilerin kaydırma yapmadan metinleri görmeleri web sitesi tasarımcılarınca tercih edilen bir unsur olması.

6) Ana Sayfada Eylem Çağrısı

Web sitelerinin% 78'i görsel olarak ana sayfalarında belirgin bir eylem çağrısı yapıyor. Standart olmasa da genel uygulamaya girecek bir orana sahip.

7) Üst Başlıkta Arama Özelliği

Web sitelerinin% 54'ünde başlıkta bir arama özelliği bulunmaktadır. Bu durumda %48 gibi yüksek oranda da pazarlama sitelerinin her sayfada ya bir bağlantı, simge ya da arama kutusu olarak "genel olarak" görünen bir arama özelliğine sahip olmadığı anlamı da taşır.

Bu bizim için şaşırtıcı değil. Web sitesi çok miktarda içerik içeriyorsa, arama araçları gerekli değildir. Bir arama aracı sıklıkla kötü organize edilmiş bir web sitesi için bir "koltuk değneği" dir.

8) Altbilgide Kayıt Kutusu

Web sitelerinin% 24'ü, ziyaretçilerin altbilgiye kaydolmasına ve e-posta güncellemelerine abone olmalarına izin verir. Dolayısıyla bu, e-posta adreslerini toplamak için yaygın bir yerdir, ancak bir standart veya genel uygulama değildir. Altbilgiler için en yaygın içerik telif hakkı, gizlilik, yasal, site haritası ve iletişim bağlantılarıdır. Ziyaretçiler, iletişim bilgilerini web sitelerinin sağ alt veya orta kısmında bulmayı beklemektedir.

9) Altbilgide yer alan sosyal medya simgeleri

Web sitelerinin% 72'si, altbilgideki sosyal medya web siteleri için simgeler içeriyor. Bu, neredeyse bunları standart bir tasarım öğesi yapar.

Ayrıca web sitelerinin% 26'sı başlıkta belirgin olarak sosyal medya simgelerini içeriyordu. Ancak bu uygulamayı yararlı olmadığı kanısı hakim. Çünkü bu ikonlardan herhangi birine tıklamak, ziyaretçiyi sosyal medya sitesine götürür. Bu nedenle, bu, web sitesinin trafiğine mal olabilecek, hemen çıkma oranlarını artıran ve sonuçları incitecek bir tasarım öğesidir.

Bu durumda sosyal medya ikonlarını altbilgiye eklemenizi öneririz. Görsel önemi daha da azaltmak için, tam renkli sürüm yalnızca ziyaretçinin fare imlecini simgenin üzerine getirmesinden sonra görünebilir.

10) Responsive (Duyarlı) Tasarım

Araştırmaya konu olan web sitelerinin% 68'inin responsive (duyarlı) web tasarımı kullanarak mobil cihazlara uyumlu olduğu tespit edilmiş.  Bu, ziyaretçilere telefon, tablet veya masaüstü cihazdan bağımsız olarak harika bir deneyim kazandırıyor.

Mobil web sitesini tasarım oluştuktan sonra eklemek çok zor bir kombinasyondur.

O yüzden responsive tasarımlar en iyi uygulamalardır. Bir site oluşturulduktan sonra eklemek zordur tasarım ve programlama bir kombinasyonudur. Çoğunlukla, neden bir kongre olduğunu açıklayan yeniden tasarımın bir parçası, ancak bir standart değildir.

Duyarlı tasarım yıllardır en iyi uygulamalar olmuştur. Bunun daha yaygın hale geldiğini göreceğimizi ve standart olarak kabul olacağını düşünüyoruz.
Bu arada araştırmaya konu olan 50 site ölçekçe büyük siteler. Bu durumda her kriter küçük sitelere de uyacak diye düşünmek yanlış olur. Ancak yine de sayılan bu 10 madde, web sitesi tasarımı için iyi birer başlangıç kriteridir.

Okunma 2387 defa