İyi Bir SEO Uzmanı Bulduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

SEO Uzmanı SEO Uzmanı Smartien

Öncelikle SEO’yu tanımlayabilmek gerekiyor. SEO’un tüm tarihini bilmeseniz dahi benim fark ettiğim bir benzetmenin size çok yararı olacaktır.
Bu gerçek bir SEO uzmanını bulup bulmadığınızı anlamanızın yolunu açacak diye düşünüyorum.

Bence SEO ile Satranç birbirine ikiz kardeş kadar benzeyen kavramlar. Açılışın önemi, stratejiler, yerleşim planı gerekirse fedakarlıklar ve kazanç ikisinde de ortak kavramlar. Üstelik her seferin de daha zorlu bir rakip. Satranca az biraz yakın, SEO kavramını da tanımaya başladıysanız benzetmenin ne kadar doğru olduğunu fark edeceksiniz.
Birkaç benzetme ile daha da açıklayıcı olursak,

Öncelikle SEO için güçlü bir domain iyi başlangıçtır,. Kısa, eski, backlinkleri çok vs. vs.. Aynı satrançtaki doğru açılışlar gibi. Satrançta kalenin önündeki piyondan açılışa başlarsanız daha baştan kaybettiniz demektir. Belki oyunu sonradan çevirebilirsiniz ama ne gerek var?
Satranç ilk 15 hamleye kadar ister beyaz taşlar olun ister siyah taşlar, tüm varyasyonları ezberlenebilir bir oyundur. Beyazda bir açılış ezberlersiniz, siyahta bir savunma ezberlersiniz, liselerarası turnuvalara kadar sizi başarıya götürür. Birincilik dahi getirir. Ama satranç asıl 20. hamleden sonra başlar. Eğer görebilirseniz 40. hamlede, bilgisayarların bile zor hesapladığı belki hala da hesaplayamadığı trilyonlarca olasılık kaosu içinde kendinizi bulursunuz.
SEO’da aynı bu şekilde işliyor. Bir firmanın web sitesini ilk ele aldığınızda başlarda her şey kolaydır. Rakiplerde oyunu bilmiyorsa, ilk 25 kuralı harfi harfine yerine getirmek size başarıyı çok rahat getiriyor. O kadarı bile sizi Google sıralarında belli bir yere getirir.
Ancak eğer rakipler zorlu ise, işi bilen gerçek uzman ile anlaşmışlar ise 25 hamleden çok daha fazlasına ihtiyacınız olacak demektir.

Bu noktadan sonra SEO satrançtan ayrılır. Satrançta tahta, taş sayıları ve kurallar asla değişmez. Ancak SEO çalışmalarında arama motorları sürekli kuralları da değiştiriyor. Yani SEO; tahta, taş  ve kuralların sürekli olarak değiştiği rakibin sadece arama sıralamalarındaki sektörünüzdeki rakipler değil, arama motorunun da kendisi olduğu, gelişmiş bir satranç oyundur.

Bu mantığa kabul edilebilir bulduysanız bu alanın uzmanlarını da çeşitli seviyelerdeki satranç oyuncularına benzeterek sınıflandırmama bir şey demeyeceğinizi umuyorum.

Amatör SEO Danışmanı, SEOCU

Elbette kendine uzman diyebilir. Cehaletin getirdiği bir mutluluk ve huzur içindedirler. SEO’u size anlatırken “aslında teknik meseleler o kadar karışık değil” diye anlatan biri ise bu sınıfa hemen dahil edebilirsiniz. Bu arkadaşımız, aynı satrançta olduğu gibi ilk 15 hamle içinde başarı kazanınca hayatın artık bu kadar kolay olduğunu size de empoze edebilir. Tekrar yazmak gerekiyor, SEO uzmanı (!) arkadaşımız ve web sitesi sahibi herkes dahil SEO kurallarının biraz azını, biraz çoğunu zaten biliyor. Alan adı, domain bir seneyi geçerse daha iyi sonuç alırsınız, linkleri doğru yerleştirin, anahtar kelimeleri içeriklerde kullanmaya özen gösterin, backlinkleriniz olsun, özgün içerik şart,  e sosyal medya da eh işte olmalı tarzında, sitenin kodlarına, altyapısına dokunmadan tatlı tatlı size anlatan kişiye artık istekli ama amatör rozetini takabiliriz.

SEO Teknisyeni

Artık bir çok web sitesi tasarımcısının tercih ettiği web sitesi yazılımları ile web siteleri arama dostu yapmaları ve eski backlink bulma yöntemlerinin fazla işe yaramaması hatta tehlikeli olması sebebi ile bir şeylerin eskisi gibi olmadığını fark etmiş fikrini güncellemiş ama bilgisini güncellememiş, bilgisi acemi SEO’cu ile aynı olan kişidir. İster istemez sizi bir şeylere yönlendirir. Ancak nasıl yapılacağını kendisi de bilememektedir. Uzman olduğunu düşünür, birkaç uygulama da başarı kazanmıştır. Bu sebeple tehlikeli bir pervasızlığı vardır. Aynı pervasızca satranç oynayıp arada bu pervasızlığını karşılığını almış ama genelde sürekli maç kaybeden satranççı gibidir. Artık işlerin sürekli olarak değiştiğini fark edince de panikler. Temel bilgileri artık yetersizdir. Başarı hemen gelmeyince size vaat ettiklerini gerçekleştirebilmek adına gücün kötü tarafına geçmekte bir sakında görmez. Gerekirse backlink, hacklink satın alır, gerekirse kendi bilgisayarına DNS değiştirici kurup sitenizi hitini yükseltmeye çalışır.

Felaket Habercisi veya SEO Kalfası

Satrançtan kaybede kaybede soğuyan, sonra da satrancı kötüleyen kötü satranç oyuncusu gibidir. Özetle SEO teknisyenin sütten ağzı yanmış halidir. Hala yeni gelişmelerden bilgisi yoktur. SEO’nun artık arama motorlarına karşı yazılım geliştirme gereken bir iş olduğunu anlamamıştır. Fakat iki üç müşterisini Google’ın sandbox’ına kaptırdığından beri, Google hakkında yaptığı şakalara en azından bir son vermiştir. Giderek bir felaket habercisine dönmüştür. Hatta bundan kazanç çıkarıldığını fark ettiğinden beri bu halini abartarak kullanmaya başlamıştır.

Uzman Üçkağıtçılar

SEO Kalfasının ticari bir canavara dönmüş halidir. Sayıları giderek artan, SEO kavramına çok zarar veren kişilerdir. Az biraz analiz sitelerinin farkına varmışlardır. Ancak bu verileri müşterilerini korkutmak ve eksiklerini göstermek için kullanırlar. Bir çok vaat verirler ancak aslında çok temel konular dışında bir gelişme yapmazlar, yapamazlar. Temel SEO bilgileri ile ilgili her detayı da veriler ile birleştirip çok karışık gösterirler. En basit temel SEO kavramlarını ise çok karmaşık göstererek bu durumdan ciddi maddi miktarlar kazanırlar. Bu durum hem bilgisizliklerinden, hem de bu karmaşık göstermenin kendilerine para kazandırdığını fark ettikleri içindir. Hep SEO temel bilgileri ile pazarlama yaparlar. Yenilik olarak artık işi süslemesini öğrenmişlerdir. Müşterilerine ara da sırada anahtar kelime analizleri çıkarır, raporlar gönderirler. Ancak hala SEO yazılımlarından bir haberdirler. O dünya onlara zor ve karışık geldiği için bu kadarını yeterli görüp ayaklarını bir türlü suya sokmazlar. Gerekte duymazlar.

Gerçek Yerel SEO Uzmanı

SEO tarihini bildiği ve edindiği tecrübeler ile durumun farkına varmıştır. Sürekli çalışma gerektiğine, her öğrendiğinin bir aşama daha getirdiğine inanmıştır. Hatta bazı konularda arama motorlarına yeni fikirler verecek seviyede uzmanlaşmıştır. SEO hizmetinin artık otomatik çalışan bir makine gibi olması gerektiğini anlamış SEO uzmanıdır. Karşısında anında çalışan yazılımsal bir algoritmanın çalıştığını, buna da yine yazılımsal bir otomatiklik ile cevap verilmesi gerektiğini anlamış kişidir. Bunun için sadece SEO çalışmasına değil, sunucu yönetimine, web yazılımlarına da hakim olmak gerektiğini fark etmiştir. Bu yazılımlar ve yazılımlarının kullanması ile getirdiği tecrübe ile bulunduğu bölgede müşterisinin web sitesini istediği gibi arama sıralarında yönlendirebilen gerçek SEO uzmanıdır. Sürekli antrenman yapar, yaptıklarının analiz eder. Dünyayı takip eder. Arama motorlarının yeniliklerinden anında haberdar olmaya çalışır. Hatalarından ders çıkarır, gerekirse eski yaptığı uygulamalarında eksik veya yanlış yaptığını anladığında bilgisine güvenerek eski yaptıklarını feda eder, yerine daha iyisini koyar.

Global SEO Uzmanı

Artık sadece yerel dediğimiz bölgesel sınırlar için SEO çalışması yapmaz. Tüm çalışmalarına global ölçüde ve güvenilir analiz sitelerinden günlük hatta anlık raporlar ile destek alarak devam ederler. Yalnız çalışmaz, diğer yazılım ve Global SEO uzmanları ile beraber hareket ederler. Global firmalarda arama sıralamalarındaki %1’lik bile bir etkinin milyarca dolar, euro olduğunu bilerek hareket eden büyük usta seviyesindeki uzmanlardır. Arama motorlarını yönlendiren kişilerdir. Satrançta ki "Büyük Ustalar" gibidirler.
Aynı satrançta olduğu gibi SEO danışmanlarını daha başka seviyelerde daha da sınıflandırabilirsiniz. Ancak temel mantığı anlamışsınızdır. SEO içine girildikçe daha çok olasılığın artığı, ancak güvenilir bir uzman ile çok daha etkili olan geleceğin satrancıdır. Bu çalışmaları satrançta olduğu gibi ilkokul seviyesinde görebilirsiniz, ya da aynı büyük ustaların oynadığı bir oyun gibi konuyu ciddiye alıp profesyonel bir iş haline getirebilirsiniz. Elbette profesyonel SEO çalışması ona verilen zamanı ve yatırımı kat be kat size geri kazandıracaktır.

Okunma 4854 defa