SEO Nedir?

SEO Nedir? SEO Nedir? Smartien

SEO, arama motoru optimizasyonu, arama motorlarında “ücretsiz”, “organik”, “editoryal” veya “doğal” arama sonuçlarından trafik alma amacı ile belirli bir hedef anahtar kelime veya kelime grupları için arama sonuçlarında bir web sitesinin sıralamasını iyileştirmeye yönelik tüm çalışmaları ifade eder. Arama sorguları yani arama motoru kullanıcılarının arama kutusuna yazdıkları kelimeler de olağanüstü değer taşır. Çalışmalar arama motorundan gelen trafiğin bir kuruluşun başarısını etkileyebileceğini (veya bozabileceğini) göstermiştir. Bir internet sitesine yönelik trafik, başka hiçbir pazarlama kanalı gibi tanıtım, gelir ve risk sağlamaz. Bir firma açısından arama motoru optimizasyon (SEO) çalışmalarına yatırım yapmak diğer pazarlama ve tanıtım türlerine kıyasla olağanüstü bir getiri oranına sahip olabilir. Sıralama algoritmalarının teorik tartışmaları arama motorlarının asıl işleyişini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir. Ancak web yöneticileri, internet reklamcıları, firma sahipleri veya firmaların ilgili pazarlama departmanları için arama motorlarında ilk sıralara ilerlemek için nasıl bir yol izleyeceklerine dair pratik yönergeler sağlamazlar. Bu yönergeleri sağlayan kılavuzlar SEO çalışmalarıdır.

Neden SEO Çalışması Yaptırılır?

Arama motorları, insanların internetteki bilgilere erişme yollarını büyük ölçüde etkilemiştir. Arama motorları internet’deki milyarlarca sayfa için tercih edilen bir giriş noktasını sağlamaktadır. Kullanıcı davranışı üzerine yapılan çalışmalar ise, çoğu kullanıcının arama sonuçların ilk sayfasında listelenen web sitelerine tıkladığını ve üçüncü sayfadan sonra ise kullanıcıların sonuçlar ile ilgilenme oranının çok azaldığını göstermiştir. Bu nedenle, bir arama sorgusu sonucunda, arama sonuç sayfalarında ilk sıralarda yer alan internet sayfaları genellikle insanlar için daha doğru bir sonuç, daha kaliteli bir firma veya daha yararlı bir kişi olarak algılanmaktadır. Bu önemli sonuçlara göre bir arama motorunun ilk üç ve daha iyisi ilk sıralarında yer almak ve böylece web sitesine trafik çekmek için önemlidir. Ancak, arama motorları sıralama algoritmalarını herkese açık bir şekilde sunmadıkları veya sıralamada kullanılan faktörlerle ilgili bilgileri net olarak açıklamadıkları, çok sık olarak güncellemeler ile değişiklikler yapıldığı için, yüksek arama sonuç sıralamalarına ulaşmak son derece zordur. SEO çalışmaları bu zorluğu aşmak için kullanılan yöntemlerin tamamıdır.

SEO çalışmaları, organik arama motoru sonuçlarında görünürlüğü artırmaya odaklanan bir pazarlama disiplini de olup arama sonuç sayfalarındaki sıralamaları iyileştirmek, trafik çekmek ve arama motorlarında bir web sitesinin ve sayfalarının farkındalığını artırmak için gereken teknik ve yaratıcı unsurları kapsar. SEO çalışmalarının, sayfanızdaki kelimeleri sayfaya yerleştirme düzeninden, diğer sitelerin sizin internet sitenize bağlantı verme yöntemlerine kadar pek çok yönü vardır. Bu yöntemlerin tüm kapsamını ise, arama motorları algoritmalarının arama sonuç sayfalarını oluştururken sinyal aldığı ve etkilendiği düşünülen faktörlerin tamamı oluşturmaktadır. SEO çalışmaları uygulamada iki kategoride sınıflandırılmaktadır. Sayfa dışı SEO (Site dışı SEO) çalışmaları ve sayfa içi SEO (Site içi SEO) çalışmaları. Sayfa dışı SEO, iyi tanınmış, yaygın ve güvenilir web sitelerinde backlinkler oluşturmayı ve böylece etki alanı ve sayfa düzeyinde itibar derecesini artırmayı gerektirir ve içerir. Sayfa içi SEO, başlık, metin ve URL’deki hedef anahtar kelimeleri kullanarak web sayfalarının optimizasyonunu gerektirir. Hedef anahtar kelimeyle anlamsal olarak ilgili ek terimlerin eklenmesi, gelişmiş bir SEO tekniği olarak kabul edilir ve popülerlik kazanmaktadır.

SEO Üzerine Akademik Çalışmalar

SEO üzerine olan akademik çalışmaları incelediğimizde de internet sitelerine etki ettiği varsayılan faktörlerin hepsinin bir arada kurgulandığı çalışmaların eksikliği fark edilir. Akademik çalışmaların bir kısmında, SEO yöntemlerinin, arama motorlarının sıralamaları belirlemek için sinyal aldığı faktörlerini, genellikle yüzeysel anlatımlar ile anlatılmıştır. Çalışmaların bir diğer kısmında ise tüm SEO faktörlerinin aynı anda internet sitelerine uygulanmasından ziyade kısmi olarak birkaç SEO faktörüne odaklı çalışmaların yapılmıştır. SEO çalışmaları ile ilgili problem, arama motorunun, arama sonuç sayfalarını oluşturulmasında kullandığı algoritmaların hangi faktörlerden etkilendiğinin ve sinyal aldığının, bu aldığı sinyallerin hangi oranlarda toplam sonuca ne derece etki ettiğinin net olarak bilinmemesidir. SEO yöntemlerinin kesin doğruluğunu kanıtlamanın zorluğu sayısız efsane ve yanlışlık yaratmıştır.

SEO firmalarının arama motoru optimizasyonu çalışmalarının ilk ayağını bu sebeple, SEO yöntemlerinin bulunması ve derlenmesi oluşturur. SEO firmaları SEO yöntemlerini bulmak, derlemek için de Google arama motoruna odaklanmıştır. Bunun sebebinin ise Alexa verilerine göre kurulduğu günden bu yana dünyada arama motoru olarak Google kullanılmaktadır. Bu da Google arama motorunun başlangıcından itibaren çıkardığı tüm arama algoritmalarının ve güncellemelerinin SEO yöntemlerinin de ortaya çıkış nedeni olmasına yol açmıştır.

SEO Kriterleri, Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Yöntemleri

SEO yöntemlerinin hedefini SEO kriterleri gerçekleştirmek oluşturur. Google bir sayfayı arama motoru sonuç sayfalarında ( SERP olarak adlandırılır) sıralamak için yaklaşık 200 SEO kriterinden yararlanır. Bu SEO kriterlerini sağlamak açısından SEO yöntemleri büyük belirsizlikler de içermez. SEO kriterlerinin ayrımını ise Google algoritmalarının toplam sonucu veren iki çarpanından kaynaklanır. Basit olarak bir sayfanın arama sıralamasını bir puan belirler. Ve toplam puanı ise bu iki çarpan sağlar.

Bir sayfanın "Toplam Rank"i olarak adlandırılan bu puan sayesinde ilgili anahtar kelimede o sayfanın linki diğer sayfaların linklerinin önünde veya gerisinde yer alır.

Toplam Rank Puanı ise PR ve IR olarak iki puanın çarpımı ile oluşur. PR, PageRank Puanı, IR ise Information Retrieval Puanı'dır. Bunları açıklarsak, PageRank bir sayfanın metni dışındaki konulardan kazandığı puandır. IR ise bir sayfanın metin içinden kazandığı puandır.

SEO çalışmasını yapmak demek temelde bu iki çarpanı geliştirmeye çalışmak demektir. Aslında SEO çalışmalarını oluşturan iki yöntem kategorisi olan Site İçi SEO yöntemleri, IR puanını, Site Dışı SEO yöntemleri ise PR puanını geliştirmeye yönelik çalışmalardır. Özetle SEO, bir sayfanın PR ve IR puanlarını arttırma çalışmalarıdır.

Site İçi SEO Yöntemleri

Site içi SEO yöntemlerinde bir sayfanın bağlı olarakta sayfaların oluşturduğu web sitesinin IR puanı arttırılmaya çalışılır. Google, Site içi SEO çalışmalarının odağına ise "Kaliteli ve Özgün İçerik" oluşturmayı almıştır. Temelde site içi SEO çalışmalarında amaç budur. Ardından bu kaliteli ve özgün içeriği site kullanıcılarına kolay ulaşımını sağlamakla ve arama motorlarının da bu sayfaları tanımasına yardımcı olarak ilgili kriterler ile site içi SEO çalışması devam eder.

Site İçi SEO çalışmalarını;

Önce Kaliteli ve Özgün İçerik Oluştur + Kullanıcının Bu İçeriğe Ulaşımını Kolaylaştır + Google'ın da Bu İçeriği Kolay Şekilde Bulmasını Sağla!

şeklinde özetleyebiliriz.

Site Dışı SEO Yöntemleri

Bir sayfanın ilgili olarakta bir web sitesinin bağlantıları ile ilgilenmek demektir. Google'ın ana algoritması PageRank algoritmasının yaptığı iş temelde bağlantıları keşfetmek ve puanlamaktır. Mantık şudur. Bir web sayfasının ne kadar çok başka web sayfasında bağlantısı varsa ve bağlantılarının olduğu sayfaların değeri de ne kadar yüksek ise o sayfa kullanıcılar için değerlidir. Yani yapılacak iş değerli başka sayfalarda arama terimleri veya diğer bir ifade ile anahtar kelime sorgularında sıralama yükselmesini sağlamak istenilen sayfanın bağlantılarının başka diğer sitelerdeki sayfalara yerleştirilmesi işlemdir. Elbette bu bağlantıların doğal yollardan oluşması tercih edilir. Yani Google teorisine göre bir sayfa zaten okunmaya değerse diğer siteler zaten o sayfaya link yani bağlantı verecektir. Ancak gerçek hayatta durum bu şekilde olmamıştır. O yüzden web sitesi sahipleri veya SEO uzmanları ilgililendikleri kendi sayfalarının bağlantılarını başka sayfalara bırakmaya çalışır. Bu işe "Backlink Çalışması" denir. Backlink çalışmalarında dikkat edilecek temel esaslar sayfanın bağlantısının bırakıldığı diğer sayfaların ilgili sayfanın konusu ile alakalı olması ve puan değerlerinin yüksek olmasıdır.

Google bu işlemlerin nasıl yapıldığına ait bir çok kontrol algoritması üretmiştir. Hacklink ya da spam linkler için sıkı denetimler yapmaktadır. Ayrıca NoFollow etiketi ile bir sayfanın diğer sayfaya kendi puanından kazandırmasının da önüne geçmiştir.

Site Dışı SEO yöntemlerinin temel felsefesini anlamak önemlidir. Temel felsefe bağlantıdır. Yani bir sayfanın ve web sitesinin başka sitelerde tanınırlığıda bağlantılarının çokluğunu işaret eder. Bu sebepler Site Dışı SEO çalışmalarında sosyal medya mecralarında yapılacak her türlü çalışmada büyük katkı verir. Bir sitenin bağlı Youtube kanalında izlenmesini artırmak veya sosyal medyada bağlı sitenin paylaşımlarının, takipçi sayısının arttırılmasınında Site Dışı SEO çalışmalarına büyük katkısı olmaktadır.

Hem site içi hem site dışı SEO çalışmalarını ayrıntıları ile diğer başlıklarımızdan okuyabilirsiniz.

SEO Felsefesi

Google'ın arama motoru felsefesini anlamak SEO çalışmasının felsefesini de anlamının anahtarıdır. Google kullanıcılara geliştirdiği algoritmalar ile kaliteli özgün içeriği kolay şekilde sunmayı hedeflemektedir. Bu yüzden SEO çalışmaları web sitenizin ve markanızın, internet dünyasında özgünlüğünü, kullanıcı dostu yapısını ve bilinirliliğini, kaliteli bir kurumsal algı oluşturacak şekilde arttırma işlemlerinin tamamıdır.

SEO kurallarını bir şeye benzeterek anlamlandırmak istesek, internetin ISO kalite standartları diye ifade etmek hiç yanlış olmayacaktır.

SEo firmalarının veya kendini SEO danışmanı, SEO Uzmanı olarak gören SEO’cu’ların hemen para kazanmalıyız açgözlülüğü ile firma web sitelerini arama sıralamalarında bazen işe yarasa dahi çok tehlikeli bir şekilde, hızlıca yükseltmek için “Backlink Paketleri” satma işi değildir.

Arama motorlarının yaşamlarını sürdürebilmesi için, internetteki kullanışlı-kullanışsız ve doğru-yanlış bilgi yığınından, kullanışlı ve doğru bilgileri ayıklayabilmek ve bu bilgilere ulaşma yollarını arttırmak amacı ile mecburen sürekli güncellediği, artık internet kanunlarına dönüşmeye başlayan kurallar zinciridir.

Çok hızlı gelen bir gelecekte SEO kurallarına uyan web sitelerinin arama motorları sayfalarında yaşam hakkı olacak, uymayanlar ise arama motorlarının arka sayfalarında ölüme mahkum olacaklardır.

Arama motorlarının her geçen gün sadece kelime-metin aramalarında değil, haritalarda, resimlerde, videolarda da etkinliğini arttırması ile de arama sıralamalarında gerilere düşün web sitelerinin sahibi firmalarda, gerçek hayatta ölüme mahkum olmaktadır. Giderek te daha fazla olacaklardır.

Ve çoğu firma sahibi de bu ticari ölümün doğal olduğunu düşünüp, arama motorlarında arka sayfalara düştüklerinden dolayı geldiğinin farkına bile varmadan ticari hayattan silinmektedir.

Search Engines Optimization, kolay anlatılıyor diye kendini “SEO’cu” olarak tanımlayan kişilerin hızlı para kazanma umudu ile potansiyel müşterilerine vaatkar bir şekilde basit ve etik olmayan yöntemeler ile sadece “arama motorlarının sıralama sayfalarında yükseltme” işi değildir.

Riskli Olan SEO Yöntemleri Nelerdir?

SEO çalışmalarında sürekli olarak Google tarafından onaylı yöntemlerin kullanılmasını tavsiye edilse de sistemin çok büyük olması ve ani değişikliklerin yapılmamasından kaynaklı olarak birçok ta Google tarafından etik olmayan ve riskli yöntemlerde SEO çalışmalarında kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin başlıcaları "Backlink Tarlaları" oluşturmak, Farklı IP'lerden bir web sayfasına sahte ziyaretçi trafiği oluşturmaktır.

a) Backlink Tarlaları

PageRank algoritmasını yanıltmak amacı ile birçok siteye backlink bırakma işidir. Bu tamamen illegal sayılmamaktadır. Elbette bu çalışmalar SEO uzmanları tarafından yapılmaktadır. Ancak sayfanın sektörü ile alakasız sitelere link bırakmalar, bu linklerin sayılarının bir anda onbinleri bulması, link bırakılan sayfaların hacklenerek (hacklink) kodlarının arasında link bırakma işlemleri Google algoritmaları tarafından cezalandırılmaya çalışılan uygulamalardır. Her suçta olduğu gibi yakalanmayıncaya kadar sürdürülebilmektedir.

b) Sahte Ziyaretçi Trafiği Oluşturmak

Google tarafından hali hazırda bir noktaya kadar izin verilen anlaşılması uzun sürdüğü için de mecburen gözden kaçan bir diğer kötü SEO yöntemleri arasında web sayfalarına sahte trafik yaratma işi gelmektedir. Google sürekli başa güreşen siteleri arada sıralamalardan bir iki sıra düşürürek bu yöntemin kullanılıp kullanılmadığını denetler. Yine arama trafiğindeki dengesizlikleri de kontrol eden algoritmalar ile siteleri denetler. Özetle bu kötü yöntemlerin çok dikkatli yapılması gerekir. Yoksa ceza algoritmalarınca büyük cezalara maruz kalmak kesindir.

Yeni Açılmış Bir Web Sitesi SEO Çalışmalarına Nereden Başlamalıdır?

Yeni bir web sitesi sahibi iseniz öncelikle sitenin açılış hızına odaklanmak gerekir. Google Hız Testi (PageSpeed Testi) ile sitenizin açılış hızlarını kontrol etmek esastır. Site mutlaka Google Search Console ve Google Analyitcs sistemine kaydettirilmelidir. Bu sitelerden alınacak ilk analizlere göre SEO uyumsuzlukları giderilmelidir. Ardından sitenin diğer SEO kriterlerine uyumu iyi analiz siteleri ile test edilmelidir. Bu sistemsel arızaları ortaya çıkaracağı gibi mobil site uyum sorunlarının da önüne geçer. Ardından içerik kalitesi iyi şekilde sağlanmalı ve asla kopya içerik olmamalıdır. Link yapısı da arama terimlerini içerecek şekilde kullanıcı dostu düzenlenmelidir. En son olarak ta diğer sitelerde backlink çalışması ve sosyal medya takipçi sayısı arttırma çalışması yapılmalıdır.

Yayındaki Web Siteleri İçin SEO Çalışması Nasıl Olmalıdır?

Web siteniz hali hazırda yayında ise yine başlangıç site açılış hızları ile alakalı sorunları gidermek ile yapılmalıdır. Google Search Console ve Google Analytics bağlantıları mutlaka sağlanmalıdır. İyi SEO test siteleri ile SEO kriter uyumsuzlukları bulunmalıdır. Kopya içerik, açılmayan sayfalar gibi sorunlar tespit edilmeldir. İçerikte yararsız ve az aranan kelimelerden oluşan başlıklar tespit edilmelidir. Link yapısı anajtar kelimeleri içerecek şekilde tekrar düzenlenmeldir. Site dışı SEO uygulamaları için de önce var olan backlinkler tespit edilmeli, siteye zararı olanlardan kurtulmak gereklidir. Yine sosyal medya çalışması mutlaka geliştirilmelidir.

Yerel SEO Çalışmalarına Önem Vermek

Bir web sitesi hizmetini şehir sınırlarında yapıyorsa mutlaka yerel SEO çalışmalarına da öncelikle odaklanmalıdır. Yerel SEO çalışmalarının temelini ise arama motoru haritaları oluşturur. Google, Yandex gibi haritalara kayıt mutlaka sağlanmalı, Google haritalardaki sonuçlardaki arama kelimeleri geliştirilmeli ve firmanız ile ilgili iyi yorumlar arttırılmalıdır.

SEO Çalışmalarının Getirisi

SEO çalışmalarını özümseyip uygulamak bir daha asla müşteri sıkıntısı çekmemenizi garantileyecek hayatınızı temelden değiştirecek yegane, eşi ve benzeri olmayan bilgidir. Ancak bir noktayı tam olarak ve amasız, itirazsız kabul ederek hayatınızı değiştirmeye başlayacaksınız.

Bu da şudur; Arama Motoru Optimizasyon (SEO) kurallarına göre yapılmamış, SEO testlerini geçemeyen her web sitesi, web sitesi değil, sadece kartvizittir. Ancak firmanızın ismini bilenlerin bulabildiği, sürekli ziyaretçi kaybeden, ilk yayına girdikten sonra dahi sadece firma içinden çalışanların arada sırada ziyaret ettiği internet panolarıdır.

Aslında daha sert ifade etmek gerekir. Birkaç ay veya yıla tekrar yapılması gereken, çöpe gidecek boşa bir çalışmadır.

Peki SEO kurallarına %100 uygun yapılmış kaç web sitesi vardır. Çok çok azdır. Çünkü tüm kuralları sağlamak gerçek bir iş yüküdür. Ama kurallarına uymaya çalışmaya başlayan web sitelerinin sayısı giderek artmaktadır. Bu web siteleri, hiçbir şekilde kurallara uygulamayan web sitelerini de birer birer web mezarlığına göndermektedir.

Doğru SEO Çalışması

Yüzlerce firma ile SEO çalışmamızda gördüğümüz tek bir gerçek vardır. Arama motorlarında organik arama sıralamalarında yüksekte olanlar en ufak bir ticari sıkıntı yaşamıyorlarken, geri planda kalanlar sürekli bilinmez bir düşmana karşı nafile ticari çabalar içine giriyorlar. Genelde de iflas eden veya işleri kötü giden firmalar, işlerin kötü durumunu hükümetlere, dolara, konu komşuya, akrabaya, en sonda kadere bağlarlar. Günümüz internet dünyasında, nüfusun yarısı internetten aradığını bulup, gidip, görüp veya direkt alışveriş yapıyorken firmaların bu kaderciliği çok anlamsız değil midir? Artık kabul etmeniz gereken bir gerçek vardır. Ticari hayatın anlamı değişti. Ticari hayatın anlamı artık internetteki ticaret oldu. Artık mağaza sistemi alışverişin adı geleneksel ticaret veya klasik ticaret oldu. Önce internet ticaretiniz sağlam olacak, sonra geleneksel ticarete devam edeceksiniz. İşte internetteki ticaretinizi sağlam yapmak için de SEO kuralları firmalar için doğru internet ticareti oluşturmak için tek ve gerçek kullanım kılavuzudur. Elbette başarıya giden yolda kestirmeler yoktur. Yan yolları, ucuz yolları, çalışmadan yapılacak rahat yolları yoktur. Şu an için hizmet veren herkesin bir çok farklı yöntemi olabilir. Ama her geçen gün uygulamalar ortak dilini bulmaktadır.SEO firmaları içinde ilerleyen günler doğru ile yanlışı yapan firmaları da birbirinden ayıracaktır. Dürüst, gerçek ve etik olarak kuralları uygulayan SEO firmaları ve müşterileri ayakta kalacaktır.

Okunma 1613 defa