SEO Uyumlu Makale Nasıl Hazırlanır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Hazırlanır SEO Uyumlu Makale Nasıl Hazırlanır Smartien

SEO uyumlu makale yazmanın ilk şartı özgünlük ve içerik kalitesidir. Sadece kurallara uygun kelimeler topluluğu yazmanın bir web sitesine ziyaretçi trafiği kazandırmayacağı açıktır. Bir ziyaretçinin sitede kalma süresini ancak içeriğin kalitesi ile arttırabilirsiniz. Elbette içeriğin özgünlük oranı ne kadar yüksek ise Google tarafından o derece ödüllendirilecektir. İçeriğinizin kalitesinden ve özgünlüğünden eminseniz yazım kuralları başta olmak üzere içerik SEO kurallarına dikkat etmeniz içeriğin hem okunmasını kolaylaştıracak hem Google tarafından ilk sıralara taşınacaktır.

SEO Uyumlu Makale Hakkında Püf Noktalar

 • İyi bir makale içeriği yazmış olsanız dahi beklentiniz bu makalenin hemen ilk sayfalarda yer alması ise bu mümkün olmayabilir. Sitenizin genel rank değerlendirmesi içeriğin ilk sıralamasını etkileyecektir. Ancak makaleniz hem algoritmalar hem okuyucusu tarafından keşfedildikçe çok daha iyi sıralara doğru yükselecektir. Bu sürenin bazen bir seneye kadar uzadığını gördüm. Ancak makale yazımında okuyucunun yararını gözeten her makale başarılı oldu.
 • İçerik girişinde istikrar başarıyı getirir. Sürekli ve düzenli makale yazma ve web sitesine ekleme alışkanlığı kazanın.
 • 100 makaleyi bilgisayarda yazıp sonra web sitesine yükleme yapmayın. Google algoritmaları bunu doğal ve iyi bir iş olarak algılamayacaktır. Doğrusu her makale biter bitmez web sitesine eklemektir.
 • Anahtar kelime oranı çok önemlidir. Birçok yerde farklı değerler okusanız da doğru değer %5 ila % 8 arasındadır. Bu değerler yazı madenciliği (text mining) biliminden gelen değerlerdir. SEO uyumlu makalede daha fazla anahtar kelime kullanımı spam işlemi görecektir.
 • Bir kelime teriminin anahtar kelime olarak değerlendirilmesi için sayfa içinde ondan daha fazla kelime geçmemesi gerekir. Burada dikkat edilecek Türkçe de sık kullanılan bağlaç ve sıfatların da orana dahil olduğudur. Yani “bir”, “çok”, “ve”, “veya” kelimelerini anahtar kelimeden fazla kullanmayın.
 • Arama terimlerini birkaç kelimeden oluşuyorsa makale içinde sıralı kullanıldığından ve mümkünse araya başka kelimelerin girmemesine dikkat edin. Örneğin “araç kiralama firmaları” bu şekilde sayfa da olmalıdır. “Araç…(başka kelimeler)…kiralama firmaları” etkisi arama sonuçlarında aynı olmaz.
 • Yazım kurallarını hatırlayın. Tüm başlıkların büyük harf ile yazılması iyi değildir. Başlıklarda ilk har büyük büyük harf sonrası küçük harf ile devam edin. Noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmayı unutmayın.
  İstanbul Türkçesi kullanın. “Gidicem”, “Gelecem” değil, “Gideceğim”, “Geleceğim” yazın. Kendi şivenize uygun değil, Türkçe Dil Kurumu’nun kurallarına göre yazı yazın. Her cümleniz bir özne, nesne, sıfat ve sonda fiil kuralına uygun olarak yazın. Fiil olmayan muallak ve havada cümleler kullanmaktan kaçının.
 • Tek cümleden oluşan paragraflar kurmaktan kaçının. Bir paragraf en az 4 ila 5 cümleden oluşmalıdır. Amaca hizmet etmiyorsa da illa ki paragraf ile akıcı bir metni bölmenin de anlamı yoktur.
 • SEO uyumlu makale yazmayı hedeflediyseniz akademik dünyanın diline yakın bir dil kullanın. Sonuçta Google’ı ortaya çıkaran Larry Page ve Sergey Brin dahil ve Google çalışanları da akademi kökenli insanlardır. Doğru makale kriterlerinin akademi tez yazım kurallarına yakın olmasından daha doğru ve doğal anlayış ne olabilir ki?
 • Kişisel hitaplardan ve argodan mümkün olduğunca kaçının.
 • Makaleleriniz ortak bir konuya değiniyorsa hepsini, başlığında yükselmek istediğiniz anahtar terimleri içeren ortak bir kategoride toplamak en doğru düzenleme olacaktır.
 • Makalenizde sektörünüz ile bir soruna odaklanmak iyi bir ziyaretçi trafiği sağlayacaktır.
 • Makalenizi yazdıktan sonra Google Search Console ile hemen makalenizi Google’a indeksletin.
 • Birçok SEO firmasının sitesinde 300 kelime olarak okumuş olsanız da uzun, konu başlığından uzaklaşmayan okuyuculara yararlı makalelerin etkisi daha fazladır.
 • SEO uyumlu bir makalenin temel şartlarından biri de tek bir konusunun olmasıdır. İçerik odağının ilerledikçe değişmediğine emin olun. Makalelerinizi sandviç yöntemi ile yazın. Başlangıç paragrafında konunun genel bir özetini verdikten sonra konuyu içerikte geliştirin. Yine son paragrafta konunun kısa bir özetini yapıp sonuçları yazarak neticelendirin

SEO Uyumlu Makalenin Yapısal Özellikleri

SEO uyumlu makaleyi link, başlık, tanımlama ve gövde metni olarak değerlendirdim. Buna göre;

Makale Linki

Anahtar kelime terimlerini hem makale linkinde, hem makale başlığında (title), hem tanımlama “meta description”, hem de makalenin ilk cümlesinde ve son paragrafta geçmesini sağlayın.
Makale linkinde ve başlığında sadece büyük harf kesinlikle kullanmayın.

Makaleye olan linklerdeki karakter sayısı mümkün olduğunca kısa ve makale (title) başlığı 60 ila 70 karakter arasında olmalıdır.

Makale Arama Motoru Tanımlamaları

Meta Description” yani meta tanımlamasını web siteniz imkan veriyorsa başka bir yazılım ile 150 ila 160 karakter arasında olacak şekilde yazın.

Makale Link Aliası

Burada ilginç bir deneyim ve farklı bir kullanım önerisi yapacağım. Makale “alias” ı yani görünen linkte Türkçe karakter kullanmanın SEO kontrol sitelerinin verdiği uyarı aksine Google için bir sakıncası olduğunu görmedim. Aslında yararı olduğunu bile gözlemledim.
Örneğin;
“https://www.ankailaclama.com/b%C3%B6cek-t%C3%BCrleri.html”
Bu şekilde gözüken linkim,
“Böcek” araması gibi çok temel bir kelime aramasında ilk sayfada gelmektedir. Ve linki aslı https://www.ankailaclama.com/böcek-türleri.html” dir.Web tarayıcılarında bu şekilde gözükmektedir.
Bu ve birçok örnekte, “alias’ta Türkçe karakter kullanmanın”, SEO analiz sitelerinin önerilerinin aksini gösterdiğini gördüm. Analiz konusunda İngilizceye dayalı analiz yapan SEO analiz yazılım ve sitelerinin Türkçe analiz yapamamasının ve UTF-8 karakter kodlamasını yok saymasının bu sonucu doğurduğunu düşünüyorum. Hatta SEO analiz sitelerinin “meta title” ve “meta description”da da yine hatalı sonuçlar verdiğini görüyorum. Örneğin “ü” harfini “%C3%BC” şeklinde görmesinden kaynaklı fazla karakter kullanımı var diye uyarı veren birçok SEO analiz sitesi ile karşılaştım.

Makale Gövde Metni

SEO uyumlu makale de Google'ın tavsiyesi H etiketleri kullanılmasıdır. O yüzden makale içeriğiniz hakkında yukarıda verdiğim temellerin yanı sıra H etiketleri ve <strong>, <bold> etiketleri kullanımına da değinelim.
Makale sayfanızın sadece bir H1 etiketi olması tavsiye edilmektedir. Ancak H2 Etiketi veya H3 Etiketleri konusunda tartışmalar vardır. Yurtdışı SEO analiz sitelerinden gelen bir alışkanlık ile 4 H2, 6 H3, 8 H4 gibi sayılar mevcuttur. Ancak bunlar bağlayıcı değildir. Ancak sıralama konusu gereklilik ile ilgilidir. Yukarıdan aşağıya başta tek bir H1 etiketi olacağı açıktır. Ardından H2 etiketleri ve H2 etiketleri arasında H3 ve H4 etiketleri kullanılabilir.
Bir makalede tavsiyem mutlaka 1 H1, en az 3-4 H2 etiketi kullanın. H3 ve H4 etiketlerinin kullanımı ise makale içeriğinin uzunluğuna ve düzenine kalır.
Burada temeli tez yazım kuralları olarak görmek akla gelen nasıl olmalı sorularına cevap verecektir. Tez yazımında sadece büyük harf kullanılan bölüm başlıklarını ihmal ederek bir tez yazım kılavuzunu makale içi H etiketlerini yerleştirmek için baz alabilirsiniz.
Önemli anahtar terimleri yine cümle içinde olsa da H içine alabilirsiniz.
Diğer anahtar terimleriniz için <strong> ve <bold> etiketleri kullanın. Bir cümleyi vurgulamak için de yine bu etiketlerden yararlanabilirsiniz. Ancak bunu %5 ve %8 kuralını unutmadan yapın. Yani 1000 kelimelik bir makalede en fazla 50 ila 80 anahtar kelime teriminin olduğuna göre <strong> ve <bold> etiketini de bu düzeyde kullanın.

Makale İçinde Site İçi Linkleme

Makale konusu içinde site içi link kullanımı yararlıdır. Kullanıcıyı sitede daha fazla tutma şansınızın oluşmasını sağlayacaktır. Bu da sitede geçirilen süreyi artıracaktır.

Makale de Kaynak Gösterme ve Linkleme

Yine tecrübe ile gördüğüm bir özellik uzun makalelerde makale altında kaynak gösterme ve bu kaynağa “nofollow” link ile bağlantı kurma sayfanın güvenirliliğini hem okuyucu hem algoritmalar için arttırdığından dolayı yararlı bir uygulamadır. Zaten bir içeriği bir başka yerden alıntılamış ve değiştirerek yazmışsanız etik olan da bu davranış olacaktır.

Makale Yapısal Verisini Oluşturun

SEO uyumlu makale denildiğinde artık rich snippet olarak adlandırılan yeni yapısal veri tanımlamalarını önemli hale gelmiştir. Schema.org kaynaklı bu sistemdir. Google halen bu zengin veri işaretlemesini bir rank sinyali olarak görmese de indekslemede kolaylık sağladığını ilan etmiştir. Yani SEO uyumlu bir makale yazmak hedef ise rich snippet'lar Google’a makalenizi uygun bir şekilde indeksletmenin önemli bir yoludur. Yapısal veri tanımlaması yapmak için Google Yapısal Veri İşaretleyici’yi, doğru bir şekilde işaretleme yaptığınızı anlamak için de Google Yapısal Veri Testi'ni kullanabilirsiniz. Daha etkin ve verimli yol web sitesi yazılımınız Wordpress veya Joomla ise yapısal veri işaretleme konusunda sizi yönlendirecek bileşen yazılımları kullanmaktır. SEO hakkındaki yazılarımda hem rich snippet hem bu yapıal veri tanımlamaları yapmayı kolaylaştıran yazılımlar hakkında ayrıntılı bilgi vermeye devam edeceğim.

Makalede Etiket Kullanımı

Makale sonunda yer alan etiketler (tag) ler kullanıcıları site içinde dolaştırmak adına faydalıdır. Ancak bu etiketleri Google’a indeksletmek kötüdür. Bu etiketler sayfa oluşturucusu tarafından istenilen sayıda oluşturulduğu için bir nevi sahte linktir. <tag> lerin Robot.txt dosyası ile indekslenmesini sağlayamıyorsanız örneğin engelleyecek robot.txt ye müdahale eden arabirim yazılım yoksa kullanılmaması daha yararlıdır.

SEO Uyumlu Makale Yazmak ve SEO Kriteleri

SEO uyumlu makale yazarken bu tavsiyelerin işinize yarayacağını umarım. Yine de kullanıcı deneyimini olumlu yönde arttıran içerik kalitesinin ve özgünlüğünün her kuraldan daha önce geldiğini Google net şekilde ilan etmiştir. Google arama motoru optimizasyon temelleri dokümanında “özgün ve kaliteli içerik oluşturmayı” tüm SEO kriterleri içinde en önemlisi olarak ilan edilmiştir. Kaliteli SEO uyumlu makale size sadece Google algoritmalarınca yüksek sıra getirmez. Yüksek ve organik bir ziyaretçi trafiği ile diğer tüm anahtar kelime terimleriniz için de motor olacak bir ziyaretçi trafiği getirir.

Okunma 879 defa