Negatif Seo (Anti Seo) Nedir? Nasıl Yapılır?

Negatif Seo (Anti Seo) Nedir Nasıl Yapılır Negatif Seo (Anti Seo) Nedir Nasıl Yapılır Smartien

Negatif SEO demek, firmalar veya hesabı belli olmayan kişilerin sitelere yapmış oldukları saldırılardır. Bu saldırılar yüzünden kullanıcıların web siteleri hacklenme durumuna maruz kalabiliyor. Özellikle Wordpress kullanan kişilerin sitelerine yapılan negatif çalışmalar sonucunda izinsiz link çıkışı sıklıkla görülen bir saldırı olmaya başladı. Wordpress içerik yönetim sistemlerinin çekirdek kodu güncellemeleri yapıldığı zaman sorun yaşamıyor. Fakat özellikle bedava bileşen veya tema kullanımı durumunda negatif SEO uygulamalarına site açık hale geliyor. Bedava bileşen ve temaların içlerine yerleştirilen hacklinkler kullanıldığı siteyi bir backlink kaynağına çeviriyor. Bu tip açıkları olan siteler günden güne bir hacklink saldırısı altında Google sıralamalarında çökmeye başlıyor. Aynı durum özel yazılım web siteleri içinde geçerli olabiliyor. Hatta bazı zamanlar durum açık kaynak kullanılan web sitelerinden daha kötü ve belirsiz olabiliyor. Açık kaynak kodlu web sitelerinden bu bileşenlerden kurtulup ya da lisanslı olan versiyonlar tercih edildiğinde durum düzeltilebiliyor. Fakat özel yazılım web sitelerinden yazılımcının tercih ettiği javascript veya css kütüphanelerinin kökeni belli olmadığı ve çoğu zaman güncel kütüphaneler kullanılmadığı için bu hacklink açığı ortaya çıkarılamıyor. Belirsiz bir şekilde web siteleri Google arama sonuçlarında yükselmiyor. Aylar geçmesine rağmen hangi SEO çalışması yapılırsa yapılsın site olduğu yerde sayıyor. Görünüşte herhangi bir saldırı olmamasına rağmen sitenin durumu değişmiyor.

Anti SEO olarak bilinen negatif SEO, sıralamada üst seviyelerde olan kişilerin sıralamasını kaybetmelerine neden olmaktadır. Sitelerde bulunan içerikleri problemli hale getiren ve backlink gibi sorunlar sonucu kullanıcıların ceza almalarına neden olan negatif seo, kısacası istenmeyen bir kurumun çökmesine neden olma sorunudur. Bilhassa ekonomik şartların iyi olduğu veya kişisel ilişkilerin kötüye gitmesi sonucu anti seo uygulanarak işletmeler gerilerde saymaya başlıyor. Anti seo genel olarak sitelerde yapılan kaliteli SEO 'ya zarar vermekle başlıyor. Bu yüzden kullanıcıların anti SEO ile karşı karşıya gelmemeleri için sitelerini sürekli olarak takip etmeleri ve olası bir durumda veri kurtarma işlemleri için gerekli işlemleri yapmalıdır.

Anti Seo Saldırı Türleri Ne İşe Yarar?

Firmalar tarafından yapılan olumsuz saldırı sonucu işletmelerin bulundukları konumun düşürülmesine neden olan anti SEO, birçok saldırı türü nedeniyle sitelere zarar vermektedir. Anti SEO nedir sorusu hakkında araştırma yaparak  bilgi edinen kişiler, firmalar tarafından tehdit amaçlı kullanılan anti SEO'nun zararlarını araştırmaktadır. Negatif SEO türlerinin vermiş olduğu zararlar şu şekildedir;

  • Backlink profilinin zarar görmesine ve işletmelerin Google tarafından ceza almalarına neden olmak,
  • İçeriklere kalitesiz linkleme yapmak,
  • Olumsuz paylaşımlar nedeniyle markanın itibarını düşmesi,
  • Anti SEO türleri ile site ve sayfa açılma hızlarını yavaşlatma,
  • Sosyal medyada yapılan çalışmaların olumsuz etkileme,
  • Aynı gün ve saat içinde ziyaretçi trafiğinin şişirilmesi, bu saldırıların aralıklar ile sürekli hale getirilmesi,
  • Başka sitelere yapılan bot saldırılarına altyapı oluşturma ve güvenlik zaifiyeti yaratma,
  • Sahte kullanıcılar ile yapılan oylama ve olumsuz yorumlar ile firma itibarını düşürme,
  • Anti SEO yapan kişilerin web sitelerine sızması hatta ele geçirmesi.

Bu gibi zararlardan dolayı işletmeler tahmin dahi edemeyecekleri iş ve itibar kaybı yaşayabilirler. Yapılan negatif seo saldırıları sonucunda giderek çok daha fazla işletmenin piyasası alt üst olmaktadır.

Negatif Seo Saldırılarından Korunma Yöntemleri

Negatif SEO saldırılarını anlamak için Google Analytics ve Google Search Console analiz siteleri başucu sitesi yapılmalıdır. Özellikle rekabetin yüksek olduğu sektörlerde günlük takip şartır. Ortalamanın üzerinde ziyaretçi sayıları, birden aşırı yükselmiş backlink sayıları ilk şüphelenilmesi gereken durumlardır.

İşletme sahipleri karşılaşmış oldukları anti SEO saldırılarını erken fark etmeleri durumunda saldırıya müdahale edebilir. Anti seo nasıl yapılır? sorusu hakkında detaylı bir şekilde araştırma yapan ve negatif SEO'nun oluşturmuş olduğu sonuçları öğrenen işletme sahipleri, saldırılardan korunma yöntemlerini ön plana alarak negatif SEO çalışmalarını engelleyebilir. Saldırılardan korunmak için öncelikle işletme sahiplerinin işletmelerini sürekli kontrol etmeleri ve olası bir saldırıya karşı tetikte olmaları gerekir.

Negatif SEO saldırılarını anlamak için SemRush ve Ahrefs siteleri özellikle kullanılabilecek iyi analiz siteleridir. Ancak yüksek aylık ücretleri sebebi ile halen tercih edilmemektedir. Fakat yüksek ciroya sahip bir işletme yönetiyorsanız artık neredeyse her gün bu siteler üzerinde günlük kontrol yapmak bir zorunluluk halini almaya başlamıştır. Erken müdahale ile bu sitelere ödenecek aylık ücretlerin misli misli fazlasını size kaybettirmeyi önleyebilir.

Ardından özel araçların kullanılması ve risk grubu taşıyan SEO tekniklerinin kullanılmaması gerekir. İşletme sahipleri negatif SEO'dan korunmak için her satan siteden backlink satın almamalı ve farklı sitelerde bulunan spinleme yoluyla düzenlenmiş içerikleri sitelerinde yayınlamamaları gerekir. Özellikle işletme sahipleri spam veya kumar gibi sitelerden gelen backlinkleri temizleyerek işletmelerini korumalıdır. Anti SEO'dan korunma yöntemlerine uyan kişiler, işletmelerinin bulunduğu konumu koruyarak aramalarda üst seviyeye çıkabilir.

Okunma 1129 defa