Negatif Seo (Anti Seo) Nedir? Nasıl Yapılır?

Negatif SEO demek, firmalar veya hesabı belli olmayan kişilerin sitelere yapmış oldukları saldırılardır. Bu saldırılar yüzünden kullanıcıların web siteleri hacklenme durumuna maruz kalabiliyor. Özellikle Wordpress kullanan kişilerin sitelerine yapılan negatif çalışmalar sonucunda izinsiz link çıkışı sıklıkla görülen bir saldırı olmaya başladı. Wordpress içerik yönetim sistemlerinin çekirdek kodu güncellemeleri yapıldığı zaman sorun yaşamıyor. Fakat özellikle bedava bileşen veya tema kullanımı durumunda negatif SEO uygulamalarına site açık hale geliyor. Bedava bileşen ve temaların içlerine yerleştirilen hacklinkler kullanıldığı siteyi bir backlink kaynağına çeviriyor. Bu tip açıkları olan siteler günden güne bir hacklink saldırısı altında Google sıralamalarında çökmeye başlıyor. Aynı durum özel yazılım web siteleri içinde geçerli olabiliyor. Hatta bazı zamanlar durum açık kaynak kullanılan web sitelerinden daha kötü ve belirsiz olabiliyor. Açık kaynak kodlu web sitelerinden bu bileşenlerden kurtulup ya da lisanslı olan versiyonlar tercih edildiğinde durum düzeltilebiliyor. Fakat özel yazılım web sitelerinden yazılımcının tercih ettiği javascript veya css kütüphanelerinin kökeni belli olmadığı ve çoğu zaman güncel kütüphaneler kullanılmadığı için bu hacklink açığı ortaya çıkarılamıyor. Belirsiz bir şekilde web siteleri Google arama sonuçlarında yükselmiyor. Aylar geçmesine rağmen hangi SEO çalışması yapılırsa yapılsın site olduğu yerde sayıyor. Görünüşte herhangi bir saldırı olmamasına rağmen sitenin durumu değişmiyor.

Anti SEO olarak bilinen negatif SEO, sıralamada üst seviyelerde olan kişilerin sıralamasını kaybetmelerine neden olmaktadır. Sitelerde bulunan içerikleri problemli hale getiren ve backlink gibi sorunlar sonucu kullanıcıların ceza almalarına neden olan negatif seo, kısacası istenmeyen bir kurumun çökmesine neden olma sorunudur. Bilhassa ekonomik şartların iyi olduğu veya kişisel ilişkilerin kötüye gitmesi sonucu anti seo uygulanarak işletmeler gerilerde saymaya başlıyor. Anti seo genel olarak sitelerde yapılan kaliteli SEO 'ya zarar vermekle başlıyor. Bu yüzden kullanıcıların anti SEO ile karşı karşıya gelmemeleri için sitelerini sürekli olarak takip etmeleri ve olası bir durumda veri kurtarma işlemleri için gerekli işlemleri yapmalıdır.

Anti Seo Saldırı Türleri Ne İşe Yarar?

Firmalar tarafından yapılan olumsuz saldırı sonucu işletmelerin bulundukları konumun düşürülmesine neden olan anti SEO, birçok saldırı türü nedeniyle sitelere zarar vermektedir. Anti SEO nedir sorusu hakkında araştırma yaparak  bilgi edinen kişiler, firmalar tarafından tehdit amaçlı kullanılan anti SEO'nun zararlarını araştırmaktadır. Negatif SEO türlerinin vermiş olduğu zararlar şu şekildedir;

  • Backlink profilinin oluşturulmasına ve işletmelerin ceza almalarına neden olur
  • İçeriklere kalitesiz linkleme yapılır
  • Olumsuz paylaşımlar nedeniyle markanın itibarını düşürür
  • Anti SEO türleri siteyi yavaşlatır
  • Sosyal medyada yapılan çalışmaların olumsuz hale gelmesine neden olur
  • Saldırı yapanlar bot saldırıları kullanır ve arama motorlarında markanın geri planda olmasına neden olur
  • Kullanıcılar tarafından yapılan oylama ve yorumların olumsuz olmasını sağlar
  • Anti SEO yapan kişiler yapmış oldukları firmaların sitesini ele geçirebilir.

Bu gibi nedenlerden dolayı işletmeler açısından zararlı bir durum oluşturan negatif seo sonucunda işletmelerin piyasası alt üst olabiliyor.

Negatif Seo Saldırılarından Korunma Yöntemleri

İşletme sahipleri karşılaşmış oldukları anti SEO saldırılarını erken fark etmeleri durumunda saldırıya müdahale edebilir. Anti seo nasıl yapılır? sorusu hakkında detaylı bir şekilde araştırma yapan ve negatif SEO'nun oluşturmuş olduğu sonuçları öğrenen işletme sahipleri, saldırılardan korunma yöntemlerini ön plana alarak negatif SEO çalışmalarını engelleyebilir. Saldırılardan korunmak için öncelikle işletme sahiplerinin işletmelerini sürekli kontrol etmeleri ve olası bir saldırıya karşı tetikte olmaları gerekir. Ardından özel araçların kullanılması ve risk grubu taşıyan SEO tekniklerinin kullanılmaması gerekir. İşletme sahipleri negatif SEO'dan korunmak için link satın almamalı ve farklı sitelerde bulunan spinleme yoluyla düzenlenmiş içerikleri sitelerinde yayınlamamaları gerekir. Özellikle işletme sahipleri spam veya kumar gibi sitelerden gelen backlinkleri temizleyerek işletmelerini korumalıdır. Anti SEO'dan korunma yöntemlerine uyan kişiler, işletmelerinin bulunduğu konumu koruyarak aramalarda üst seviyeye çıkabilir.

Okunma 100 defa