Seo Danışmanı ve Seo Uzmanı Kimdir?

Seo Danışmanı veya Seo Uzmanı Kimdir? Seo Danışmanı veya Seo Uzmanı Kimdir? Smartien

SEO firmalarının web sitelerini dolaşırken kendini SEO Danışmanı ve SEO Uzmanı olarak tanıtan kişilerin bu tanımlar için kullandığı onlarca farklı görüşü ve kelimesi vardır. Bu anlatımlar SEO gibi geniş kapsamlı bir konu ile maddi kaygılarda birleşince SEO Danışmanı ve SEO Uzmanı tanımı hepten karışık bir hal alır. Bununla beraber SEO konusunda deneyimiz varsa SEO danışmanı ve SEO uzmanı terimini size ifade etmek daha kolaydır. Ama internete daha yeni alışmaya çalışan bir firma sahibi iseniz öncelikle Arama Motoru Optimizasyonu SEO, (Search Engines Optimization) kelimesini izah etmek gerekebilir. Şimdi ilk defa web sitesini yaptıran bir kişinin sorularına cevap veriyormuş gibi SEO danışmanı, SEO uzmanı ve SEO çalışması terimlerinin ilişkili tanımlarını anlatmaya çalışalım.

SEO Danışmanı ve SEO Uzmanı Kimdir?

Bir kişinin kendine "SEO Danışmanı" ve “SEO uzmanı” diyebilmesi için gereken detaylı kriterleri aşağıda derledik. Ama klasik tanımı ile;

Bir arama motoru optimizasyon uzmanı veya kısaca adlandırıldıkları diğer isimleri ile SEO danışmanı ve SEO uzmanı,  bir web sitesini hem site içi hem site dışı öğeleri göz önüne alarak arama motorları için optimize eden kişidir. SEO uzmanı bir web sitesi ile ilgilenmeye başladığında ilk olarak web sitenizi, site içi ve site dışı SEO kriterlere göre analizini yapar ve test eder. Bu sonuçlara göre size sözlü veya yazılı bir rapor sunar. Ve web sitenizi ve linklerinin sıralamasını geliştirmek için bir plan hazırlar. Bu planın uygulanması ile beklenen sonuç Google ve Bing gibi arama motorlarındaki arama sonuç sayfalarında (SERP) web sitesinin linklerinin başta arama hacmi yüksek ve anahtar kelime olarak adlandırılan arama terimlerinde daha üst sıralarda yer almasıdır.

Daha özet tanımı ile SEO danışmanı ve SEO uzmanı, arama motorlarından web sitenize nasıl daha fazla ziyaretçi trafiğini çekeceğini bilir ve çözümler önerir. Ancak arama motorları sonuç sayfalarını oluşturmak için her geçen gün daha çevrimiçi kaynaktan yararlanmaktadır. Arama motorları sonuç sayfalarını oluştururken neredeyse işiniz ve websiteniz ile ilgili çevrimiçi olan her kaynaktan veri toplar. Bu yüzden SEO uzmanı başarılı bir sonuç ortaya koyabilmesi için bu kısa tanımı genişletmek zorundadır.

Genişletilmiş tanıma göre; SEO Danışmanı ve SEO uzmanı; websitenizi arama motorlarının taleplerine göre en uygun hale getirken işinizin çevrimiçi bilinirliğini ve itibarını da arttıracak yolları arayan ve çözümler sunan sonuçta da işletmenize “daha fazla” ve “daha kaliteli” müşteri kazandıran kişidir.

SEO Danışmanı ve SEO Uzmanı Kimdir?

Bir SEO Danışmanı ve SEO Uzmanı Size Ne Kazandırır?

Bu sorunun en kısa cevabı da çevrimiçi bilinirlik, çevrimiçi itibar ve kaliteli müşteridir.

SEO çalışmaları sonucunda sitenize daha fazla trafik katmak ile istediğiniz kriterlerde müşteri sayısı arttırmak arasında büyük fark vardır. SEO çalışması yapan kişiler sitenize türlü yollar ile trafik katabilir ama siz daha mutlu hatta daha mutsuz olabilirsiniz. SEO çalışmaları bizim için bir araçtır. Amacımız sadece yüksek trafikli site sahibi olmak değil, müşterilerimizin kalıcı ve daimi gelir getirici bir site sahibi olmasıdır.

Ben Emre Gökhan Vuran. 20 seneden uzun süredir web siteleri tasarlıyorum. SEO çalışmalarının da doğal olarak içinde yetiştim. Ama sadece “alaylı” tabirini yeterli görmedim. Ama uzun süreden beri biriken ve gelişen SEO konusundaki bilgilerimi de kullanarak 2019 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Yüksek Bilgisayar Mühendisi unvanını aldım. Ve master tezimi de “Arama Motoru Optimizasyonu” üzerine yaptım.

Tezimde çalışma hayatım ve akademik öğrenimim boyunca öğrendiğim SEO kriterlerini ve deneyimlerimi derledim. Tezimde sıfırdan başlayarak nasıl metodolojik olarak en uygun fiyatlı yoldan bir web sitesinin SEO kriterlerine nasıl uygun yapılacağını, hangi yazılımların ve hangi analiz programlarının kullanılacağını detayları ile yazdım. Ve deneye dayalı olarak test ettim.

Tezimin içeriği kadar önemli noktası şuydu; SEO çalışmaları konusunda bilgili olduğunu düşünen ve SEO çalışmalarının saygınlığı konusunda herkesten daha fazla ön yargıya sahip bir akademik heyeti ikna etmek.
Akademik unvanlara soğuk olsanız da bu açıdan bakarsanız SEO adına "akademik başarı" önemlidir. Şu an SEO uzmanı denince akla gelen yüzlerce önyargı ve eleştiriyi ben çoktan hem iş hayatım boyunca hem bir danışman öğretim görevlisi ve akademik heyet karşısında başarılı ile karşıladım.
Öte yandan “uzman” unvanı için pek çok alan akademik eğitimi tek kriter olarak kabul eder. SEO üzerine tez yaptığım için hem sahada ve hem akademik olarak SEO uzmanı sıfatını kullanabilecek ender kişilerden biri olduğumu söyleyersem bunu ego olarak algılamayacağınızı da biliyorum.

Tezimi inceleme şansınız olursa da ne kadar detaylı hazırlandığını ve ilk defa web sitesi kuracak kişiler için yararlı olduğunu da görebilirsiniz.

SEO Çalışması Neden Gereklidir?

Arama motorları arama botu denen yazılımları ile sitenizi buldukça sizi sıralamalara yerleştirir. Ancak arama motorları sitenizi ziyaret ettikçe o botlara yol gösterecek bir takım tanımlamalar olmalıdır. Bu özellikler 2015 yılından önce yapılan bir çok web sitesinde ihmal edilmiştir. O yıllarda bir çok web tasarımcının ilk derdi SEO kuralları değildi. Ve zaten buna uygun yazılımlar ve bilgiye de bir çok web tasarımcı sahip değildi. İdeal olan web tasarımcınızın SEO uzmanı da olmasıdır. Ancak bu her zaman mümkün değildir.
Artık yeni yapılan web siteleri için SEO önem verilen bir konuya dönüşmüştür. Bu durumda SEO kurallarına uygun yapılan ve düzenlenen siteler daha yayına başlar başlamaz sizin sitenizi arama sayfalarındaki sıralamadan geriye doğru atmaya başlayacaktır. Şöyle de izah etmek mümkün eski web siteniz 100 SEO kuralına uyuyorsa, yeni yapılan web siteleri elindeki yazılımlar ile 150 SEO kuralına otomatik olarak uyumlu geliyor.

Ben Sitemi Yeni Yaptırdım, SEO’ya Uygun Yaptıklarını Söylediler, Niye Bir SEO Danışmanı İle Çalışmalıyım?

SEO çalışması bir rekabette ilerleme çalışmasıdır. Bu durumda yaptı bitti gibi bir tanımlama yapılması mümkün değildir. Bir sporcunun bugün koştum, artık yarın koşmama gerek yok demesi gibi tuhaf bir durumdur. Ayrıca yeni web siteleri bir çok kurala uygun yapılıyor bile olsa bir o kadar yeni kurala web tasarımcıları hakim olmadığından SEO uzmanından yardım almak şart olmaya başlamıştır. İyi bir SEO uzmanı ilk olarak site içi SEO dediğimiz çalışma ile bir o kadar SEO kuralını daha sitenize ilave eder, doğru yapılandırılmamış SEO kurallarını da analiz programlarına göre tekrar düzenler.

Ben Google’a Reklam Veriyorum, Bir O Kadar Parayı Da Niye SEO Çalışmasına Vereyim?

Çünkü SEO ve SEM yani arama motoru optimizasyonu ile arama motoru reklam çalışmaları birbirinin rakibi değil tamamlayıcısı işlerdir. Siteniz organik arama sıralarında ne kadar yüksekte yer alırsa Google Ads’in önem verdiği “kalite puanı” o kadar yüksek olur. Google Ads reklamlarına o kadar az para ödersiniz!

Bugünlerde herkes reklam verip ön plana çıkma isteği ile yanıp tutuştukça da Google reklamları gün be gün daha pahalı hale gelmektedir.
Yine bu konuya devam edersek, doğru SEO çalışması sadece belli anahtar kelimeleri hedeflemez. Sitenizin toplam kalitesini yükseltir. Böylece işiniz ile ilgili tüm ürün ve hizmet terimlerinde sitenizi arama sıralamalarında yükseltir.
Sitenizin görünüşü, açılış hızı içeriği kötü iken Google reklamlarından gelecek kişiler size cidden müşteri olur mu? Önce sitenizi müşterilerinizin gözünden bakıp bir değerlendirin.

Önemli Bilgi;

Doğru yapılan SEO çalışması Google reklamlarınızın maliyetini etkilediği gibi tersi olarak da başarısız olan Google reklamları da başarılı bir SEO çalışmasını güç durumda bırakabilir. Google reklamları ile sitenize gelen kişiler sitenize geldikleri gibi çıkar, ikinci bir sayfaya tıklamazlar ise sitenizin "Hemen Çıkma Oranını" yükselterek organik arama sıralamalarında linklerinizin arka sıralara düşmesine neden olur. Bu sebeple SEO çalışması ve Google reklam çalışmaları beraber ilerlemesi ve takip edilmesi gereken çalışmalardır.

SEO Danışmanı ve SEO Uzmanı Kimdir?

Buraya kadar geldiyseniz SEO danışmanı ve SEO uzmanı tanımlarını hem beraber hem ayrı olarak yazdığımızı ve tanımlamaya çalıştığımızı fark etmişsinizdir. SEO firmaları ve seo çalışması yapan pek çok çalışan için bu iki terim eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Fakat danışmanlık ve uzmanlık kelimelerinin anlamsal farklarından kaynaklı olarak SEO danışmanı ve SEO uzmanı tanımlamaları arasında fark vardır. Peki iyi bir SEO danışmanı olmak ile iyi bir SEO uzmanı olmanın arasındaki fark nedir?

O farkı tam olarak anlatmak için önce SEO Danışmanı kimdir tanımı ile başlayalım.

Önce ilk merak edilen soruları cevaplayalım;

Herkes SEO Danışmanı Olabilir mi?

Google da "SEO Danışmanı" arama sonuçlarına göre evet. Yüzlerce kişi ve binlerce sonuç geliyor. Çünkü SEO kriterleri artık devlet sırrı değil. Bu kriterleri bir şekilde ardı ardına sıralayabilen ve bir şekilde birkaç web sitesi yapan herkes kendine SEO danışmanı demekte bir sakınca görmüyor. Biraz daha başarılı olduğunu düşünenler ise SEO uzmanı terimini daha çok tercih ediyor.

Son tahlill de herkes her konunun danışmanı olabildiği için teorik olarak herkes kendini SEO danışmanı olarak tanımlayabilir. Pek çok başka sıfatı da kullanabiir. Fakat isminin başında hangi sıfat olursa olsun işiniz için size doğru çözümü sunan kişi olmayabilir.

En iyi SEO danışmanı olmanın temel noktası sadece bir iki müşterisi için değil her müşterisi için kalıcı başarı sağlayabilen kişi olmaktır. İşte bu kişi sizin için en iyi SEO danışmanıdır. İlk kriteri belirlediğimize göre SEO danışmanını tanımlayan, en iyi olmasını sağlayan ve SEO uzmanı arasındaki farkı da ortaya koyan diğer kriterleri de yazmaya çalışalım.

SEO Danışmanı ve SEO Uzmanı Kimdir?

En İyi SEO Danışmanı Kimdir? İyi Bir SEO Uzmanı Olmak Arasındaki Farkı Nedir?

1) İyi Bir SEO Danışmanı Motive Eder.

SEO Danışmanı önce iyi bir motivatördür. SEO çalışması etkileri kısa vade de gözükse dahi uzun soluklu bir iştir. SEO için ayıracağınız bütçe belki de tüm pazarlama kanalları içinde en çok bütçe ayıracağınız kanal olacaktır. SEO danışmanı size SEO çalışmasının önemini ve değerini iyi açıklayabilmelidir ki siz bu bütçeyi ayırmaya istekli olun. SEO çalışması tüm pazarlama kanalları içinde size en çok gelir getirecek kanal olmasına karşın her detayı öğrenilinceye kadar çok belirsiz bir alan gibi duracaktır. SEO danışmanı sizi yolda tutmak için tüm deneyimini kullanmalı, işin başında, ortasında ve devamında başınıza neler geleceğini size söyleyebilmelidir.

2) İyi Bir SEO Danışmanı Vizyon Sahibidir.

SEO çalışması işiniz ile ilgili pek çok fırsatı ortaya çıkaracaktır. Örneğin bir kahve kavurma makinesi üreticisi olarak öncelikle düşünceniz kahve kavurma makinasını satmak olacaktır. Ancak başarılı bir SEO çalışması sizi kahve ile ilişkili binlerce farklı arama sonucunda da ileri taşıyacaktır. Hiç aklınızda yokken işinizin bir noktasını kahve satmak olarak belirlemek çok iyi bir fırsat olabilir. SEO danışmanı işiniz ile ilgili bu fırsatları size gösterebilecek ve hatırlatabilecek bir vizyona sahip olmalıdır.

3) İyi Bir SEO Danışmanı Enerjiktir.

Bırakın uzmanlık gerektiren konuyu herhangi bir konuşma karşınızda kelimeler sanki ağzından zorla çıkmaya çalışıyormuş gibi konuşan biri ile yapılan bir konuşma kadar sıkıcı olamaz. Sadece SEO danışmanı değil, markette ödeme yaparken bile karşımızda enerjisi yüksek ve işini sevdiğini her hali ile belli eden biri görmek isteriz. Ama bu SEO çalışması, ve özellikle birçok küçük detaydan oluşan yoğun bir iş söz konusu olduğunda sizin ile mıy mıy konuşan biri ile yapılabilecek bir çalışma değildir.

4) İyi Bir SEO Danışmanı İyi Bir SEO Uzmanıdır.

İşte bu noktada danışmanlık ile uzmanlık arasındaki farkı belirleyen noktadır. Herkesin bir fikri vardır. Bir şekilde herkes herkese danışmanlık yapabilir. Biraz baskın ve inandırıcı söylenen manipülatif sözler ile insanlar diğer insanları herhangi bir yola doğru sürükleyebilir. İşte o girilen yolun doğru olup olmadığını sizi o yola sokan kişinin o yolda ne kadar uzman olduğu ile alakalıdır.

SEO danışmanı ve SEO uzmanı arasındaki temel fark işte bu noktada başlar. İşinizi başarıya taşımak için iyi bir SEO uzmanı ile karşılaşmak yetmeyebilir.

SEO çalışmasında sadece iyi SEO uzmanı olmak yetmez. İyi bir SEO uzmanı bildiklerini size doğru şekilde aktarabilirse ve sizi SEO çalışmasında sürekli olarak yolda tutabilirse işte o zaman o kişi sizin için doğru SEO Danışmanıdır.

SEO danışmanı ve SEO uzmanı arasındaki farkı anlattığımıza göre SEO uzmanlığı tanımını detaylandırabiliriz. Bu aşamada sorulan diğer soruları cevaplayalım;

SEO Danışmanı ve SEO Uzmanı Kimdir?

Herkes SEO Uzmanı Olabilir mi?

Ülkemizdeki iş hayatının her sektöründe olduğu gibi uzmanlık ile teknisyenlik çok sık karıştırılır. Kısa bir talimatları uygulama eğitimi ile herkes bir işin teknisyeni olabilir. Uzmanlık ise bilgi ve deneyim ile bir işi istenen ileri noktaya taşıyabilen kimsedir. SEO Çalışması yaptırmak isteyen bir kişi iseniz maalesef bir işin başında SEO Teknisyeni ile SEO Uzmanı arasındaki farkı anlamanız çok zordur. SEO Uzmanı ile SEO Teknisyeni arasındaki farkı anlamanın en kısa yolu web sitenizden kaynaklı arama motoru sonuç sayfalarını etkileyen ciddi bir SEO arızasının çözülmesi gerektiği zamandır. Her zaman böyle bir arıza için SEO uzmanı aramayacaksınız. O yüzden çoğunuz süreç içinde karşınızdaki kişinin teknisyen mi uzman mı olduğunu anlayabileceksiniz. SEO teknisyeni sadece talimatları uygulamayı iş olarak görür. SEO uzmanı ise işinizi kendi işi gibi görür.
İlk başta birçok kişi size kendini SEO Uzmanı olarak tanıtmış olsa da bu iki kriter ile uzman mı teknisyen mi olduğunu anlayabilirsiniz. Umarım şanslısınızdır ki bu anlama süreci içinde çok zaman ve para kaybetmemişsinizdir.
İlave olarak bilişim sektöründe uzman kelimesinin altı akademik bir eğitim ile desteklenmiş olmalıdır. Ülkemizde akademik eğitim kalitesinin çok düşük olduğuna dair kimsenin bir şüphesi olmasa da bilişim dünyasında bir konu hakkında bir akademik unvan alabilmek geçilen sınav, kişi ve eleştirilerden dolayı çok zordur.

SEO Danışmanı ve SEO Uzmanı Kimdir?

En İyi SEO Uzmanı Kriterleri Nedir?

1) SEO Uzmanı İşiniz ile İlgili 3 Noktayı Geliştirir

Bir SEO uzmanı sizin ile çalışmaya başladığında 3 ana noktada gelişme sağlamalıdır;

a) Çevrimiçi bilinirliğinizin artması (Site dışı SEO çalışmaları),
b) Çevrimiçi bilinirliğinizin web siteniz ile ilişkisinin kurulması (Site içi SEO çalışmaları) ve
c) Kurumsal saygınlığınızın artması (Site içi SEO çalışmaları ve içerik, kurumsal kalite çalışmaları). Bir SEO uzmanı bu 3 ana noktasında nokta da gelişim sağlarsa sizde sürekli ve kaliteli müşteri kazanırsınız.

İlk iki madde geleneksel tüm SEO ile ilgilinen kişilerin söyleyeceği bir konudur. 3. madde; kurumsal saygınlığın arttırmayı da artık SEO uzmanının görevleri arasına alabilirsiniz. Teknik ve ekonomik nedeni de şudur;

Sitenize bir şekilde büyük yüzdeler ile ziyaretçi trafiği çekebilirsiniz. Ama sitenizi bu yeni gelen ziyaretçiler beğenmeden çıkarlarsa bu sizin için yarardan çok zarar getiren bir SEO çalışması olur. Öncelikle kurumsal itibarınız zedelenir, ardından teknik olarak da "hemen çıkma" oranınız yükseldiği için SEO çalışmasının başarısı kalıcı olmaz. O yüzden önce ziyaretçisine saygı duyan bir site hazırlamalısınız. Ve asla unutmamalısınız! Web sitesi, Google Reklamları, SEO çalışmaları veya Tik Tok videoları veya tanıtım için her ne yapıyorsanız hepsi birer araçtır. Asıl amacınız ve amacımız; hep beraber tekrar tekrarlayalım; Daha fazla ve kaliteli müşteri kazanmak!

SEO çalışmalarının ana hedefi çevrimiçi olarak bilinirliğinizin artmasıdır. Google’ın ilk ve ana algoritması Pagerank algoritmasının özü de budur. Pagerank algoritmasını sadece backlink sayan bir sayaç algoritması olarak görürseniz SEO çalışmalarının ne anlama geldiğinizi anlamışsınızdır. Google arama motoru sıralamalarında linklerinizi sadece teknik detaylara göre sıraladığını düşünmemelisiniz.

2) SEO Uzmanı Web Tasarımı Yapabilmelidir

Çok doğal olarak görülebilir ama kendine SEO uzmanı olarak sınıflandıran birçok kişinin herhangi bir web tasarım deneyimi yoktur. Ama özellikle açık kaynak kodlu sistemler ile deneyimi olmadan SEO uzmanı terimini kullanmak en hafif ifade ile saygısızlıktır. Web sitelerine kurulan doğru SEO yazılımlarından haberi olmadan sadece kuralları birbiri ardına müşteriye söylemek uzmanlık değil papağanlıktır.
SEO uzmanı öncelikle web tasarımına tam hakim olmalıdır. Hiç bir web tasarımı yapmamış bir kişinin önüne gelen web sitesinin ne derece SEO uyumlu olduğunu veya olabileceğini anlaması mümkün değildir. Bir web sitesinde şu SEO kriteri eksik bu tamamlansın demek işin kolay yoludur. Malesef bir çok web sitesi her SEO kriterini sağlayacak şekilde yazılmamaktadır. Gerçekçi olmayan SEO uyumu sağlama istekleri hem yazılımcıları hem site sahiplerini yanlış ve çetrefilli bir sürece sürüklemektedir. SEO uzmanında bu sebeple bir web sitesinin istenilen SEo kriterlerinin ne kadarını sağlayacağını anlayabilecek bir web tasarım yapımı alt yapısı ve geçmişi olmalıdır. Bu öncelikle gerekirse bir web sitesinin SEO çalışması için uygun olmadığını ve altyapının değişmesi gerektiği kararını daha çalışmanın başında verebilmesini sağlar.

Web Sitesi Tasarım Kriterlerini Öğrenmek İçin Tıklayın

SEO Danışmanı ve SEO Uzmanı Kimdir?

3) SEO Uzmanı Web Sunucu Yönetiminden Anlamalıdır

Yaptığım pek çok mesleki tartışma karşımda SEO işi yaptığını söyleyen kişileri web sitesi sunucularının işletmesinden anlaması gerektiğini ikna etmeye çalışmak ile geçti. İşiniz bir web sitesinin Google sıralamalarını yükselmek ise o web sitesinin hangi sunucuda çalıştığını, ne gibi ihtiyaçları olduğunu bilmeden nasıl SEO uzmanıyım diyebilirsiniz? Dünyanın en yavaş sunucusunda istediğiniz kadar hızlı bir web yazılımınız olsun başarınız hep yarım kalır. Bunun yanında yeni web siteleri kadar SEO uzmanının önüne halen yayında web siteleri de gelecektir. Sunucu taraflı güvenlik açıkları varsa ne yaparsanız yapın o siteye “hacklinkler” eklenmesini veya dünyanın dört bir yanına spam mail atmasını engelleyemiyor olabilirsiniz. Ben o yüzden kendi kurduğum ve yönettiğim web sunucuları ile çalışmayı uygun buluyorum. Kendi site altyapımın çıkaracağı sorunları bildiğim içinde kendi sunucularımı buna göre kurguluyorum. Evet kendi web sunucumu kendim yönetiyorum. Hala etkilenmediniz mi?

4) SEO Uzmanı SEO Kriterlerine Hakim Olmalıdır

Aleni olansa da bu maddeyi yazmak gerekiyor. Çünkü maddenin başlığına bir ek yapacağım. SEO uzmanı SEO kriterlerini bildiği kadar bu SEO kriterlerinin bir web sitesine uygulanıp uygulanamayacağını ve uygulanabiliyorsa hangi yazılımlar ile uygulanacağını da bilmesi gerekir.
Tekrar vurgularsam, bir SEO uzmanı işinde tam yetkin olmak istiyorsa web sitesi tasarımından, bu web sitesi yayını için web sunucu yönetiminden, web sitesinin site içi SEO ve site dışı SEO kriterlerini sağlayacak yazılımlara kadar bilgi sahibi olan kişi olmalıdır.

SEO Kriterlerini Öğrenmek İçin Tıklayın

5) SEO Uzmanı Yaratıcıdır

SEO Uzmanı ile SEO teknisyeni arasındaki fark yaratan iki unsur tecrübe ve bu tecrübenin kullanılması ile ortaya çıkan yaratıcılıktır. Sadece internet üzerinde yer alan SEO kriterlerini size papağan gibi tekrar eden değil gerçekten sonuç veren uygulamalar yapan kişi olmalıdır. Her işin kendine göre püf noktaları olduğu içinde SEO uzmanı işiniz için ortak uygulamaları yapmanın yanında farklı yaratıcı yollarda bulabilmelidir.

6) SEO Uzmanı Basitçe Anlatır

Bilişim dünyasının en büyük sorunu ego sorunudur. Tüm o İngilizce bilişim terimleri ile uğraşmak insanoğlunda “hiperego” sorunu yaratır. Çoğu sorunda, bilişim dünyası dışından biri iken bir bilişim çalışanından yardım almak istediğinizde o kişiden aldığınız cevaba hayranlık duyar ama sorununuzun çözülmediğini de kısa veya uzun vade de anlarsınız. Bilişim dünyasının en “hiperego” sorunu olan kişiler ise aslında mühendis, uzman değil sürekli kendini kanıtlama ihtiyacı hisseden teknisyenlerdir. Gerçek SEO uzmanı sizi dinler, sitenizi analiz eder ve size olabildiğince basit terimler ile sorunu açıklar ve çözümü sağlar.

7) SEO Uzmanı Analiz Programlarına Hakimdir

SEO uzmanı firma sahiplerine ikna edici analiz raporları sunabilmelidir. SEO çalışmalarında müşterinin web sitesine göre bu çözüm katmanları farklıdır. Eğer bizim ile çalışacaksanız ve ilk kez bir web sitesi yapacaksanız sizin için en doğru ve en güncel SEO uyumlu yazılımları kullanacağımız için SEO ile ilgili doğru bir başlangıç yapacaksınız demektir. Fakat olan bir web sitesi için SEO geliştirmesi istediğinizde SEO analizi mutlaktır. Web sitesinin ilk genel durumunu Google Search Console analizleri verir. Ama durumda olağan dışı bir olumsuz gelişme varsa daha detaylı analiz yapan ve işi sadece bu olan yurtdışındaki sitelere güveniriz.

Bu çevrimiçi analiz hizmetleri ile sitenizi analiz ettikten sonra bile yine size en basit şekilde yapılması gerekeni ifade ederiz.

8) SEO Uzmanı İçerik Kalitesine Odaklanır

Ah o sadece backlinklere boğularak arama sonuç sayfalarında yükseltilen web sitelerinin zamanında olsak! “SEOcu” olmak ne kadar da rahattı. Ama Google bu oradan buradan satın alınan “backlink”lere “nofollow”, “noopenner” etiketleri ile kısıtlamalar getirince bu tip “SEOcu”luk zaten zorlaştı. Bir de Pagerank algoritmasının nasıl çalıştığından haberiniz yoksa “SEOcu” olmak hepten daha da zorlaşmaya başladı. Basit bir anlatım ile diyelim “backlink” koyacak kaliteli bir site buldunuz. Bir web sitesinin linkini üstelik “dofollow” olarak yerleştirdiniz. İşe yaradığını gördükten sonra “Ooo deyip” yeni bir müşteriniz için de SEO çalışması yapmaya giriştiniz. Onunda sitesinin linkini o kaliteli siteye eklediniz. Ama bu sefer sonuç o kadar başarılı olmadı. Hatta ilk müşterinizin web sitesi de arama sonuç sayfalarında biraz aşağıya da indi. Bunun nedeni Pagerank algoritmasıdır. Ne kadar çok aynı web sitesine backlink eklerseniz o web sitesinden gelen “rank” yani puanı her link için azaltırsınız. Bir web sitesinde ne kadar çok link varsa o web sitesinden gelen puan o link sayısına bölünür? Yoksa bunu bilmiyor muydunuz? Backlink ekleyerek kendini “SEO Uzmanı” ilan eden kişilerin her sene biraz daha seslerinin azalmasının sebebi budur. Çünkü kaliteli “backlink” kaynağı bulmak her sene daha da zorlaşmaktadır.

Bu yüzden gerçek bir SEO çalışması yapmaya odaklanmalısınız. O çalışmanın başlangıç noktası da içerik kalitesinin arttırılmasıdır. SEO çalışmaları ile ilgileniyorsanız sürekli olarak içerik özgün olmalı lafını duymuşsunuzdur. Bu şu demektir. Hangi dilde SEO çalışması yapıyorsanız o dilde içeriğinizin cümle cümle dahi birebir aynısı başka bir yerde olmamalıdır. Bu içeriğin nasıl düzgün hazırlanacağını;

SEO Uyumlu Makale Nasıl Hazırlanır? İçeriğimizden okumalısınız. Ben zaten nasıl makale yazılır biliyorum demeden önce tıklayıp mutlaka okuyun.

Bu yapacağınız içerik geliştirme çalışması SEO uzmanının odaklanması gereken 3. maddeyi uygulamak demektir. “Kurumsal Saygınlığı” arttırmak. Bu da en basit ve en doğru şekilde web sitenizdeki içeriğin özgünlüğünü ve kalitesini artırmak ile olur.

9) SEO Uzmanı Uzman Seviyede İçerik Yazarı ve Editördür

SEO uzmanının içerik kalitesine odaklanabilmesi için en önemli şart da elbette iyi bir metin yazarı ve editörü olmasıdır. Metin yazımı konusunda destek alınıyorsa da bu yazıların SEO açısından uygunluğunu da denetleyecek editoryal bir deneyime sahip olması gerekir. Ve içerik oluşturma konusunda SEO uzmanı içerik özgünlüğüne sıkı sıkıya bağlı kalmalıdır.

Özetle; bu yüksek rekabet koşullarında iyi bir SEO uzmanı hem özgün, hem okunduğunda soruya cevap veya karşı tarafa iletilmesi gereken bilgiyi net şekilde veren, okuyucuya saygı duyan içerik üretmekle yükümlüdür. SEO uzmanını, SEOcu ve SEO teknisyenlerinden ayıran en büyük özellik budur. İyi bir içerik oluşturmanın peşinde koşa koşa bir SEO uzmanı ile uzun süre çalıştığınızda sizin işinizi neredeyse sizin kadar iyi bilecek hale gelir.

Peki iyi bir yazar mıyım? İzmir Gazeteciler Cemiyeti günlük gazetesi Dokuz Eylül Gazetesi'nde her hafta teknoloji köşesini yazıyorum.

Dokuz Eylül Gazetesi'ndeki köşe yazılarımı okumak için tıklayın.

10) SEO Uzmanı İyi Bir Eğitimcidir

İşinin zorluğunu bilen bir SEO uzmanı müşterisinden SEO bilgisini saklamaz. Ben müşterilerimize her toplantıda SEO konusunda alabilecekleri şekilde bilgiler vermeye çalışıyorum. Çünkü SEO bilgileri herkes tarafından bilindiği zannedilen ama uygulaması meşakkatli ve zor bilgilerdir. Örneğin içerik kaliteniz düşük dersem, oturup işiniz ile ilgili çok kaliteli içerikler üretmek gerekli demektir. Bu başlı başına büyük bir mücadeledir. O yüzden SEO çalışmasının süsleme terimlere zaten ihtiyacı yoktur. SEO çalışması uzun saatler boyunca iyi sorulara doğru cevaplar veren içerikleri oluşturmak için bilgisayar başında kalmak, sürekli olarak her sayfayı SEO yönünden analiz etmek, sürekli potansiyel çevrimiçi tanıtım kaynakları bulmak ve her daim yaratıcı olmak demektir. Bu çalışmayı da müşteriye her detayı ile anlatmak gerekir. Böylece müşteriler de işin zorluğunu anlar. Her duyduğuna her SEO’cuyum ben diyenin söylediklerine inanmaz.

Emin olun;
Eğer SEO çalışması yapan kişi web sitenizi geliştiren bir çalışma yapmadığı halde SEO çalışmasında sonuç alıyorsa ileride size yarardan çok daha büyük zararlar getirecek veya kalıcı olmayan çalışmalar yapıyordur.

11) SEO Uzmanı İyi Bir Öğrencidir

SEO Uzmanı ben her şeyi biliyorum demez! Takdir edersiniz ki ülkemizde ekip çalışması en zayıf olduğumuz çalışma şeklidir. SEO çalışması ise aslında iliklerine kadar bir ekip işidir. Bu SEO ekibi kimlerden oluşur;
İlk olarak SEO için kullandığımız web yazılımlarını, analiz programlarını yazanların yüzlerini görmesek te onlar ekibin bir asıl gücüdür. SEO çalışması yapan kişi olarak onların varlıklarına nasıl şükretmeden “Ben SEO Uzmanıyım” diyebiliriz ki! Sürekli bu kişilerin yaptıklarını takip etmek ve uygulamak gerekir. Binlerce şükür ki tüm dünya muhteşem insanlar ile dolu! Ben o yüzlerini görmediğim ama sürekli yaptıkları ile hayranlık uyandıran o kişileri sanal dünyanın Jedi ustaları gibi görüyorum! yani “may the force be with you!
İkincil katmandaki SEO takımı üyeleri firma sahipleri veya yetki verdikleri çalışanlardır. SEO çalışması için firma sahiplerine veya o değerli çalışanlarına hedefleri, amaçları ve muhtemel kaliteli müşteri hedef kitlelerine ulaşmak için soracağınız çok soru öğreneceğiniz pek çok detay vardır. Bir SEO uzmanı işini gerçekten doğru yapmak istiyorsa sizin işinizi sizin kadar öğrenmeye çalışır.
Karşınızda SEO çalışması yaparken size soru sormadan hareket eden bir kişi varsa veya üstten üstten sizin ile konuşuyorsa büyük ihtimalle sizin için doğru kişi değildir.
Bununla beraber SEO çalışması tonlarca detayı olan bir çalışmadır. Bazen en basit kavramları unuttuğumuz olabilir. Bu detayları da genellikle müşterinin firmasında çalışan o kişiler size hatırlatır. Ben her şeyi biliyorum dersem kimse bana bir şey söylemez değil mi?

12) SEO Uzmanı İyi Bir İletişimcidir

Öğrenmek için dinlemek gerekir. Dinleyebilmek için ise iyi bir iletişimci olmalısınız. SEO bir müşterinin çevrimiçi her detayını kapsadığı için bilgiler her yerden gelir. Siz bu bilgileri öğrenebilmek için tüm dünya ile iletişimde olmalısınız. Düşünebiliyor musunuz? Bazen bir kadın hastalıkları doğum uzmanı doktorumuz ile veya bir havuz yapım firması ile çalışıyoruz. Ve bu kişilerin işlerini nasıl yaptığını öğrenmeden nasıl işlerini bir üst seviyeye taşıyabiliriz. Yani neredeyse yerküre ile gökyüzü arasındaki tüm konularda bilgi sahibi olmak durumundayız. İletişim olmazsa bunu nasıl yapabiliriz?

13) SEO Uzmanı En Yüksek Seviyede Merak Motivasyonuna Sahiptir

SEO uzmanının başarması için gereken ilk 3 odak noktasını yazdım. Hatırlayalım;
a) Çevrimiçi bilinirliğinizin artıracak,
b) Çevrimiçi bilinirliğinizin web siteniz ile ilişkisini kuracak,
c) Kurumsal saygınlığınızı arttıracak!

Daha da özetleyelim o zaman; SEO eşittir HAYAT! SEO uzmanları iki beyinlidir! Bir beyin ile günlük hayatını idame ettirirken, diğer beyin sürekli olarak sitelerini daha ileriye taşımak için yollar arar. Bir anektot günümüzün başarılı SEO uzmanlarının durumunu çok iyi anlatır;
Fransız kimyacı Antoine Lavoisier, idam ile cezalandırılır ve giyotine gideceği günün öncesinde arkadaşı Matematikçi Langrange yanına çağırtır:
Ona son isteğini iletir "Lütfen kafam sepete düşer düşmez gözlerime bak” der.
Arkadaşı merakla; “Peki neden der?”
Çünkü eğer iki kere göz kırparsam, insanın kafası kesildikten sonrada beyin hala düşünebiliyor demektir.
Ve Lavoisier; kafası kesildikten sonra kesik başı ile arkadaşına gülümseyerek iki kere göz kırpar.
En başarılı SEO uzmanı işte bu kültür ve bilimsel merak motivasyonuna sahip olan kişidir.

14) SEO Uzmanı İyi Bir Araştırmacıdır

Yüksek meraka bağlı olarak da SEO uzmanı özünde araştırmacı ve sorgulayıcı bir kişi olmalıdır. Araştırmacılık tanımı klişe gibi gelebilir ama içeriği vurgulanırsa bir SEO uzmanının neleri öncelikli araştırması gerektiğini anlayabilirsiniz. SEO çalışmalarının içerik kalitesi kadar önemli ayağı "Site Dışı SEO" çalışmalarıdır. Artık Google sadece bir web sitesine linklenmiş linkleri saymıyor. Çevrimiçi dünyada bir web sitesi ile ilgili olabilecek her bağlantıyı bir "backlink" olarak değerlendiriyor. Bu aşamada değişmeyen kriter web sitenize linkli veya değil tüm bağlantıların içinde bulunduğu diğer ortamların kalitesidir. SEO uzmanı site dışı seo çalışmaları yaparken araştırmacı olmalıdır. Domain Authority (DA) ve Page Authority (PA) olarak tanımlanan değerlere göre yüksek siteleri keşfetmeli ve bu sitelere çalışma yaptığı site ile ilgili olabilecek yazı, link ve görselleri yerleştirebilmenin fırsatlarını aramalıdır. Araştırmacılık özelliği ilk olarak burada işe yarar. Bununla beraber SEO çalışması yaptığı sitenin eksiklerini, yanlışlarını tespit edebilmelidir. Değişen arama motoru algoritmalarını da takip etmelidir. Değişen, yenilenen seo yazılımlarını ve seo analiz sitelerini bilmeli ve kendi bilgilerini de değiştirebilmelidir.

SEO Danışmanı ve SEO Uzmanı Kimdir?

Herkes SEO Uzmanıyım Diyor? Kime Güveneceğiz?

Aklınızdaki tüm sorulara basit ve mantıklı cevap veren SEO uzmanına güveneceksiniz. Doğru SEO çalışması için mutlaka önceden “SEO nedir” hakkında internetten bilgi edinin. Ve SEO uzmanının referansları size yol göstersin. Bir SEO uzmanı gerçekten bilgili ise önce kendisi için ilgili kelimelerde yüksek sırada olması gerekmez mi?

Ama SEO uzmanının ilk sırada çıkmak için neleri feda ettiği de önemlidir. Eğer kendi sitesinde her detay konudan alakasız yığma anahtar kelimeler ile dolu, görselliği kötü ise o SEO uzmanından da uzak durmakta fayda vardır.
Bazı SEO uzmanı diye kendini nitelendiren kişilerde çok yanlış bir yöntem olan başka sitelere yığma backlink yani sitenizin linkini olur olmadık sitelere doldurmak gibi tehlikeli bir iş ile SEO çalışması yapmaktadır. Bu tür çalışan SEO çalışması yapan ve kendini uzman olarak tanıtan kişilerin veya firmaların siteleri de size satmaya çalıştıkları gold, platin, süper isimli backlink paketleri ile doludur. Mutlaka uzak durulması gerekir. Bu tür çalışmalar SEO çalışması için yanıltıcı ve sitenizin dahi arama motorlarından silinmesine sebep olacak kadar kötüdür.
Özetle sitesi ve yorumları ile size güven vermeyen tüm kişi ve firmalardan uzak durmanızı öneririm.

SEO Danışmanı ve SEO Uzmanı Kimdir?

Birçok SEO Uzmanı Varsa Neden Smartien?

Yukarı da saydığımı maddelerin ve Dokuz Eylül Üniversitesi FBE Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde SEO konusuna yüksek lisans tezi yaptım havasını atmanın yanında yine Smartien ve müşterilerini takip ederseniz, arama sıralamalarında 2017 başında kurulmuş olmamıza rağmen tüm ilgili kelime aramalarında yüksek sıraları işgal etmeye başladığımızı göreceksiniz.

SEO Uzmanı Sadece Web Sitesi İle Mi İlgilenir?

SEO çalışmasının artık tanımı “bütünsel SEO” olarak adlandırılan bir yola girmiştir. Çevrim içi yaptığınız her eylem arama motorlarının algoritmasını etkilemektedir. Bu durumda SEO çalışması yapan kişi veya firmalar SEO uzmanlıklarını çok daha geniş alanları kapsayacak kadar geliştirmek durumundadır. SEO uzmanı artık sadece birkaç backlinki başka sitelere ekleyen veya içerikleri düzenleyenden kişiden daha geniş bir çalışma yapan kişidir.

En iyi SEO uzmanı yukarıda saydığımız tüm o tüm seo uzmanı kriterlerine yaklaşırsa o derece başarılı olan kişidir. Web tasarımından, sunucu işleyişine, yazılım kodlardan içerik oluşturma konusuna kadar neredeyse her ilgili alanda kendini geliştirmeye adamış rekabetçi bir kişiliktir. Bütünsel SEO uygulamaları artık SEO uzmanlarını her gün kendileri yarışır hale getirmektedir. Tüm bu zorlukların yanı sıra arama motorları da sürekli olarak kuralları değiştirir. SEO Uzmanı bu kaç-yakala oyununda sürekli analizler ile yeni kurallara göre siteleri güncellemek ile yükümlüdür. İyi bir SEO uzmanı de giderek genişleyen bu sınırlar nedeni ile kaliteli bir web sitesinin ve iş yapan bir firmanın vazgeçilmezi haline gelmeye başlamıştır.

SEO Danışmanı ve SEO Uzmanı Kimdir?

İşiniz arama motorlarına ana arterden bağlı bir sektörde ise arama motorları sıralaması işiniz için hayati bir önem taşıyor veya işe yeni başladı iseniz taşıyacak demektir.
Bu durumda güvenilir bir SEO uzmanı bulmak size çok şey kazandırabilir. Ya da çok şey kaybettirebilir.

İsterseniz "İyi Bir SEO Uzmanı Bulduğunuzu Nasıl Anlarsınız?" Makalemize de Bir Göz Atın!"

İzmir şehrinde yaşıyor ve bir SEO uzmanı arıyorsanız neden özellikle İzmir SEO Uzmanı aramanız gerektiğini bilmek için tıklayın.

Okunma 9248 defa